Diecezje
Osiem pielgrzymek wyruszy w sierpniu z Warszawy na Jasną Górę
Aż osiem pieszych pielgrzymek wyruszy w sierpniu z Warszawy na Jasną Górę. Ze stolicy do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymować będą w swoich grupach m.in. studenci, rodziny i niepełnosprawni oraz rowerzyści i rolkarze.
Uroczyste rozpoczęcie XXIII Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasna Górę
Eucharystią i pasterskim błogosławieństwem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, celebrowaną z kierownikiem pielgrzymki ks. Januszem Bolewskim, księżmi z Drohiczyna, Rzymu, Rosji a także innymi pielgrzymującymi kapłanami, rozpoczęła się oficjalnie w drohiczyńskiej katedrze, 1 sierpnia, XXIII Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.
Powstała drużyna Bosko Cup
Najlepsi młodzi piłkarze, wybrani z grona uczestników Turnieju Bosko Cup, stworzyli reprezentację ministrantów diecezji bielsko-żywieckiej.
Kielce: co najmniej 3 tys. osób pójdzie w XXXII Pieszej Pielgrzymce Kieleckiej
Na co najmniej 3 tys. osób organizatorzy szacują liczbę uczestników XXXII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, która rozpocznie się Mszą św. w sanktuarium w Wiślicy 5 sierpnia, a zakończy na Jasnej Górze 13 sierpnia. Całą trasę przejdzie z pielgrzymami bp Kazimierz Gurda.
Abp Migliore: Powstanie Warszawskie – choc wyniszczające, jest ważne w historii wielkiego Narodu (dokumentacja)
"Powstanie Warszawskie, żywe w pamięci, tragiczne i wyniszczające wydarzenie historii dwudziestego wieku; wydarzenie, które – choć wyniszczające – to jednak bardzo ważne i symboliczne dla historii tego wielkiego Narodu" – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który w przeddzień 69. rocznicy jego wybuchu przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Podajemy tekst homilii abp Celestino Migliore:
Gorzów Wlkp.: ruszyły pierwsze po wojnie badania konserwatorskie w katedrze
W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim ruszyły pierwsze po II wojnie światowej analizy konserwatorskie. Badania finansowane przez parafię katedralną, prowadzi konserwator zabytków Małgorzata Zyzik, na ich podstawie rozpoczną się prace przywracające świetność zabytku sakralnego.
Kapłan diecezji włocławskiej rozpocznie pracę misyjną w Kazachstanie
Od sierpnia na misje do Kazachstanu udaje się, jako pierwszy kapłan diecezji włocławskiej, ks. Tomasz Bartczak, do tej pory kapelan szpitala w Koninie. Będzie posługiwał w archidiecezji Astana, której pasterzem jest abp Tomasz Peta. „Dziś wiem, że to jest zadanie, które teraz Pan Bóg przede mną stawia” – mówi ks. Bartczak, prosząc o modlitwę w swojej intencji.
Bp Rakoczy: w św. Maksymilianie odkrywamy syntezę cierpień i nadziei naszej epoki
Zaproszenie do udziału w uroczystościach 72. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego skierował do wiernych ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy. Hierarcha przypomniał, że w tym roku mija 20. rocznica wizyty bł. Jana Pawła II w Niepokalanowie, kiedy papież nazwał męczennika z Auschwitz „patronem całego naszego trudnego wieku”.
Świdnica: wyruszyła X Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymi wyruszyli 31 lipca na X Jubileuszową Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Msza święta, którą w katedrze odprawił bp Ignacy Dec.
Gorzów Wlkp.: wyruszyła XXXI piesza pielgrzymka na Jasną Górę
Około 400 pątników wyruszyło na XXXI pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę po porannej Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Pielgrzymów błogosławił ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Stefan Regmunt.


