Diecezje

18 maja 2026 | 12:57

Niewykorzystany potencjał muzeów kościelnych – rozmowa z ks. Jackiem Kurzydło

Muzea kościelne powinny być także centrami kultury i przestrzenią dla koncertów, spotkań i dyskusji – zauważa w rozmowie z KAI ks. Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Członek Zarządu Stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra” dlaczego muzea diecezjalne mają obecnie bardzo ograniczone możliwości rozwoju.  Podkreśla, że w placówkach tych spoczywa wiele nieznanych szerszej opinii skarbów i wyraża opinię, że w Kościele w Polsce brakuje zrozumienia tego, że wśród środków, jakie poświęca się na ewangelizację, jakąś część należy przeznaczyć na ewangelizację poprzez sztukę i kulturę.

18 maja 2026 | 12:27

Pogrzeb Krzysztofa Piesiewicza – w środę w Warszawie

Pogrzeb Krzysztofa Piesiewicza, wybitnego prawnika i scenarzysty filmowego, odbędzie się w środę 20 maja w Warszawie – przekazał ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk twórczych. Msza święta rozpocznie się o godz. 11.00 w Kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34 w Warszawie. Po mszy odbędzie się przejazd na Stare Powązki, gdzie Zmarły zostanie pochowany w grobie rodzinnym. Kondukt wyruszy przy IV bramie.

18 maja 2026 | 11:29

Dni Społeczne Akcji Katolickiej w Toruniu poświęcone pontyfikatowi Jana Pawła II

W dniach 15–17 maja w Toruniu odbyły się Dni Społeczne Akcji Katolickiej, których główne wydarzenia zorganizowano w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Spotkanie poświęcone było pontyfikatowi Jana Pawła II oraz jego duchowemu i społecznemu dziedzictwu, a w programie znalazły się liczne konferencje, prelekcje i wspólna modlitwa uczestników.

18 maja 2026 | 11:28

Morawica: diecezjalne spotkanie Apostolatu Maryjnego w klimacie Ślubów Jasnogórskich

W klimacie 70. rocznicy Ślubów Jasnogórskich w sobotę 30 maja, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy, odbędzie się Wiosenne Spotkanie Apostolatu Maryjnego Diecezji Kieleckiej.

18 maja 2026 | 09:41

Bp Kasyna przestrzegał przed upolitycznianiem wiary

Wierni z Kaszub i okolicznych parafii zgromadzili się 17 maja na Kalwarii Wielewskiej, by uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Mszy św. przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który w homilii przypomniał, że Wniebowstąpienie Pańskie nadaje sens ziemskiemu pielgrzymowaniu i przestrzegł przed upolitycznianiem wiary.

18 maja 2026 | 07:58

Modlitwa w 82. rocznicę Monte Cassino i 106. rocznicę urodzin papieża

Na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odbył się 17 maja br. XIII Ogólnopolski Gwiaździsty Rajd Środowisk Patriotycznych pod hasłem „Monte Cassino – wiara w zwycięstwo”. Wydarzenie zorganizowano w 82. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino oraz 106. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Organizatorem rajdu był Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego Solidarni Kęty.

18 maja 2026 | 07:54

Koncert charytatywny „Pomoc dla Libanu” w katedrze

W gorzowskiej katedrze 17 maja odbył się koncert charytatywny „Pomoc dla Libanu”. Mieszkańcy miasta mogli usłyszeć pieśni religijne w wykonaniu Chóru Exsultate oraz mezzosopranistki Moniki Sagan. Podczas wydarzenia prowadzono zbiórkę na zakup środków medycznych i żywności dla poszkodowanych mieszkańców Libanu.

18 maja 2026 | 07:49

Koncert w Białobrzegach poświęcony pamięci Grzegorza Przemyka zgromadził artystów i mieszkańców z całej Polski

Koncert „Historia muzyką pisana. Pamięci Grzegorza Przemyka” odbył się 17 maja w kościele Świętej Trójcy w Białobrzegach. Wydarzenie zgromadziło artystów, mieszkańców oraz gości z całej Polski i było hołdem dla Grzegorza Przemyka – ucznia białobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego w latach 1980–1981. Koncert połączono z modlitwą i refleksją nad pamięcią historyczną oraz znaczeniem wolności i prawdy.

18 maja 2026 | 07:44

Rozpoczęła się akcja publicznego czytania całego Pisma Świętego „Biblia 24/7” w Zielonej Górze

W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze 17 maja rozpoczęła się akcja „Biblia 24/7”. Jej uczestnicy przez ok. 120 godzin, w dzień i w nocy, po raz kolejny chcą przeczytać całe Pismo Święte. Inicjatywę zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który rozpoczął czytanie Biblii.

18 maja 2026 | 07:36

Bp Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek rehabilitacyjny

Uroczystym poświęceniem i przecięciem wstęgi zainaugurowano działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowa placówka, prowadzona przez Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II oraz Akcję Katolicką Diecezji Sandomierskiej, ma służyć osobom potrzebującym rehabilitacji, wsparcia i integracji społecznej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.