Diecezje
Katowice: ministranci na pielgrzymce liturgicznej służby ołtarza
Kilka tysięcy ministrantów, lektorów i ceremoniarzy spotkało się 31 sierpnia w katowickiej katedrze na pielgrzymce liturgicznej służby ołtarza. Mszę św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca sprawowało ok. 60 kapłanów, opiekunów ministrantów w parafiach.
Częstochowa: o wychowaniu do wiary na spotkaniu formacyjnym dla katechetów
„Wychowanie do wiary podstawowym zadaniem katechezy”- to temat spotkania formacyjnego katechetów archidiecezji częstochowskiej, które odbyło się 31 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. – Katecheza używa języka, którego nikt nie rozumie, zwraca się do ludzi, którzy już nie istnieją i odpowiada na pytania, których nikt nie stawia – tak obecną sytuację zdiagnozował ks. dr hab. Paweł Mąkosa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Bp Tomasik: stając z wiarą przed Bogiem, może dokonać się to, co wydaje się trudne
Gdy staniemy z wiarą przed Bogiem, może dokonać się to, co wydaje się bardzo trudne – przekonywał bp Henryk Tomasik młodzież, która uczestniczyła w 47. Pielgrzymce Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjechało dziś 1,3 tys. młodych ludzi z 73 parafii diecezji radomskiej.
Przed peregrynacją obrazu – diecezjalna pielgrzymka z Tarnowa do Łagiewnik
Księża, osoby konsekrowane i świeccy uczestniczyli dziś w diecezjalnej pielgrzymce do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej biskup tarnowski Andrzej Jeż. To bezpośrednie przygotowanie do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny oraz bł. Jana Pawła II. Rozpocznie się ona 14 września w Starym Sączu.
Bp Solarczyk: celem katechezy jest doprowadzenie młodego człowieka do Chrystusa
Najważniejszym celem katechezy jest doprowadzenie młodego człowieka do Chrystusa a do tego potrzebna jest autentyczna miłość – przypomniał katechetom bp Marek Solarczyk. Przewodniczył on uroczystej Mszy św. w katedrze św. Floriana w Warszawie, która zainaugurowała odprawę katechetyczną w diecezji warszawsko-praskiej.
Ponad tysiąc osób na IV Pielgrzymce Niepełnosprawnych do Henrykowa
Od czterech lat w ostatnich dniach sierpnia pocysterskie opactwo w oddalonym zaledwie 60 km od Wrocławia Henrykowie odwiedzają osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele.
Gdańsk: Msza św. i uroczystości rocznicowe Sierpnia ’80 (opis)
Msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku w rocznicę uchwalenia porozumień sierpniowych była okazją do oddania hołdu tym wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w walce o wolną Polskę i ideały Wolności i Solidarności. Homilii przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Diecezja sandomierska: blisko 1,5 tys. legionistów Maryi rozpoczęło Jerycho Różańcowe
Blisko 1, 5 tysiąca osób zrzeszonych w prezydiach parafialnych Legionu Maryi na terenie diecezji sandomierskiej rozpoczęło 30 sierpnia br. Jerycho Różańcowe. Legioniści modlą się w trzech intencjach: za biskupa ordynariusza i kapłanów posługujących w diecezji, o błogosławione owoce Roku Wiary, a także o dalszy rozwój wspólnoty Legionu Maryi.
Płock: zakończyły się spotkania katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym
W Płocku, Pułtusku i Ciechanowie w diecezji płockiej w dniach 28-30 sierpnia odbyły się doroczne spotkania katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym. Wzięło w nich udział około 800 katechetów: osób świeckich, księży, zakonników i zakonnic, uczących we wszystkich rodzajach szkół. W spotkaniach uczestniczył bp Piotr Libera, w Płocku gościem był Karol Semik, mazowiecki kurator oświaty.
Bp Rakoczy: kapłan bez wiary jest tylko urzędnikiem instytucji charytatywnej
Gotowość kapłana do hojnego służenia innym możliwa jest wyłącznie dzięki życiodajnej łączności z Chrystusem – mówił bp Tadeusz Rakoczy, który 31 sierpnia przewodniczył w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Mszy św. z okazji Dnia Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ostrzegał, że utrata łączności z Panem prowadzi do zagubienia własnej tożsamości i wejścia w rolę pracownika społecznego, grozi zdradą kapłaństwa Chrystusowego.


