Diecezje
Diecezja radomska: odbyły się regaty żeglarskie
II regaty żeglarskie diecezji radomskiej w klasie Omega odbyły się 31 sierpnia w Zarzęcinie nad zalewem Sulejowskim. Zawody były poświęcone pamięci ks. Zdzisława Domagały. Był on współtwórcą pieszej pielgrzymki z Radomia na Jasną Górę, uczestnikiem wielu konwojów humanitarnych na Wschód. Wspomagał także radomskich robotników represjonowanych po wydarzeniach czerwcowych oraz powstającą wówczas opozycję w mieście.
Bydgoszcz: Caritas przygotowała ponad dwa tysiące szkolnych wyprawek
Caritas Diecezji Bydgoskiej przygotowała z okazji nowego roku szkolnego ponad dwa tysiące wyprawek, które trafiły do najmłodszych. Organizacja po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii „Tornister pełen uśmiechów”. Zorganizowała również akcję „Z uśmiechem do szkoły”.
Szczyrk: lipy od czeskich ewangelików w Ogrodzie Reformacji
Lipa od ewangelików z Republiki Czeskiej pojawiła się w powstającym przy parafii luterańskiej w Szczyrku Salmopolu Ogrodzie Reformacji. Grupa ewangelików z Czeskiego Cieszyna 31 sierpnia osobiście zasadziła drzewko, które jest symbolem Czech.
Łódź: zakończenie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę
Kilkaset osób uczestniczyło 31 sierpnia we Mszy świętej kończącej 88. Pieszą Pielgrzymkę Łódzką na Jasną Górę. Abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył liturgii, przypomniał pielgrzymom encyklikę papieża Franciszka "Lumen Fidei". Eucharystia została odprawiona w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi.
Kielce: bp Frankowski na obchodach 33. rocznicy Porozumień Sierpniowych
Od Mszy św. w kieleckiej bazylice, celebrowanej przez biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, rozpoczęły się obchody 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Ich organizatorem była świętokrzyska „Solidarność”.
Białystok: „Modlitwa o uzdrowienie. Między sensacją a wiarą” – spokanie katechetów
„Msze święte z modlitwą o uzdrowienie. Między sensacją a wiarą” to temat konferencji, której wysłuchali duchowni i świeccy katecheci archidiecezji białostockiej 31 sierpnia, podczas spotkania z abp. Edwardem Ozorowskim. „Tematyka tegorocznej konferencji jest odpowiedzią na znaki czasu. Coraz więcej młodych ludzi przychodzi na Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, później pytają katechetów o charyzmaty. Chcemy, by nasi katecheci byli dobrze przygotowani do tego typu rozmów z młodzieżą, gdyż konieczne jest tu zachowanie właściwej równowagi” – podkreśla ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej.
Bp Kasyna: Polska potrzebuje ludzi uzdrawiających relacje społeczne
Potrzebni są dzisiaj Polsce ludzie, którzy z poczuciem odpowiedzialności podejmowaliby dzieło uzdrawiania relacji społecznych nie dla siebie, nie dla partii, ale dla dobra nas wszystkich – mówił 31 sierpnia wieczorem w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gd. biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Przewodniczył on Mszy św. z okazji 33. rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych”.
Bydgoszcz: dziękczynienie w 33. rocznicę uchwalenia porozumień sierpniowych
33. rocznica podpisania porozumień sierpniowych zgromadziła na wspólnej modlitwie w bydgoskim kościele ojców jezuitów związkowców, sympatyków „Solidarności” oraz przedstawicieli władz. Eucharystii przewodniczył o. Mieczysław Łusiak SJ.
To jak mówimy ma wpływ na postrzeganie
To w jaki sposób mówimy o małżeństwie i rodzinie ma wpływ na jej postrzeganie, kształt i sposób jej traktowania przez innych – podkreślił bp Marek Solarczyk.
Sandomierz: duże zainteresowanie koncertem uwielbienia na Rynku i finałem festiwalu w katedrze
Kilkaset młodych osób wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem wzięło udział w Koncercie Uwielbienia i adoracji Najświętszego Sakramentu w późnych godzinach wieczornych 31 sierpnia br. na sandomierskim Rynku. W bazylice katedralnej odbywał się koncert finałowy XXIII Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu", podczas którego wystąpili mali artyści – uczestnicy programu „Cudowne dzieci” oraz ukraiński Chór Kameralny „Gloria”.


