Diecezje
Elbląg: Włosi pielgrzymują do Częstochowy
Już po raz czwarty w elbląskiej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę bierze udział grupa kilkunastu włoskich pielgrzymów. Najmłodsza Samira (28 lat) jest studentką, najstarszy Antonio (68 lat) był dyrektorem firmy, teraz już na emeryturze. W grupie wędrują jeszcze nauczyciele, inżynier i urzędniczka. Wszystkich łączy modlitwa i kontemplacja oraz wspólny cel – nawiedzenie Matki Boskiej Częstochowskiej.
Bp Guzdek: pielgrzymka to czas przemiany
Bp Józef Guzdek odprawił w Niepokalanowie Mszę św. dla uczestników Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. W jej składzie maszerują na Jasną Górę także żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych. W homilii biskup polowy zachęcał pielgrzymów, aby dobrze wykorzystali czas spędzony na pielgrzymce. Nawiązując do obchodzonego dziś Święta Przemienienia Pańskiego mówił, że dla pątników przychodzi czas, przeobrażenia się z uczniów w świadków Chrystusa.
Bp Jeż: z każdym dniem stawajcie się coraz doskonalszą ikoną Chrystusa Przemienionego
Aby z każdym dniem życia stawać się coraz doskonalszą ikoną Chrystusa Przemienionego – apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas odpustu ku czci Chrystusa Przemienionego w Nowym Sączu. Od niedzieli gromadzi on rzesze pielgrzymów z diecezji tarnowskiej i nie tylko. „Droga ku przemianie w Chrystusie wiedzie nie tyle przez powolne wspinanie się ku szczytom doskonałości, co raczej ku głębiom poznania samych siebie” – powiedział bp Jeż.
Wyruszyła 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę
Wyruszyła 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W Radomiu pątników żegnał biskup Adam Odzimek. Na trasę pątniczego trudu wyruszyły dzisiaj również kolumny ze Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. W czwartek uczynią to pielgrzymi z Końskich a dzień później z Opoczna. Hasłem pielgrzymki jest "Wierzę".
Kraków: z Wawelu wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę
Pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary” 6 sierpnia wyruszyła z Wawelu XXXIII Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. „Kościół potrzebuje dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek żywych świadków wiary. Potrzebuje naszego świadectwa, by ewangelizować współczesny świat, w którym tak wielu ludzi żyje z dala od Boga i Ewangelii, próbując urządzić sobie życie na własną rękę. Pomóżmy innym doświadczyć, że Chrystusa można spotkać w Kościele” – mówił kard. Stanisław Dziwisz do pielgrzymów podczas Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę.
Turbacz: Msza św. w kaplicy papieskiej (zapowiedź)
Tradycyjna sierpniowa Msza św. w kaplicy papieskiej pod Turbaczem w Giorcach – na pamiątkę spotkań w tym miejscu z księdzem profesorem Józefem Tischnerem – zostanie odprawiona w najbliższą niedzielę 11 sierpnia o godz. 11.00 Zaprasza na nią nowotarski oddział Związku Podhalan.
Wiślica: dzisiaj wyruszyła XXXII Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę
Pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy z sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy wyruszyło ś 13 grup XXXII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę. Pielgrzymi dotrą tam 13 sierpnia, po przebyciu ok. 200 km. Dzisiejsza trasa liczy 35 km.
Łódź: bukieciarstwo, kino, teatr, basen – Caritas organizuje czas seniorom i niepełnosprawnym
Osoby starsze i niepełnosprawne mogą wziąć udział w nowym projekcie łódzkiej Caritas, który rozpoczyna się w połowie sierpnia. W programie są m.in. wyjścia do kina i teatru, klub dyskusyjny, nordic walking, basen, spacery po Łodzi i… kurs bukieciarstwa.
Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickiej Grup „17” już na szlaku
Ponad 1,5 tysiąca osób wyruszyło na szlak Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Akademickiej Grup "17". Zainaugurowała ją uroczysta Msza św. w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Liturgii przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Przynoszę Ci moją wiarę”. – Zmierzmy się z tym słowami aby nie wytykano nas palcami, że jesteśmy niedojrzałymi chrześcijanami – zachęcił wszystkich na początku przewodnik duchowy pielgrzymki o. Jan Oleszko SAC.
Abp Jędraszewski zachęca do udziału w pielgrzymkach
Do udziału w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę zachęca abp Marek Jędraszewski. "Pielgrzymka to żywe doświadczenie Kościoła jako wspólnoty braci i sióstr" – przypomina metropolita łódzki.


