Diecezje
Kalisz: członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich pielgrzymowali do św. Józefa
Bp Łukasz Buzun w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice przewodniczył Mszy św. w intencji członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Celebrans akcentował, że należy dbać o integralne wychowanie, które obejmuje nie tylko przekaz wiedzy, ale zwrócenie uwagi na życie religijne, na odniesienie człowieka do Pana Boga. Stowarzyszenie skupia 122 szkoły i przedszkola z całej Polski.
Gniezno: szkolenie delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży
W Gnieźnie trwa kolejna edycja szkolenia dla delegatek i delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezjach i zakonach. W spotkaniu uczestniczy ok. 100 osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, którzy podczas wykładów i zajęć warsztatowych pogłębiają wiedzę i rozwijają posiadane kompetencje. 19 maja spotkał się z nimi delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.
Ks. Lechowski na FEANTSA Forum 2026 w Warszawie: Kościół katolicki w pracy społecznej nie jest ani lewicowy, ani prawicowy – jest tam, gdzie jest człowiek w kryzysie
Centrum Służby Rodzinie z archidiecezji łódzkiej uczestniczyło w europejskim FEANTSA Forum 2026 w Warszawie. Instytucję reprezentował jej dyrektor ks. Arkadiusz Lechowski oraz wicedyrektor Anna Grabarczyk, która zaprezentowała na Forum łódzki model współpracy między Służbą Więzienną, miejską pomocą społeczną i organizacjami pozarządowymi. „Kościół katolicki w pracy społecznej nie jest ani lewicowy, ani prawicowy. Jest tam, gdzie jest człowiek w kryzysie” – mówi ks. Lechowski.
Oświęcim: powstał Specjalny Oddział Różańcowy
W parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu trwają intensywne przygotowania do uroczystości podniesienia świątyni do rangi sanktuarium, zaplanowanej na 4 października 2026 roku. W centrum tych działań znalazła się inicjatywa SOR – Specjalnego Oddziału Różańcowego, powołanego z inspiracji ks. Kamila Kaczora. Jej celem jest 20-tygodniowa, nieustanna modlitwa różańcowa w intencji dobrego przygotowania parafii i wiernych do tego historycznego wydarzenia.
Kard. Grzegorz Ryś spotkał się na Wawelu z premierem Węgier
Od zwiedzania katedry na Wawelu rozpoczęła się wizyta premiera Węgier, Pétera Magyara w Krakowie. Po bazylice archikatedralnej oprowadził go metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś.
Pierwsza sesja plenarna I Synodu Diecezji Świdnickiej
Od Mszy św. w katedrze świdnickiej rozpoczęła się pierwsza sesja plenarna I Synodu Diecezji Świdnickiej. Uczestnicy obrad podjęli cztery główne tematy: przepowiadanie, kult Boży, katechezę oraz media i nowe technologie. Przyjęte w głosowaniach dokumenty wyznaczą kierunek dalszych prac synodalnych.
Bp Greger w Zlatych Horach: obojętność prowadzi do rozproszenia
W sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych Maria Hilf w Zlatych Horach w Czechach odbyło doroczne spotkanie kapłanów rocznika święceń 1989. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej bp Piotr Greger, który wraz z częścią obecnych prezbiterów przed 37 laty przyjął święcenia kapłańskie. Bp Greger w homilii zwrócił uwagę na narastające zjawisko społecznej obojętności.
Prymas Polski modlił się z księżmi obchodzącymi 65. i 60. rocznicę kapłaństwa
Kościół gnieźnieński wciąż potrzebuje waszego ewangelizacyjnego świadectwa – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do księży seniorów obchodzących w tym roku 65-lecie i 60-lecie kapłaństwa. Jubileuszowa Msza św. sprawowana była 19 maja w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w obecności wspólnoty ADKS.
36. Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych
36. Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych rozpoczną się w sobotę 30 maja na Jasnej Górze. Zainicjuje je modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Podczas dwudniowego spotkania zaplanowane są mitingi, czyli grupowe spotkania ze świadectwami m.in. dla anonimowych alkoholików, narkomanów, przemocowców czy dłużników.
Obchody 90. rocznicy śmierci służebnicy Bożej s. Marii Dulcissimy Hoffmann
„Musimy ciągle budzić i rozwijać w swoim sercu pragnienie Chrystusa, aby przeradzało się ono w tęsknotę za Nim” – mówił biskup opolski Andrzej Czaja w sobotę, 16 maja, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu w ramach V Dni Dulcissimiańskich. Wydarzenie poprzedziło przypadającą 18 maja 90. rocznicę śmierci służebnicy Bożej s. Marii Dulcissimy Hoffmann. Biskup opolski podkreślił, że życie siostry zakonnej pozostaje „pięknym świadectwem gorliwej współpracy z dziełem Chrystusa”.


