Diecezje
Symbole ŚDM zakończyły pielgrzymkę po archidiecezji poznańskiej
Wieczorem w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) zakończyły swoją 20-dniową pielgrzymkę po archidiecezji poznańskiej. Ostatnią modlitewną stacją podczas ich peregrynacji było sanktuarium maryjne w Borku Wlkp. Stamtąd Krzyż ŚDM oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) zostały przewiezione do diecezji kaliskiej.
Tłuchowo: tablica ku czci powstańców styczniowych przypomina bohaterstwo parafian
Tablicę ku czci uczestników Powstania Styczniowego sprzed 150 lat poświęcił w Tłuchowie w diecezji płockiej bp Roman Marcinkowski: „Pamiętajcie o modlitwie w intencji obrońców naszej ojczyzny” – wzywał wiernych, żyjących na historycznej Ziemi Dobrzyńskiej, z której pochodziło wielu powstańców. Tablica powstała z inicjatywy proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. kan. Andrzeja Zakrzewskiego.
Bp Frankowski: mamy dzisiaj ufnie popatrzeć na Maryję, która jest źródłem świętości
Mamy dzisiaj ufnie popatrzeć na Maryję, która jest źródłem i wzorem świętości – mówił biskup senior Edward Frankowski 3 maja w Sandomierzu. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w bazylice katedralnej w Sandomierzu modlono się w intencji Ojczyzny.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Lubelszczyźnie
Odwołujemy się do naszej historii, do wielkich wydarzeń, które tworzą naszą tożsamość, budują poczucie związku z państwem i są bardzo istotnym elementem tego, co nazywamy naszą tradycją narodową – mówił ks. Antoni Dębiński rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podczas centralnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lublinie.
Archidiecezja krakowska: kard. Dziwisz zaprasza na Skałkę
W dniu dzisiejszym w małopolskich parafiach odczytywane jest zaproszenie kardynała Stanisława Dziwisza w związku ze zbliżającą się uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika. „Kulminacyjnym punktem tej uroczystości będzie tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę w niedzielę 11 maja” – napisał do wiernych metropolita krakowski.
Gniezno: nieszpory i procesja rozpoczęły dwudniowy odpust ku czci św. Wojciecha
Nieszporami oraz procesją z relikwiami biskupa męczennika rozpoczął się w Gnieźnie dwudniowy odpust ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. W tym roku uroczystości mają wymiar ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację papieża Jana Pawła II.
Bp Tomasik: codzienność wymaga ciągłego wysiłku, którego celem jest odnowa moralna
– Jesteśmy narodem bohaterskim, skłonni do zrywów, ale codzienność wymaga ciągłego wysiłku, którego celem jest odnowa moralna – powiedział biskup Henryk Tomasik, który w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu celebrował Mszę świętą z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Jasna Góra: wołanie o prawdę historyczną Ofiar Obławy Augustowskiej
Z wołaniem o pamięć i prawdę historyczną na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Obława była wielką operacją Sowietów na obszarze dzisiejszej północno-wschodniej Polski i nazywana jest niekiedy „małym Katyniem”. Modlitwie w intencji ofiar przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski. W Kaplicy Matki Bożej odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Poznań: uroczystości 3 Maja
W Poznaniu oficjalne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Starym Rynku. Jej uczestnicy dotarli tam w paradzie trzeciomajowej, która wyruszyła z bazyliki farnej. Zainaugurowała je Msza św. sprawowana w tej świątyni pod przewodnictwem emerytowanego poznańskiego biskupa pomocniczego Zdzisława Fortuniaka.
Licheń: w sanktuarium rozdano 104 flagi upamiętniające pielgrzymki św. Jana Pawła II
W przypadającą dziś uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w licheńskim Sanktuarium zostały rozdane 104 biało-czerwone flagi państwowe. Dziś obchodzimy 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, najstarszego europejskiego dokumentu zasadniczego regulującego działanie struktur państwa polskiego.


