Diecezje
Gdańsk: Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej
W kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni 27 sierpnia zakończyła się 14. edycja Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Czy papież Franciszek w 2016 roku odwiedzi Wadowice?
Władze Wadowice mają nadzieję, że ich miasto odwiedzi podczas Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku Ojciec Święty. Gdyby do tego doszło, papież Franciszek byłby trzecim następcą św. Piotra, który pojawił się rodzinnym mieście Karola Wojtyły.
Kalisz: powstaje Dom Matki Teresy, gdzie opiekę znajdą starsi i chorzy
Dom Matki Teresy powstanie w Kaliszu na osiedlu Ogrody. Będzie to ośrodek opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi a powstaje przy jednej z najmłodszych kaliskich parafii – pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty. W ten sposób parafianie chcą kontynuować jej dzieło.
Kard. Dziwisz: jako chrześcijanie pragniemy w naszych rodzinach żyć z Chrystusem
Do uczestnictwa w XXI Pielgrzymce Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej zachęca wiernych archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz. Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem „Pozwól Bogu mówić” odbędzie się w niedzielę 8 września.
Abp Gądecki: ufamy, że papież Franciszek przyjedzie do Poznania
Ufamy, że Ojciec Święty Franciszek odwiedzi w 2016 roku Poznań – mówi KAI abp Stanisław Gądecki. – Trudno sobie wyobrazić, żeby wydarzenie które łączy 1050. rocznicę chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży nie odbywało się także w Wielkopolsce jako miejscu chrzcielnym – zauważa metropolita poznański.
Cieszyn: nowe Centrum Medyczne sióstr elżbietanek
W 110. rocznicę założenia kaplicy, klasztoru i szpitala sióstr elżbietanek na cieszyńskim Wzgórzu Bobreckim 27 sierpnia odbyła się uroczystość poświęcenia nowego, prowadzonego przez zakonnice Centrum Medycznego. Bp Piotr Greger poświęcił oddziały szpitalne, w których około 50 pacjentów otrzymuje opiekę psychiatryczną oraz świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze. W marcu tego roku, po 64 latach, siostry znowu stały się w pełni gospodarzami miejsca, które od roku 1903 służy ludziom chorym.
„Bóg mówi w ciszy” – 350-lecie Eremu Kamedułów w Bieniszewie
„Jak kapłanowi właściwe jest celebrowanie Mszy świętej, doktorowi głoszenie nauki, tak pustelnikowi właściwym jest trwanie w milczeniu i poście. (…) Milczenie w życiu zakonnym i samotnym nie po to jest ustanowione, abyśmy się stali istotami niemymi, ale po to, byśmy ograniczając rozmowy zewnętrzne nie przestawali rozmawiać z Bogiem”. Kameduli z Bieniszewa k. Konina 7 i 8 września obchodzić będą 350. rocznicę powstanie Eremu Pięciu Męczenników na Sowiej Górze.
Gniezno: jutro Prymas Polski abp Józef Kowalczyk skończy 75 lat
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk kończy 28 sierpnia 75 lat. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego osiągniecie tego wieku zobowiązuje biskupa do złożenia na ręce papieża rezygnacji z urzędu ordynariusza diecezji, co metropolita gnieźnieński uczynił. „Bogu dziękuję za wszystkie lata kapłaństwa, w szczególności za te, które mogłem przeżyć w bliskości bł. Jana Pawła II” – mówi.
Wąchock: cysterskie opactwo gospodarzem Europejskich Dni Dziedzictwa
Cysterskie opactwo w Wąchocku będzie gospodarzem Europejskich Dni Dziedzictwa. Dwudniowe spotkanie, organizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpocznie się 7 września. O wyborze miejsca otwarcia Europejskich Dni Dziedzictwa zadecydowały przede wszystkim walory architektoniczne obiektu, który został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Klasztor jest bowiem jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.
Regaty żeglarskie ku czci ks. Domagały – społecznika i uczestnika konwojów humanitarnych na Wschód
II regaty żeglarskie diecezji radomskiej w klasie Omega odbędą się 31 sierpnia w Zarzęcinie nad zalewem Sulejowskim. Zawody są poświęcone pamięci ks. Zdzisława Domagały. Był on współtwórcą pieszej pielgrzymki z Radomia na Jasną Górę, uczestnikiem wielu konwojów humanitarnych na Wschód. Wspomagał także radomskich robotników represjonowanych po wydarzeniach czerwcowych oraz powstającą wówczas opozycję w mieście.


