Diecezje
Górka Klasztorna: trwa zlot młodzieży z Krajny
Pod hasłem „Bohaterowie Krajny 2013” w Górce Klasztornej trwa zlot młodzieży. Jego celem jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią swojego regionu.
Bp Mazur do diecezjan: włączmy się w modlitwę o pokój w Syrii
Bp Jerzy Mazur zaapelował do wiernych diecezji ełckiej, by włączyli się w modlitwę w intencji pokoju w Syrii i na świecie. Papież Franciszek ustanowił 7 września międzynarodowym dniem postu i modlitwy w tej intencji.
Lublin: modlitwa i post o pokój w Syrii z Prymasem Polski i św. Wojciechem
Lublin, Chełm i Wąwolnica staną się w dniach 7-8 września centralnymi miejscami w archidiecezji lubelskiej, gdzie będą sprawowane okolicznościowe nabożeństwa i Msze św., podczas których wierni wraz z pasterzami diecezji będą modlić się o pokój w Syrii.
Kielce: rozpoczęła się międzynarodowa konferencja kanonistów
Od referatu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kard. Francesco Coccopalmerio rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kanonistów, z udziałem ponad stu duchownych, w tym kilku biskupów oraz świeckich specjalistów w zakresie prawa kanonicznego. Obrady i dyskusje w kieleckim Seminarium potrwają do jutra. Dziś biskup kielecki Kazimierz Ryczan otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Ludzie nauki, rodzina, przyjaciele i studenci pożegnali ks. prof. Jana Łacha
Na cmentarzu w Brzeźnicy koło Bochni został pochowany ks. prof. dr hab. Jan Łach – emerytowany profesor Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, były rektor tejże uczelni. Był jednym z najwybitniejszych polskich biblistów. Żegnali go ludzie nauki, a także rodzina, przyjaciele oraz studenci. Mszy św. w bazylice św. Mikołaja w Bochni przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Mszę św. koncelebrowało ponad pięćdziesięciu duchownych.
Białystok: 13 tys. uczestników Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
13 tys. osób z Polski i zagranicy, w tym 9 tys. młodzieży, wzięło udział w uroczystościach XIII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Marsz przeszedł ulicami Białegostoku, aby upamiętnić setki tysięcy polskich obywateli deportowanych w głąb ZSRR.
Misjonarz w Boliwii: Jezus wymyślił dla mnie wspaniałą przygodę
„W Boliwii zakochałem się od pierwszego usłyszenia” – zwierza się o. Paschalis Jędrzejas OFM, który od roku pracuje na misji w boliwijskiej miejscowości Concepción, siedzibie wikariatu apostolskiego Ñuflo de Chávez. Pochodzący z Korbielowa na Żywiecczyźnie franciszkanin jeszcze w czasie nowicjatu w seminarium w katowickich Panewnikach zapałał chęcią pracy wśród Indian Ameryki Południowej. „Pan Jezus wymyślił dla mnie wspaniałą przygodę” – mówi podsumowując swój dotychczasowy pobyt w Ameryce Południowej.
Bp Tomasik: konflikty rodzą się ze złego korzystania z wolności
Wypraszajmy Boże miłosierdzie dla świata, aby osoby, które podnoszą ręce na brata, zrezygnowały z tego ataku i przypomniały piękne wzory obecne w każdej kulturze – mówił biskup Henryk Tomasik, który celebrował 6 września Mszę świętą w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. Podczas liturgii wierni modlili się o pokój w Syrii i wspominali 95. rocznicę powstania 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego, 90. rocznicę przekazania temu pułkowi sztandaru przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego oraz 68. rocznicę uwolnienia trzystu więźniów z ubeckiego więzienia w Radomiu.
Od Jasnej Góry rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Druha Wicka wśród harcerzy
Z okazji setnej rocznicy urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego i ogłoszenia roku patrona harcerzy 8 września rozpocznie się peregrynacja jego relikwii, która obejmie wszystkie okręgi i środowiska harcerskie ZHR. Peregrynacja zostanie zainaugurowana w niedzielę podczas pielgrzymki harcerzy na Jasną Górę. Z tej okazji biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy wystosował przesłanie do młodych pielgrzymów w mundurach, w którym dziękuje za podjęcie inicjatywy peregrynacji patrona polskich harcerzy.
Jasna Góra: 8 września – obchody ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Już w najbliższą niedzielę 8 września na Jasnej Górze odbędą się uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z okazji tego święta do sanktuarium przybędą różne grupy, dotrze nawet pielgrzymka piesza. Główna Msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.


