Diecezje
Bp Napierała: święty Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy
– Święty Jan Paweł II to był człowiek modlitwy rozumianej jako rozmowy z Bogiem. Zabierzmy stąd postanowienie codziennej modlitwy – mówił bp senior Stanisław Napierała do mieszkańców Kalisza zgromadzonych w niedzielę wieczorem pod pomnikiem Jana Pawła II.
Sandomierz: dziękczynienie za kanonizację papieży
Liczni mieszkańcy Sandomierza uczestniczyli w dziękczynnej Eucharystii za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII sprawowanej wieczorem 27 kwietnia br. w bazylice katedralnej.
Częstochowa: prawie pół tysiąca uczestników marszobiegu na rzecz bezdomnych
Prawie 500 osób pokonało w niedzielę trasę 5 kilometrów w marszobiegu na rzecz kuchni dla bezdomnych istniejącej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie. Marszobieg zorganizowany w ramach odpustu parafialnego był jedną z form dziękczynienia za dar kanonizacji Jana Pawła II.
Bielsko-Biała: pięciokrotnie „dopłynęli” do Rzymu na cześć papieża
Symboliczną odległość 1478 km – dzielącą bielską krytą pływalnię „Troclik” i Plac św. Piotra w Rzymie pięciokrotnie przemierzyli uczestnicy sztafety pływackiej która odbywała się przez cały dzień 27 kwietnia z okazji kanonizacji Jana Pawła II. W maratonie pływackim udział wzięło ponad 400 osób, w tym niepełnosprawni. Jeden symboliczny kilometr oznaczał jedną długość basenu.
Poznań: dziękczynienie za kanonizację pod Krzyżem Papieskim
Do późnego wieczora w dniu kanonizacji trwało czuwanie pod Krzyżem Papieskim na Łęgach Dębińskich w Poznaniu, gdzie w 1983 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. W modlitewnym dziękczynieniu za wyniesienie do chwały ołtarzy naszego rodaka uczestniczyło przeszło pół tysiąca mieszkańców Poznania i okolic.
Bp Pindel: przejmijmy się przesłaniem św. Jana Pawła II o Bożym miłosierdziu
Nie katechizm Kościoła, nowy kodeks prawa kanonicznego czy liczne podróże apostolskie, lecz głoszenie światu orędzia o Bożym miłosierdziu zdecydowało o świętości Jana Pawła II i wielkości jego pontyfikatu – mówił 27 kwietnia, kilka godzin po kanonizacji papieża Polaka, bp Roman Pindel w Iłownicy na Śląsku Cieszyńskim. W jedynej świątyni w diecezji bielsko-żywieckiej, która ma za patrona świętego Jana Pawła II odbyła się Msza dziękczynna za wyniesienie Karola Wojtyłę na ołtarze pod przewodnictwem ordynariusza.
Abp Kupny: Świętość to nie chodzenie w aureoli
Transmisja Mszy św. z Watykanu, koncert Piotra Rubika oraz specjalny nocy pokaz fontanny multimedialnej – tak wrocławianie świętowali ogłoszenie Jana Pawła II świętym.
Bp Długosz: biedni są drogą Kościoła
„Jan Paweł II wiele razy nam powtarzał, że człowiek jest drogą Kościoła, dlatego cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła” – mówił bp Antoni Długosz w trakcie Mszy św. sprawowanej dziś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.
Koszalińskie obchody Niedzieli Miłosierdzia
Główne obchody Niedzieli Miłosierdzia w Koszalinie odbyły się w miejscowym Domu Miłosierdzia. Najpierw ponad 200 osób zgromadziło się na Mszy św. pod przewodnictwem bpa Edwarda Dajczaka, a potem 3 tys. na koncercie w amfiteatrze.
Jeżowe: pierwsze w diecezji sandomierskiej relikwie Jana XXIII
Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana XXIII odbyło się podczas Mszy św. 27 kwietnia br. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jeżowem. Są to pierwsze relikwie tego świętego w diecezji sandomierskiej. Maleńką cząstkę kości św. Jana XXIII parafia otrzymała z Watykanu. Inicjatorką przekazania była siostra zakonna pochodząca z parafii s. Cecylia Czerpak.


