Diecezje
Sandomierz: rowerowi pielgrzymi wyruszyli do Wilna
Prawie 80 rowerzystów wyruszyło dziś w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej z Sandomierza do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Pielgrzymi mają do pokonania prawie 800 km. Patronuje im ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Bp Jan Wątroba objął uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej (opis) JEST
Bp Jan Wątroba objął dziś uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej. "Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi" – zachęcał nowy ordynariusz podczas Mszy św. w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Bp Wątroba ma 59 lat, dotychczas był biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.
Przasnysz: ekumeniczna modlitwa w rocznicę Bitwy Przasnyskiej
Wspólną modlitwą ekumeniczną na cmentarzu wojennym w Chojnowie w diecezji płockiej i poświęceniem pamiątkowej tablicy, rozpoczęto uroczystości związane z rocznicą słynnej bitwy pod Przasnyszem z 1915 roku. Modlitwę wspólnie poprowadzili: ks. Michał Gaszczyński, proboszcz parafii w Czernicach Borowych i ks. major Andrzej Jakimiuk z prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Niezwykle widowiskowy charakter miała także historyczna rekonstrukcja potyczki bitewnej sprzed 98 lat.
Skaryszew: siostra Szwajca ponownie ksienią klasztoru klarysek
Siostra Iwona Szwajca została ponownie ksienią klasztoru klarysek w Skaryszewie koło Radomia – jedynego zakonu klauzurowego w diecezji radomskiej. Została ona wybrana bezwzględną większością głosów podczas kapituły wyborczej. Takie posiedzenie odbywa się co trzy lata.
Warszawa: Biskup Polowy uhonorowany złotym medalem „Za zasługi dla Policji”
Biskup Polowy WP Józef Guzdek otrzymał złoty medal "Za Zasługi dla Policji", podczas odbywających się w Warszawie centralnych obchodów święta policji. W południe funkcjonariusze odebrali na Zamku Królewskim odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie. Jutro o godzinie 9.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie biskup polowy przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji policji.
Rzeszów: rozpoczął się ingres biskupa Jana Wątroby (krótka)
Procesją do rzeszowskiej katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczął się ingres biskupa Jana Wątroby. Uroczystości objęcia diecezji przez nowego ordynariusza przewodniczy abp. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Przy drzwiach świątyni biskupa Wątrobę przywitał proboszcz parafii katedralnej, podając mu do ucałowania krzyż.
Między Zamkami w Żywcu stanie wystawa papieska
Żywiec będzie kolejnym polskim miastem, w którym zobaczyć można zdjęcia ukazujące bł. Jana Pawła II – kapłana, biskupa, kardynała i papieża – jako przyjaciela młodzieży. Pod specjalnym namiotem na terenie między żywieckimi Zamkami od 27 lipca br. oglądać będzie można wystawę „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła – Jan Paweł II i młodzi”. Organizatorem wydarzenia jest działające w diecezji bielsko-żywieckiej Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima Media.
Bł. Małgorzata Łucja Szewczyk patronką pielgrzymki
Wyniesiona w czerwcu br. na ołtarze bł. matka Małgorzata Łucja Szewczyk, obok bł. Jana Pawła II, została patronką ruszającej za niecały tydzień pielgrzymki rowerowej z Żywca do Rzymu pod hasłem „Rozkręć Wiarę”.
Łomnica Zdrój: rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona o uzależnieniach
„Jeszcze bardziej wolni” – pod takim hasłem w Łomnicy Górnej koło Piwniczej zakończyły się doroczne, wakacyjne rekolekcje wspólnoty Wojsko Gedeona, która od 11 lat działa w diecezji płockiej. 72 uczestników w ciągu 10 dni zastanawiało się, jak skutecznie walczyć z uzależnieniami, które ograniczają wolność człowieka i uniemożliwiają właściwą relację z Bogiem. W programie rekolekcji znalazły się m.in. spotkania w grupach dzielenia i górskie spacery.
Warszawa: centralne obchody Święta Policji
Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą w Komendzie Głównej Policji, upamiętniającą poległych policjantów, rozpoczęły się obchody święta tej największej formacji dbającej o bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Modlitwie przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, naczelny duszpasterz policji. Hołd oddano dziś także policjantom II Rzeczpospolitej, których upamiętnia obelisk znajdujący się przed gmachem Komendy Głównej Policji. W południe na pl. Zamkowym odbędzie się główna uroczystość 94. rocznicy powołania policji. Jutro w bazylice św. Krzyża w Warszawie ordynariusz wojskowy będzie przewodniczył Eucharystii w intencji policjantów.


