Diecezje
Abp Wenski na Skałce: kanonizacja Jana Pawła II powinna jednoczyć Polaków
„Jakże trzeba nam modlić się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – żeby jego kanonizacja stała się źródłem zjednoczenia polskich serc” – powiedział dziś w Krakowie arcybiskup Miami Thomas Wenski. Amerykański hierarcha przemawiał do wiernych zebranych na Skałce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława BM oraz dziękczynienia z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
Bp Markowski: Warszawa domaga się żywego świadectwa wiary
Warszawa domaga się od nas żywego świadectwa wiary, szczególnie ważnego w stolicy, w której zapadają decyzje kształtujące przyszłość całego kraju – stwierdził bp Rafał Markowski, wzywając równocześnie do modlitwy za rządzących. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył mszy w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy.
Kard. Nycz na Skałce
Kościół będzie ciągle przypominał o niezmiennym prawie moralnym i stał na straży wartości nienegocjowalnych – mówił w niedzielę na Skałce kard. Kazimierz Nycz.
Bp Greger: Kościół nie jest systemem politycznym i nie opiera się na demokracji
„Kościół nie chce przyjąć demokracji i nie może tego uczynić, ponieważ nie jest systemem politycznym i nie opiera się na zasadach demokratycznych” – mówił dziś bp Piotr Greger, który w bielskim kościele pw. św, Maksymiliana Kolbego przewodniczył Mszy św. z okazji 10-lecia Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej ostrzegł przed współczesnymi tendencjami do demokratyzowania Kościoła, mogącymi wypaczać jego misję i istotę.
Poświęcenie świątyni zbudowanej w czasach, gdy rozbierano kościoły
W Pobikrach odbył się 10 maja obrzęd jego uroczystego poświęcenia obecnego kościoła, którego 150 lecie istnienia oraz jubileusz 500 lecia powstania świętowała tamtejsza parafia. Uroczystościom, które poprzedziły misje, prowadzone przez ojców redemptorystów, na zaproszenie proboszcza ks. Bogusława Wasilewskiego, przewodniczył administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej ks. bp Antoni Dydycz.
Święcenia diakonatu w Rudach
W sobotę w czasie uroczystej Mszy św. w Bazylice Mniejszej Matki Boskiej Pokornej w Rudach biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz udzielił święceń diakonatu czterem alumnom V roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
Kraków: z Wawelu wyruszyła procesja ku czci św. Stanisława
Przy uroczystym biciu dzwonu Zygmunta wyruszyła uroczysta procesja ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. W tym roku procesja ma charakter szczególny – jest częścią ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II.
Kraków: około dwustu osób świętowało na „Imieninach u Staszka”
„Imieniny u Staszka” – tak zatytułowano drugie spotkanie w ramach projektu #B>M („być to znaczy więcej niż mieć”). Młodzież przygotowująca się do ŚDM w 2016 r. spotkała się w sobotę w bazylice Bożego Ciała w Krakowie przy relikwiach św. Stanisława Kazimierczyka.
Skrzatusz: Diecezjalna Pielgrzynka Żywego Różańca
Mimo padającego deszczu ponad 1600 osób przyjechało do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu, aby wziąć udział w 2. Diecezjalnej Pielgrzymce Żywego Różańca. Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak, który przypomniał pielgrzymom o niezwykłej mocy modlitwy różańcowej.
Nowi diakoni Archidiecezji Warszawskiej
Aktor, sportowiec, żołnierz – tak widzieli kiedyś swoją przyszłość. Dziś jedenastu alumnów Archidiecezji Warszawskiej w kościele seminaryjnym Wniebowzięcia NMP i św. Józefa przyjęło z rąk kard. Kazimierza Nycza święcenia diakonatu.


