Diecezje
Prawie 9 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej dotarło na Jasną Górę
Prawie 9 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej dotarło na Jasną Górę. Przez dziewięć dni przeszli ok. 240 km. Uroczyste wejście 31. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej rozpoczęło się o godz. 14.00. Do Częstochowy przyjechały delegacje z całej diecezji, by powitać pątników. Pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Obory: pierwsza Karmelitańska Noc Młodych
„Wybieram Niebo” – pod takim hasłem w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w diecezji płockiej w nocy z 24 na 25 sierpnia odbyła się pierwsza Karmelitańska Noc Młodych. Wydarzenie, organizowane przez Karmelitański Ośrodek Powołaniowy w Krakowie, zgromadziło około 100 młodych ludzi z całej Polski, m.in. z Gdańska, Poznania, Krakowa.
Ewangelizacja na Wielkiej Raczy
Około 700 osób modliło się 24 sierpnia na szczycie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Było to kolejne i ostanie spotkanie w ramach trwającej rozpoczętej w lipcu „Ewangelizacji w Beskidach” – największej tego typu wakacyjnej akcji ewangelizacyjnej w diecezji bielsko-żywieckiej.
Bp Bronakowski: rozpalmy rewolucję w podejściu do alkoholu
Do rozpalenia wielkiej, ogólnopolskiej rewolucji w podejściu do alkoholu wezwał wczoraj bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP uczestników I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej. Od piątku bierze w nim na Świętej Górze pod Gostyniem kilkaset osób.
Prowincjał: będę dziś rozmawiał z o. Mądelem i współbraćmi w Nowym Sączu
Przełożony Prowincji Polski Południowej jezuitów o. Wojciech Ziółek będzie dziś rozmawiał z o. Krzysztofem Mądelem oraz jezuitami mieszkającymi i pracującymi w parafii w Nowym Sączu. Dziś rozpoczynają się tam tygodniowe uroczystości odpustowe z okazji 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia Sądeckiej Pani.
Miejsce Piastowe: ślub na IV Podkarpackim Weselu bez Toastu
W Miejscu Piastowym k. Krosna odbyło się IV Podkarpackie Wesele bez Toastu. Podczas Mszy św. sakrament małżeństwa zawarli Aleksandra i Tomasz. Liturgii przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu, a ślub błogosławił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. W spotkaniu wzięło udział ponad 400 osób.
Markowice: misjonarze oblaci kończą posługę w archidiecezji gnieźnieńskiej
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, od blisko wieku posługujący w sanktuarium maryjnym w Markowicach na Kujawach, opuszczają archidiecezję gnieźnieńską. Działalność kończy także markowickie Niższe Seminarium Duchowne.
Wągrowiec: ojcowie paulini zamieszkają w pocysterskim klasztorze
Od września zarząd parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na terenie której znajduje się piękny pocysterski zespół klasztorny, obejmą ojcowie paulini. To druga placówka zakonu w archidiecezji gnieźnieńskiej. Zakonnicy troszczą się już o sanktuarium maryjne w Biechowie.
Lusowo k. Poznania: dziś wieczorem pierwsze plenerowe wykonanie pop-oratorium „Miłosierdzie Boże”
Dziś wieczorem po raz pierwszy zostanie wykonane w plenerze pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” skomponowane przez Zbigniewa Małkowicza do słów św. s. Faustyny Kowalskiej, a wykonywane przez Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”. Dzieło, które usłyszeć można było dotąd w kościołach i salach koncertowych nie tylko w Polsce, ale m.in. we Francji, Hiszpanii, Kanadzie i USA, zostanie zaprezentowane w Lusowie k. Poznania.
Słupno: V Piesza Pielgrzymka im. bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego
Akcja Katolicka Diecezji Płockiej uczciła 24 sierpnia 72. rocznicę śmierci swojego patrona bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, podczas V Pieszej Pielgrzymki z Płocka do Słupna – miejsca jego internowania przez hitlerowców w 1940 r. Na zakończenie pielgrzymki Mszy św. z udziałem pątników w kościele parafii św. Marcina w Słupnie przewodniczył bp Roman Marcinkowski: „To, co robicie, prowadzi do spotkania z Bogiem” – przekonywał w homilii.


