Diecezje
Tarnów: Udany dzień otwarty w Wyższym Seminarium Duchownym
450 osób odwiedziło Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie podczas dnia otwartego. Ministranci i lektorzy z całej diecezji mogli zwiedzić gmach seminarium w sobotę, 17 maja. W programie odwiedzin był też wykład, koncert, mecz oraz wspólna modlitwa i posiłek.
Archidiecezja katowicka ma 18 nowych księży
Osiemnastu diakonów, absolwentów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotę 17 maja święcenia kapłańskie. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach udzielił ich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Bp Lityński do nowych diakonów: Bądźcie blisko tabernakulum i człowieka
W zielonogórskiej konkatedrze 5 alumnów seminarium w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu, czyli najniższy z trzech stopni sakramentu święceń. Święceń udzielił im biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.
Nowy Targ: zerwany dach na największym kościele w mieście
Wichura zerwała fragment dachu z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Teren wokół świątyni został zabezpieczony.
Towarzyszy mi poczucie odpowiedzialności
„Posługę będę pełnił w Kościele, w którym wzrastałem, który jest moją rodzimą wspólnotą od chrztu świętego. Towarzyszy mi poczucie odpowiedzialności. Postaram się sprostać oczekiwaniom, które wobec mnie wyraził Ojciec Święty Franciszek poprzez wolę objawioną przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce” – powiedział w sobotę nowy prymas Polski abp Wojciech Polak.
Uroczystości jubileuszowe 50-lecia kapłaństwa abp. Józefa Michalika
Wasze zadania dziś się nie kończą, bo macie jeszcze dużo do zrobienia – mówił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce do abp. Józefa Michalika i księży, którzy wraz z nim w archikatedrze przemyskiej świętują dziś jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.
Abp Polak po ogłoszeniu nominacji: towarzyszy mi poczucie odpowiedzialności
„Posługę będę pełnił w Kościele, w którym wzrastałem, który jest moją rodzimą wspólnotą od chrztu świętego. Towarzyszy mi poczucie odpowiedzialności. Postaram się sprostać oczekiwaniom, które wobec mnie wyraził Ojciec Święty Franciszek poprzez wolę objawioną przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce” – powiedział nowy prymas Polski abp Wojciech Polak po ogłoszeniu nominacji w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich.
Bp Markowski: nasza wiara musi się przekładać na nasze życie
Nasza wiara musi przekładać się na nasze życie – podkreślił bp Rafał Markowski. W kościele Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Bródnie odbyły się w sobotę uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia parafii. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Abp Kowalczyk do 7 czerwca administratorem apostolskim archidiecezji gnieźnieńskiej
Dotychczasowy prymas Polski abp Józef Kowalczyk będzie pełnił funkcję administratora apostolskiego archidiecezji gnieźnieńskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez następcę, a więc do dnia 7 czerwca br., kiedy abp Wojciech Polak odbędzie ingres do katedry gnieźnieńskiej.
Bp Tyrawa do diakonów: przyrzekacie to, czego Kościół od was oczekuje w imieniu Chrystusa
„Ślubujecie i przyrzekacie to, czego Kościół oczekuje od was w imieniu samego Chrystusa” – powiedział w bydgoskiej katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Pasterz diecezji udzielił święceń diakonatu pięciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.


