Diecezje
Z Helu na Jasną Górę – wyruszyła Piesza Pielgrzymka Kaszubska
XXXII Piesza Kaszubska Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła na szlak 25 lipca z kościoła pw. Bożego Ciała w Helu. Pielgrzymi przeszli przez Juratę, Jastarnię, Kuźnicę, Chałupy i Władysławowo, pokonując łącznie 38 kilometrów. Na nocleg zatrzymali się w Swarzewie, miejscowości nazywanej "Kaszubską Częstochową". Według wstępnych ustaleń w pielgrzymce idzie ok. 250 osób.
Częstochowa: ks. Piotr Mazurkiewicz był gościem Europejskiego Forum Młodych
Żyć pełnią życia” – pod takim hasłem upłynął trzeci dzień Europejskiego Forum Młodych 2013 – „Rio in Częstochowa!”. Z młodzieżą przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie spotkali się: ks. Piotr Mazurkieiwcz, Maria Pieńkowska oraz małżeństwo Katarzyny i Andrzeja Gieryczów.
Podhale ma swoją duszę
O tym jak przebiegają przygotowania do jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które zaplanowano na 15 sierpnia 2013 r., a także o radości z papieskiej pielgrzymki do sanktuarium w 1997 r. mówi w wywiadzie dla KAI ksiądz Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium.
Żywiec: sakralność wyrażona w szkle, hafcie na tiulu i bibułkach
Kilkadziesiąt prac wykonanych w różnych technikach przez uczestników specjalnych warsztatów zobaczyć można na otwartej 25 lipca w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu wystawie pt. „Sakralność w sztuce ludowej”. Ekspozycja ma przybliżać tradycje regionu żywieckiego nierozerwalnie związane z religijnością jego mieszkańców. Zaprezentowano twórczość zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych.
Lublin: wolontariusze pomagają dzieciom cudzoziemców w ramach akcji „Dobre wakacje”
Lubelscy wolontariusze chcą pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości cudzoziemcom z otwartego właśnie ośrodka w Bezwoli na Lubelszczyźnie. Pierwszym krokiem była wizyta ekipy akcji „Dobre wakacje w dobrym towarzystwie” 25 lipca w ośrodku.
Bp Dajczak: Kościół musi mieć chwile ciszy, ale z tej ciszy musi wchodzić w życie świata
„Kościół musi mieć chwile ciszy, ale z tej ciszy musi wchodzić w życie świata” – powiedział ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak w kazaniu podczas „Przystani z Jezusem”, ostatniego dnia rekolekcji przygotowujących ewangelizatorów do spotkania z uczestnikami festiwalu muzyki techno „Sunrise”, który jutro rozpocznie się w Kołobrzegu.
Diecezja płocka: trwa zbiórka na środki transportu dla misjonarzy
W diecezji płockiej w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa odbywa się zbiórka pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy. Jest ona inicjowana przez agendę KEP ds. Misji MIVA Polska. Zbiórka tradycyjnie ma miejsce po Mszach św. połączonych z poświęceniem pojazdów.
Hel: ruszyła najdłuższa pielgrzymka na Jasną Górę
Z Helu wyruszyła dziś najdłuższa pielgrzymka na Jasną Górę. Kaszubscy pątnicy w ciągu 19 dni marszu pokonają 640 km. Aby 12 sierpnia dotrzeć do Częstochowy, dziennie przemierzać będą od 25 do 44 km. Uczestnicy Pielgrzymki Kaszubskiej pochodzą z całej Polski, ale w drodze modlą się i śpiewają w języku kaszubskim.
Trwają II Krzepickie Dni Jakubowe
Modlitwa i Msza św. ku czci św. Jakuba Apostoła, koncerty, spektakle teatralne, promocja książek oraz spotkanie z Szymonem Hołownią – to niektóre z punktów programu II Krzepickich Dni Jakubowych, które odbywają się w dniach 25-28 lipca w Krzepicach.
Ostrów Wlkp.: biegacze pielgrzymują na Jasną Górę
Piętnaście osób z parafii w Ostrowie Wielkopolskim, w tym ks. Andrzej Szulc, rozpoczęło dziś bieg na Jasną Górę. Sztafetowa Pielgrzymka Biegowa odbywa się już po raz piętnasty. Biegaczom towarzyszy dwóch rowerzystów. Wystartowali oni sprzed kościoła św. Pawła Apostoła po Mszy św., którą odprawił ks. Bogdan Reczek. Tegorocznej pielgrzymce przyświeca hasło: „Panie, przymnóż nam wiary”. Ok. godz. 16.00 biegacze dotrą na Jasną Górę, a o godz. 20.00 będą uczestniczyć we Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.


