Diecezje
Diecezja pelplińska – ewangelizacja w czasie wakacji
Pielgrzymki, warsztaty, rekolekcje, Dzień św. Bernarda – diecezja pelplińska przygotowała interesującą ofertę sensownego spędzenia letnich miesięcy.
Giżycko: „Lato z Chrystusem” rozpoczęte
W dniach 6-7 lipca w Giżycku obchodzono „Rozpoczęcie lata z Chrystusem na Mazurach”. Obchody, zainicjowane w 2010 roku, koncentrują się wokół postaci św. Brunona z Kwerfurtu – patrona Giżycka i diecezji ełckiej. Przypomnijmy, że w 2009 roku uroczyście obchodzono 1000-lecie męczeńskiej śmierci tego świętego.
Dzięgielów: rozpoczęła się luterańska akcja ewangelizacyjna
Od 6 lipca pod centralnym wielkim namiotem i w innych miejscach miasteczka biwakowego w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim trwa 64. Tydzień Ewangelizacyjny. Tegoroczne hasło tej jednej z największych luterańskich spotkań w Europie to „Czas zmian”. Organizatorem Tygodnia jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (CME). Wydarzenie ma charakter ekumeniczny.
Szczecin pamięta o ofiarach Wołynia
Uświadomienie sobie grzechu i nazwanie go po imieniu jest zawsze początkiem pojednania. Wymaga to pokory i wiąże się z pewną ofiarą, ale bez tego, pojednanie jest niemożliwe – mówił w homilii abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski przewodniczył Mszy świętej w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Mieszkańcy modlili się za ofiary pomordowane na Wołyniu w latach 1943-1945 przez nacjonalistów ukraińskich.
Według różnych szacunków mogło zginąć wtedy nawet 130 tys. Polaków, a w ramach akcji odwetowej około 10 tys. Ukraińców.
Małopolska: studenci inwentaryzują groby i cmentarze wojenne
Jak co roku studenci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie biorą udział w obozie naukowym, w ramach którego inwentaryzują groby i cmentarze wojenne na terenie Małopolski. Młodzi ludzie oprócz wykonywania prac, rozmawiają z mieszkańcami i często na podstawie relacji świadków odkrywają zapomniane groby.
Kielce: bp Kazimierz Gurda zaprasza na pierwszą w diecezji pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę
Odczytany dzisiaj w kościołach komunikat bp. Kazimierza Gurdy zapowiada organizowaną po raz pierwszy pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę, która potrwa od 20 do 23 sierpnia. „Zapraszamy: dzieci z rodzicami, młodzież, dorosłych, starszych, księży, katechetów, siostry zakonne – każdego, kto kocha Matkę Bożą i lubi jazdę na rowerze” – pisze w komunikacie bp Kazimierz Gurda.
Jasna Góra: Kresowianie wołają o pamięć i prawdę w 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej
Na Jasnej Górze trwa 19. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Tegoroczne spotkanie wpisuje się w obchody 70. rocznicy ludobójstwa, dokonanego przez OUN UPA na Kresach, na kilka dni przed głównymi uroczystościami w Warszawie. Jest okazją przede wszystkim do modlitwy za bestialsko zamordowanych, o należną im pamięć i godny pochówek.
Sandomierz: nowe kryminalne historie w serialu „Ojciec Mateusz”
Przez trzy dni na ulicach Sandomierza kręcono sceny do siedmiu nowych odcinków popularnego serialu „Ojciec Mateusz”. Przedstawiać one będą kryminalne historie, które rozegrają się tym razem tylko w Sandomierzu. Ich tematami będą min.: napad w kościele i kulinarne tajemnice biskupiej kuchni.
Chludowo: V Misyjne Święto Młodych
W Chludowie k. Poznania zakończyło się dzisiaj zorganizowane przez misjonarzy werbistów V Misyjne Święto Młodych (MŚM). W tym wydarzeniu trwającym od 3 lipca pod hasłem „Mocni wiarą” wzięło udział prawie 200 młodych ludzi z całej Polski.
Bp Balcerek do młodych: w Rio bądźcie świadkami tego, co katolickie i polskie
W Rio de Janeiro bądźcie świadkami tego, co katolickie i polskie, okazujcie tym, których spotkacie radość, miłość i przywiązanie do Kościoła, szacunek i przywiązanie do spraw ojczyźnianych – mówił bp Grzegorz Balcerek do młodych, udających się do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej 7 lipca przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., podczas której udzielił błogosławieństwa młodzieży z archidiecezji poznańskiej wyjeżdżającej do Brazylii.
Na spotkanie z papieżem Franciszkiem z archidiecezji poznańskiej uda się 60 młodych, razem z wolontariuszami będzie ich ponad 80 osób.


