Diecezje
Cieszyn: niezwykła wystawa o skarbach klasztornych bibliotek
Średniowieczne rękopisy z dawnego cieszyńskiego klasztoru dominikanów, dzieła starożytnych autorów z dawnej rezydencji jezuitów w Cieszynie, a także inne zabytkowe rękopisy zobaczyć można na otwieranej dziś, 16 maja, wystawie w Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie. Na ekspozycji zatytułowanej „Klasztor bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni” znalazły się m.in. superekslibris karmelitów bosych z Grazu czy pieczęć dominikanów z Nieświeża, notatki rękopiśmienne oraz ślady ich wywabiania.
Poznań: dziesięciu alumnów przyjęło święcenia diakonatu
Dziesięciu alumnów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego 15 maja w poznańskiej katedrze przyjęło święcenia diakonatu. „Nikt nie jest powołany, aby iść samotnie. Powołany jest darem Boga dla chrześcijańskiej wspólnoty”– mówił w homilii biskup senior Zdzisław Fortuniak.
Przemyśl: w sobotę jubileusz 50-lecia kapłaństwa abp. Michalika
W sobotę 17 maja o godz. 11.00 w archikatedrze w Przemyślu zostanie odprawiona Msza święta jubileuszowa 50-lecia kapłaństwa metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika, byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Będzie to również diecezjalne dziękczynienie za kanonizację papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.
Włochy: program obchodów 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino (zapowiedź)
Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza będzie centralnym punktem obchodów 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino, które odbędą się 18 maja (niedziela) we Włoszech. Homilię podczas Eucharystii, sprawowanej na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino o godzinie 9.50, wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej za około trzy lata
Za około trzy lata Świątynia Opatrzności Bożej będzie gotowa na przyjęcie wiernych – szacuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Według obliczeń, aby otworzyć Świątynię, potrzeba jeszcze ok. 60 mln. zł.
Pogrzeb pierwszego dowódcy Garnizonu Warszawa
W katedrze polowej pożegnano dziś pierwszego dowódcę Garnizonu Warszawa gen. Stefana Włudykę. Uroczystej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ks. płk January Wątroba. W homilii zwrócił on uwagę na przymioty zmarłego generała, który potrafił godzić obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym wypełniając przy tym powinności religijne.
Bp Pindel: św. Jan Paweł II zostawił nam marzenie, by dążyć ku cywilizacji miłości i życia
Dążenie do urzeczywistnienie cywilizacji życia to testament, rozpoczęty projekt i marzenie pozostawione przez świętego Jana Pawła II – mówił 15 maja w Oświęcimiu bp Roman Pindel, inaugurując konferencję poświęconą afirmacji życia i rodziny w nauczaniu papieża Polaka. Konferencja „Święty Jan Paweł II – ku cywilizacji życia” w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu była jednym z wydarzeń związanych z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II w gminach powiatu oświęcimskiego.
XI Ogólnopolskie Sympozjum Prawa Wyznaniowego
O aktualnych problemach wolności myśli, sumienia i wyznania debatują w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego najwybitniejsi specjaliści z dziedziny prawa wyznaniowego w Polsce.
Bp Solarczyk do zakonnic: Bądźcie dla innych znakiem Bożej miłości, otwartości i życzliwości
Bądźcie dla innych znakiem Bożej miłości, otwartości i życzliwości – zachęcał siostry zakonne bp Marek Solarczyk. W czasie trwającego w Polsce Tygodnia Modlitw o Powołania delegat Episkopatu Polski ds. powołań spotkał się z przełożonymi żeńskich wspólnot zakonnych i instytutów życia konsekrowanego z terenu diecezji warszawsko-praskiej.
„Szczecińskie Serduszka” zaśpiewały w Rzymie na swój jubileusz
Zespół dziecięco-młodzieżowy „Szczecińskie Serduszka” zaśpiewały w czwartek podczas Mszy w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie.


