Diecezje
Niewykorzystany potencjał muzeów kościelnych – rozmowa z ks. Jackiem Kurzydło
Muzea kościelne powinny być także centrami kultury i przestrzenią dla koncertów, spotkań i dyskusji – zauważa w rozmowie z KAI ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Członek Zarządu Stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra” dlaczego muzea diecezjalne mają obecnie bardzo ograniczone możliwości rozwoju. Podkreśla, że w placówkach tych spoczywa wiele nieznanych szerszej opinii skarbów i wyraża opinię, że w Kościele w Polsce brakuje zrozumienia tego, że wśród środków, jakie poświęca się na ewangelizację, jakąś część należy przeznaczyć na ewangelizację poprzez sztukę i kulturę.
Pogrzeb Krzysztofa Piesiewicza – w środę w Warszawie
Pogrzeb Krzysztofa Piesiewicza, wybitnego prawnika i scenarzysty filmowego, odbędzie się w środę 20 maja w Warszawie – przekazał ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk twórczych. Msza święta rozpocznie się o godz. 11.00 w Kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34 w Warszawie. Po mszy odbędzie się przejazd na Stare Powązki, gdzie Zmarły zostanie pochowany w grobie rodzinnym. Kondukt wyruszy przy IV bramie.
Dni Społeczne Akcji Katolickiej w Toruniu poświęcone pontyfikatowi Jana Pawła II
W dniach 15–17 maja w Toruniu odbyły się Dni Społeczne Akcji Katolickiej, których główne wydarzenia zorganizowano w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Spotkanie poświęcone było pontyfikatowi Jana Pawła II oraz jego duchowemu i społecznemu dziedzictwu, a w programie znalazły się liczne konferencje, prelekcje i wspólna modlitwa uczestników.
Morawica: diecezjalne spotkanie Apostolatu Maryjnego w klimacie Ślubów Jasnogórskich
W klimacie 70. rocznicy Ślubów Jasnogórskich w sobotę 30 maja, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, odbędzie się Wiosenne Spotkanie Apostolatu Maryjnego Diecezji Kieleckiej.
Bp Kasyna przestrzegał przed upolitycznianiem wiary
Wierni z Kaszub i okolicznych parafii zgromadzili się 17 maja na Kalwarii Wielewskiej, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Mszy św. przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który w homilii przypomniał, że Wniebowstąpienie Pańskie nadaje sens ziemskiemu pielgrzymowaniu i przestrzegł przed upolitycznianiem wiary.
Modlitwa w 82. rocznicę Monte Cassino i 106. rocznicę urodzin papieża
Na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odbył się 17 maja br. XIII Ogólnopolski Gwiaździsty Rajd Środowisk Patriotycznych pod hasłem „Monte Cassino – wiara w zwycięstwo”. Wydarzenie zorganizowano w 82. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino oraz 106. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Organizatorem rajdu był Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego Solidarni Kęty.
Koncert charytatywny „Pomoc dla Libanu” w katedrze
W gorzowskiej katedrze 17 maja odbył się koncert charytatywny „Pomoc dla Libanu”. Mieszkańcy miasta mogli usłyszeć pieśni religijne w wykonaniu Chóru Exsultate oraz mezzosopranistki Moniki Sagan. Podczas wydarzenia prowadzono zbiórkę na zakup środków medycznych i żywności dla poszkodowanych mieszkańców Libanu.
Koncert w Białobrzegach poświęcony pamięci Grzegorza Przemyka zgromadził artystów i mieszkańców z całej Polski
Koncert „Historia muzyką pisana. Pamięci Grzegorza Przemyka” odbył się 17 maja w kościele Świętej Trójcy w Białobrzegach. Wydarzenie zgromadziło artystów, mieszkańców oraz gości z całej Polski i było hołdem dla Grzegorza Przemyka – ucznia białobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego w latach 1980–1981. Koncert połączono z modlitwą i refleksją nad pamięcią historyczną oraz znaczeniem wolności i prawdy.
Rozpoczęła się akcja publicznego czytania całego Pisma Świętego „Biblia 24/7” w Zielonej Górze
W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze 17 maja rozpoczęła się akcja „Biblia 24/7”. Jej uczestnicy przez ok. 120 godzin, w dzień i w nocy, po raz kolejny chcą przeczytać całe Pismo Święte. Inicjatywę zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który rozpoczął czytanie Biblii.
Bp Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek rehabilitacyjny
Uroczystym poświęceniem i przecięciem wstęgi zainaugurowano działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowa placówka, prowadzona przez Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II oraz Akcję Katolicką Diecezji Sandomierskiej, ma służyć osobom potrzebującym rehabilitacji, wsparcia i integracji społecznej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.


