Diecezje
Wystawa o historii pielgrzymek radomskiego Kościoła na Jasną Górę
Wystawę prezentującą historię pielgrzymek wiernych z ziemi radomskiej na Jasną Górę, można oglądać do 18 sierpnia na placu przed budynkiem Corazziego w Radomiu. W tym roku Radomska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę obchodzi swój jubileusz 35-lecia. Ekspozycja składa się z osiemnastu tablic.
Pierwsza grupa XXIII Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasna Górę na trasie
30 lipca na trasę wyruszyła pierwsza, Zielona Grupa, tegorocznej XXIII Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Eucharystię dla pielgrzymów celebrowanej w bazylice w Bielsku Podlaskim biskup drohiczyński Antoni Dydycz wraz z dziekanem bielskim ks. prał. Kazimierzem Siekierko, kierownikiem pielgrzymki ks. Januszem Bolewskim, przewodnikiem grupy bielskiej a także innymi pielgrzymującymi kapłanami oraz duszpasterzami z dekanatów bielskiego, hajnowskiego i brańskiego i gośćmi.
Sandomierz: ukazał się zbiór katechez o sakramentach i listów bp. K. Nitkiewicza
Zbiór katechez o sakramentach głoszonych w kościołach diecezji sandomierskiej przed niedzielnymi Eucharystiami opatrzonych listami duszpasterskimi bp. Krzysztofa Nitkiewicza ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Nosi on tytuł: „Katechezy o sakramentach. Chrzest. Bierzmowanie. Eucharystia”.
Ćwierćwiecze koronacji Ikony Matki Bożej Pocieszenia w Kętach
W kościele farnym pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach na Podbeskidziu trwają przygotowania do jubileuszu 25-lecia koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Odnowiono już kaplicę pw. św. Jana Kantego, miejsce narodzenia patrona Kęt, a obecnie trwa renowacja wnętrza głównej świątyni. Po trzech wiekach w ołtarzu głównym umieszczona została odnowiona słynna kęcka Ikona, ukoronowana ćwierć wieku temu przez kard. Franciszka Macharskiego.
Archidiecezja poznańska spodziewa się wielu uczestników ŚDM w 2016 r.
W Poznaniu i w całej archidiecezji spodziewanych jest wielu uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które odbędą się w 2016 r. w Krakowie – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Robert Korbik. Były duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, odpowiedzialny był za przygotowania Europejskiego Spotkania Młodych, które odbyły si w Poznaniu w 2009 r. Przypomina, że w 2016 r. przypada 1050. rocznica chrztu Polski, na której obchody do najstarszej polskiej diecezji jej metropolita abp Stanisław Gądecki zaprosił papieża już w 2011 r.
Kraków: młodzież poszukiwana do filmu o Janie Pawle II
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie poszukuje młodych osób chętnych do udziału w filmie pt. „Liczę na Was”. Dokument ma ukazać przesłanie papieża Polaka do młodzieży.
Kaczyn k. Kielc: rozpoczął się ukraińsko – polski turnus kolonijny Caritas
Ok. 40 dzieci ze Lwowa, Drohobycza, Jaworowa oraz grupa z diecezji kieleckiej przebywają na integracyjnym turnusie kolonijnym w leśnym ośrodku w Kaczynie k. Kielc. Turnus, zorganizowany przez Caritas Diecezji Kieleckiej i Fundację Pomost, potrwa do 11 sierpnia.
Odpust na Sądeckiej Górze Tabor
W niedzielę, 4 sierpnia rozpocznie się Tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. To jedno z największych wydarzeń religijnych w regionie sądeckim. Bazylikę odwiedza wtedy ok. 100 tys. pielgrzymów. Wiernych z diecezji tarnowskiej, z innych polskich diecezji, a nawet z zagranicy przyciąga XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego, znajdujący się w nowosądeckiej bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty.
Bp Rakoczy poświęcił kaplicę i budynek Hospicjum – „Pomnik Miastu Oświęcim”
Kaplicę i budynek Hospicjum – „Pomnik Miastu Oświęcim” poświęcił 29 lipca w Oświęcimiu bp Tadeusz Rakoczy. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą Augusta Kowalczyka – głównego inicjatora powstania pierwszego w mieście i powiecie stacjonarnego hospicjum zbudowanego jako hołd dla ludzi, którzy ratowali więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Ten aktor, reżyser i pisarz, były więzień KL Auschwitz (nr obozowy 6804), przewodniczący rady Fundacji „Pomnik-Hospicjum” zmarł rok temu.
„Kto wierzy – ma nadzieję” – 27. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Ponad 300 osób w czterech grupach wyruszyło z białostockiej archikatedry w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Pątnicy w ciągu 14 dni pokonają blisko 500 km. W tym roku w wędrówce towarzyszy im hasło: „Kto wierzy – ma nadzieję”.


