Diecezje
Pątnicy najstarszej pielgrzymki wrócili do Kalisza
Mieszkańcy Kalisza wyszli wieczorem 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów 376. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 22. Diecezji Kaliskiej.
Jarosław: psalmy tematem przewodnim festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni”
Psalmy – z różnych epok i w różnych aranżacjach – są tematem przewodnim XXI Festiwalu Muzyki dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Trwa on właśnie w Jarosławiu, a koncerty odbywają się w różnych kościołach miasta. Finał w sobotę w bazylice Matki Bożej Bolesnej – oo. dominikanie.
Caritas Diecezji Sandomierskiej: 100 dzieci z Ukrainy wypoczywało na koloniach
100 dzieci z Żółkwi i Zaporoża na Ukrainie skorzystało z wypoczynku wakacyjnego zorganizowanego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. W Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym ARKA w Mszanie Dolnej dobiega końca ostatni turnus kolonijny, którego uczestnikami jest kilkadziesiąt dzieci z Żółkwi na Ukrainie.
Kraków: 22 sierpnia odbędzie się rejs ewangelizacyjny statkiem po Wiśle
Rejs ewangelizacyjny statkiem po Wiśle po raz drugi odbędzie się w Krakowie. Organizatorem spotkań jest radio nowohuckie.pl, Pallotyńska Wspólnota Ewangelizacyjna oraz Krakowska Żegluga Pasażerska. Kapitanem rejsu będzie ks. Michał Olszewski, sercanin, egzorcysta. Wraz z ewangelizatorami będzie można wypłynąć statkiem już 22 sierpnia.
Łódź: ks. Jacek Stasiak został suspendowany
Kuria Metropolitalna Łódzka podała na stronie archidiecezji, że abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, dnia 18 sierpnia, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1371, 2º), nałożył na księdza Jacka Stasiaka karę suspensy. Oznacza to, że ks. Stasiak od 18 sierpnia br. nie może sprawować żadnych czynności kapłańskich.
Beskidzka peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’Angelo
Do 5 września br. potrwa w diecezji bielsko-żywieckiej peregrynacja cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na włoskim półwyspie Gargano. Podczas rozpoczętej w Polsce 12 kwietnia br. i trwającej do końca tego roku peregrynacji figura gościć będzie w ponad 50 wspólnotach parafialnych, w których odbywać się będą m.in. Msze św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą wstawienniczą, kazania i konferencje o świecie aniołów i akty oddania św. Michałowi Archaniołowi.
Szydłów: Święto Śliwki w „zagłębiu śliwkowym”
Co dziesiąta śliwka trafiająca na polski rynek, pochodzi z gminy Szydłów w województwie świętokrzyskim, zwanej z tego powodu zagłębiem śliwkowym. Dziękczynienie za śliwkowe zbiory rozpoczęła 18 sierpnia wieczorem w Szydłowie Msza św., a po niej miał miejsce festyn.
Dr Roberto Mari o dramacie „kobiecobójstwa”
„Macierzyństwo i ochrona życia ludzkiego” – to temat spotkania, które odbyło się w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” 18 sierpnia wieczorem w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Zatom Stary: IV Festyn Rycerski ze św. Franciszkiem
W niewielkim Zatomiu Starym w archidiecezji poznańskiej odbył się wczoraj IV Festyn Rycerski. Do wioski liczącej zaledwie 250 mieszkańców przyjechały tysiące gości. Organizatorami festynu było działające w tej miejscowości od 4 lat Bractwo Rycerskie Niepokalanej oraz rada parafialna i sołectwo.
Zabrze: posłanie księdza misjonarza do Boliwii
Wieczorem 18 sierpnia w parafii św. Jadwigi w Zabrzu ks. Artur Chwaszcza – kapłan diecezji gliwickiej – odebrał z rąk biskupa Jana Kopca krzyż misyjny. Już za kilka tygodni rozpocznie pracę misyjną w Boliwii.


