Diecezje
Krościenko: aktor Jerzy Trela zainaugurował IV Letni Festiwal Pieniny – Kultura – Sacrum
Aktor Jerzy Trela zainaugurował IV Letni Festiwal Pieniny – Kultura – Sacrum. W kościele w Krościenku nad Dunajcem, przy akompaniamencie organów i kapeli pienińskiej artysta odczytał fragmenty „Historii filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera.
Kalwaria Pacławska: dziś rozpoczyna się 26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych
Pod hasłem „Projekt Mesjasz – Tabor” będzie przebiegać rozpoczynające się dziś 26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. FSM potrwa do soboty 27 lipca. Każdego dnia młodzi znajdą czas na wspólną Mszę, dyskusje w mniejszych grupkach i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Każdego wieczoru zaplanowano seans „kina pod chmurką”.
Msza św. w koncelebrze
Administrator parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy koncelebrował w niedzielę Mszę św. na nowej placówce z dotychczasowym proboszczem.
Warszawa: Msza św. w Bazylice św. Krzyża w intencji policji
– Czas ofiarowany bliźnim przynosi obfity plon – umacnia wzajemne więzi oraz nadaje głębszy sens życiu osobistemu, rodzinnemu i zawodowemu – powiedział dziś podczas Mszy św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie biskup polowy WP Józef Guzdek. Eucharystia sprawowana była w intencji policji w 94. rocznicę utworzenia tej największej formacji mundurowej, stojącej na straży porządku publicznego w Polsce. Eucharystię transmitował 1 Program Polskiego Radia. Dziś drugi dzień obchodów Święta Policji, w południe w stołecznym parku Agrykola odbędzie się piknik rodzinny z udziałem policji.
Szczyrk: drzewka od skoczków narciarskich w Ogrodzie Reformacji
Kolejne drzewka przy parafii ewangelickiej w Szczyrku posadzili skoczkowie narciarscy z kadry narodowej z Kamilem Stochem na czele. Drzewka sąsiadujące z zasadzonymi 3 lata temu brzózkami Adama Małysza i jego trenera Hannu Lopistoe, oraz zasadzonym w tym roku przez Piotra Żyłę dębem mają być częścią projektu upamiętniającego 500-lecie Reformacji.
Wierzenica k. Poznania: 5-lecie katolickiego ośrodka terapii uzależnień
Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień „Wierzenica” prowadzony przez Catitas Archidiecezji Poznańskiej świętował dziś 5. rocznicę swojego powstania. W czasie jego działalności przeszło przez niego prawie 200 osób potrzebujących leczenia.
Sandomierz: rowerowi pielgrzymi wyruszyli do Wilna
Prawie 80 rowerzystów wyruszyło dziś w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej z Sandomierza do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Pielgrzymi mają do pokonania prawie 800 km. Patronuje im ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Bp Jan Wątroba objął uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej (opis) JEST
Bp Jan Wątroba objął dziś uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej. "Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi" – zachęcał nowy ordynariusz podczas Mszy św. w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Bp Wątroba ma 59 lat, dotychczas był biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.
Przasnysz: ekumeniczna modlitwa w rocznicę Bitwy Przasnyskiej
Wspólną modlitwą ekumeniczną na cmentarzu wojennym w Chojnowie w diecezji płockiej i poświęceniem pamiątkowej tablicy, rozpoczęto uroczystości związane z rocznicą słynnej bitwy pod Przasnyszem z 1915 roku. Modlitwę wspólnie poprowadzili: ks. Michał Gaszczyński, proboszcz parafii w Czernicach Borowych i ks. major Andrzej Jakimiuk z prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Niezwykle widowiskowy charakter miała także historyczna rekonstrukcja potyczki bitewnej sprzed 98 lat.
Skaryszew: siostra Szwajca ponownie ksienią klasztoru klarysek
Siostra Iwona Szwajca została ponownie ksienią klasztoru klarysek w Skaryszewie koło Radomia – jedynego zakonu klauzurowego w diecezji radomskiej. Została ona wybrana bezwzględną większością głosów podczas kapituły wyborczej. Takie posiedzenie odbywa się co trzy lata.


