Diecezje
Gdańsk: odpust w policyjnych koszarach
W policyjnych koszarach prewencji odbyły się 25 sierpnia uroczystości odpustowe z okazji święta patronalnego znajdującej się tam kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Zbigniew Zieliński, proboszcz katedry oliwskiej i dziekan dekanatu Oliwa. Słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Inf. Bogdanowicz, wikariusz generalny.
Jędrzejów: M. Walewska w finale XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
Finałowym koncertem z udziałem gwiazdy światowej opery Małgorzaty Walewskiej 25 sierpnia zakończył się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w opactwie cystersów w Jędrzejowie. Tego dnia obchodzono również odpust, który w tym roku przypadł w 150. rocznicę wielkiej manifestacji patriotycznej, która poprzedziła powstanie styczniowe.
Jasna Góra: dziś główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
Ponad 36 tys. pątników przybyło pieszo na Jasną Górę, na uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejne tysiące dojechały. Sumie pontyfikalnej o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który także wygłosi kazanie. Tegoroczny odpust odbywa się pod hasłem: „Królowo Polski, ślubujemy strzec wiary Ojców”.
Jasna Góra: trwa dziękczynienie za obecność Maryi w życiu Narodu
Przeżywane dziś Święto Matki Bożej Jasnogórskiej to jeden z najważniejszych i największych odpustów w częstochowskim Sanktuarium. Co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych przybywających także w pielgrzymkach pieszych. Uroczystość ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu.
Kard. Dziwisz świętował 50-lecie kapłaństwa
W asyście banderii konnej górale witali kard. Stanisława Dziwisza w Rabie Wyżnej, jego rodzinnej miejscowości.
Bp Tomasik na Jasnej Górze: konieczna odbudowa Polski na fundamencie Maryjnym
Na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Zainaugurowało je wejście tysięcy pieszych pielgrzymów i wieczorna Msza św. celebrowana pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka z Sosnowca z kazaniem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Eucharystię poprzedziła procesja częstochowskiej archikatedry.
Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem
Uroczysta Eucharystia sprawowana przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego zainaugurowała 25 sierpnia Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem w powiecie garwolińskim. W uroczystościach wzięli udział Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, władze samorządowe województwa, duchowni oraz rolnicy. Gospodarzami byli Marek Chciałowski – starosta garwoliński i Tomasz Łysiak – wójt gminy Garwolin.
Święta Góra pod Gostyniem: zakończył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Abstynenckiej
Na Świętej Górze pod Gostyniem w Wielkopolsce zakończył się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Abstynenckiej. Jego organizatorem było Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości działające przy tamtejszym klasztorze księży filipinów. W wydarzeniu, pierwszym tego typu w kraju, trwającym od piątku do niedzieli, uczestniczyło kilkaset osób.
Jasna Góra: rozpoczęły się uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej
W wigilię uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej do częstochowskiego Sanktuarium dotarło kilkadziesiąt grup pieszych pątników. Najliczniejszą była prawie 9-tysięczna kompania z diecezji tarnowskiej. Przyjechała także grupa na rolkach i wiele pielgrzymek autokarowych.
Bp Greger: mówić o Jezusie i przyznawać się do Niego to za mało
„Mówić o Jezusie to za mało, trzeba dawać o Nim świadectwo całym swoim życiem” – podkreślał bp Piotr Greger podczas czuwania Jakubowego, które odbyło się 25 sierpnia w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Simoradzki, zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła był otwarty cały dzień dla pielgrzymów i turystów, chcących modlić się za wstawiennictwem patrona świątyni. Każdego 25. dnia miesiąca organizowany jest tutaj "Dzień Otwartych Drzwi".


