Diecezje
Bp Libera: nie pozwólmy zniszczyć tego, co dla nas najcenniejsze
O tym, że na co dzień ludzie zmagają się ze złem, które chce zniszczyć to, co dla nich najcenniejsze i że mimo trudności należy cieszyć się młodością wiary, mówił bp Piotr Libera 18 sierpnia w Rostkowie w diecezji płockiej. W parafii pochodzenia św. Stanisława Kostki – patrona diecezji, przewodniczył uroczystościom odpustowym.
„Jezus – Total detox”: 20. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu
Już 20. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu odbędzie się w dniach 22–26 sierpnia. Hasło, które mu towarzyszy to "Jezus – Total Detox". Nawiązuje do słów z Ewangelii św. Mateusza: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy obciążeni i utrudzeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Na Grabarce trwają prawosławne obchody ku czci Przemienienia Pańskiego
Kilkanaście tysięcy prawosławnych z całej Polski i krajów ościennych uczestniczy 19 sierpnia w święcie Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce, głównym sanktuarium polskiego prawosławia.
Lelów: tysiące gości na festiwalu kultury polskiej i żydowskiej
Przedstawiciele dynastii lelowskich chasydów oraz władz gminy Lelów i Częstochowy, zespoły klezmerskie i tysiące miłośników kultury żydowskiej, odwiedzało trwające od 16 do 18 sierpnia XI Święto Ciulimu – Czulentu, czyli Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Impreza jest organizowana w Lelowie, w dawnym dynamicznym ośrodku chasydzkim.
Płock: 93. rocznica obrony miasta przed bolszewikami
Modlitwa za obrońców Płocka sprzed 93 lat, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, była głównym punktem uroczystości rocznicowych, które 18 sierpnia odbyły się na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku. Modlitwę poprowadził ks. kan. dr Marek Zawadzki, proboszcz parafii katedralnej w Płocku. W uroczystości licznie wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu miasta i płocczanie.
Relikwie bł. matki Małgorzaty Szewczyk w kościele św. Rocha w Poznaniu
Błogosławiona matka Małgorzata Szewczyk pragnęła, aby ubodzy kochali Pana Boga, by nawrócili się do Niego i powrócili na drogę żywej wiary – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył 18 sierpnia uroczystej Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację założycielki Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (siostry serafitki), połączonej z wprowadzeniem jej relikwii do kościoła św. Rocha w Poznaniu.
Bydgoszcz: płynąc Brdą wspominali Jana Pawła II
Mieszkańcy Bydgoszczy, regionu i diecezji wzięli udział w spływie Brdą szlakiem Karola Wojtyły, który dopłynął do Smukały (obecnie dzielnicy miasta) w 1953 i 1966 roku.
Bp Rojek: Exodus Młodych pomoże wam w relacjach z Bogiem i ludźmi
Czujcie się zaproszeni i przybywajcie do Zwierzyńca na Roztoczu na IV Exodus Młodych – napisał bp Marian Rojek do młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej. „To spotkanie pomoże wam w relacjach z Bogiem i ludźmi” – zachęca. Exodus rozpocznie się we wtorek 20 sierpnia i potrwa do piątku 23 sierpnia. Jego temat brzmi: „Nowe Życie”.
Abp Zimowski: dziękuję za stawianie prawa Bożego „nie zabijaj” ponad prawo ludzkie
Abp Zygmunt Zimowski podziękował polskiemu środowisku lekarskiemu, które prawo Boże „Nie zabijaj” stawia ponad to, co dopuszcza prawo ludzkie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, gdzie rozpoczęły się uroczystości odpustowe. Odbywają się one w 20. rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej.
Zakończył się tygodniowy odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej (opis)
Zakończył się tygodniowy odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej. Co roku do tego sanktuarium pasyjno-maryjnego ściągają tysiące pielgrzymów z całej Polski i zagranicy. W procesjach „Pogrzebu Matki Bożej” oraz „Wniebowzięcia i Triumfu Matki Bożej” uczestniczy zazwyczaj około 100 tys. wiernych.


