Diecezje
Ludźmierz: Msza w przededniu pogrzebu ks. Tadeusza Juchasa
Mszę św. w intencji ks. Tadeusza Juchasa – zmarłego 17 maja kustosza sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej sprawowano dziś pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Ciało zmarłego przywieziono do kościoła powozem zaprzężonym w cztery białe konie. Jutrzejszemu pogrzebowi kapłana, który zmarł w wieku 65 lat będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Prof. Abramowicz: nawet drobna zmiana praw fizyki powodowałaby niemożliwość życia
„Nawet drobna zmiana praw fizyki powodowałaby niemożliwość życia” – stwierdził prof. Marek Abramowicz, który przyjechał do Bydgoszczy na zaproszenie biskupa Jana Tyrawy. Kierownik Katedry Astrofizyki na Uniwersytecie w Göteborgu spotkał się w seminarium duchownym z klerykami oraz liczną grupą osób, systematycznie uczestniczących w wykładach organizowanych przez Biskupa bydgoskiego.
Płock: rocznica lokacji miasta Płocka przez biskupa Piotra
Unikatowy dokument lokacyjny miasta Płocka z 1237 roku mieli okazję zobaczyć płocczanie podczas inauguracji Dni Historii Płocka. Pokazowi w Opactwie Pobenedyktyńskim – Muzeum Diecezjalnym towarzyszyła prelekcja doc. dr. Leszka Zygnera, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. „Dzięki biskupowi Piotrowi doszło do rozwoju miasta Płocka” – podkreślał historyk.
Bielsko-Biała: pogrzeb wybitnego boksera Zbigniewa Pietrzykowskiego
W Bielsku-Białej odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Pietrzykowskiego – jednego z najbardziej utytułowanych polskich bokserów, trzykrotnego medalisty olimpijskiego, zmarłego 19 maja w wieku 79 lat. Mszy św. pogrzebowej w bielskim kościele pw. Opatrzności Bożej przewodniczył bp Piotr Greger. Liturgię koncelebrowali m.in. krajowy duszpasterz sportu ks. Edward Pleń oraz kapelan polskich pięściarzy ks. Mirosław Mikulski.
Ekspert KEP o Dokumencie z Aparecidy: klucz do zrozumienia papieża Franciszka
Dokument z Aparecidy jest kluczem do zrozumienia pontyfikatu i rewolucji, którą papież Franciszek zapoczątkowuje w Kościele – twierdzi ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP, z którego inicjatywy dokument przetłumaczono właśnie na język polski.
Ruszyła rekrutacja liderów „Szlachetnej Paczki” 2014
„Szukamy ludzi odpowiedzialnych, pragnących pomagać i realnie zmieniać swoje otoczenie, potrafiących pracować w grupie i organizować pracę innych osób” – mówi ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, które poszukuje 600 liderów „Szlachetnej Paczki”.
Bydgoszcz: Floribeth Mora Diaz odwiedziła Fundację „Wiatrak”
Floribeth Mora Diaz, Kostarykanka cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, odwiedziła 22 maja bydgoski Dom Jubileuszowy, którego gospodarzem jest Fundacja „Wiatrak”.
Gorzów Wlkp.: wojewódzkie obchody Dnia Strażaka
Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim 23 maja zainaugurowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko- gorzowskiej Tadeusz Lityński.
Bp Lechowicz z wizytą u Polaków w Argentynie
Spotkania z mieszkańcami Argentyny polskiego pochodzenia, osobami duchownymi oraz wspólna modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II wypełniły pobyt bp. Wiesława Lechowicza w ojczyźnie papieża Franciszka. Wizyta delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odbyła się na zaproszenie o. Jerzego Twaróga, rektora Polskiej Misji Katolickiej w w Argentynie.
Siedlce: w sobotę ingres bp. Kazimierza Gurdy
W sobotę 24 maja odbędzie się ingres bp. Kazimierza Gurdy, nowego biskupa diecezjalnego do katedry w Siedlcach. W uroczystości swój udział zapowiedzieli m. in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, przedstawiciele Episkopatu Polski, kapłani diecezji kieleckiej, w której bp Gurda pełnił wcześniej posługę biskupa pomocniczego.


