Diecezje
Diecezja płocka: propozycje ewangelizacyjne na wakacje
„Polska Copacabana” na plaży nad Wisłą w Płocku, impreza ewangelizacyjna „Przystań Miłosierdzie” podczas festiwalu Reggaeland, spływa kajakowy z KSM, wyjazd na oazy z Ruchem Światło-Życie, rekolekcje z Ruchem Rodzin Nazaretańskich, „Wakacje z Jezusem” w seminarium – to wakacyjne propozycje dla diecezjan. Poza tym odbędą się dwie pielgrzymki diecezjalne: 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę w sierpniu i 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej w intencji trzeźwości narodu z Bieżunia do Niepokalanowa.
Bp Libera: podczas pielgrzymki widać entuzjazm duchowy
O tym, że pielgrzymowanie, to pójście drogą wiary i nawrócenia oraz że pątnikom towarzyszy wielki entuzjazm duchowy – napisał biskup płocki Piotr Libera w zachęcie skierowanej do diecezjan, przed wyruszeniem na 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Jego słowo jest czytane w kościołach diecezji w niedzielę 30 czerwca.
Kalisz: bp Janiak życzy diecezjanom dobrego odpoczynku
Dobrego odpoczynku w pięknie przyrody i nawiązania na nowo dobrych więzi w rodzinie życzy bp Edward Janiak w liście pasterskim wystosowanym do diecezjan z okazji rozpoczynających się wakacji. Zachęca także do dbania o ekologię.
Gorzów Wlkp.: Msza na XX-lecie Międzynarodowego Festiwalu Tańca
Uroczystą Mszą w intencji tancerzy i śpiewaków uczczono w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca, w którym uczestniczą zespoły dziecięce i młodzieżowe. Śpiewem i grą, młodzi artyści wzbogacili liturgię sprawowaną w parafii Pierwszych Męczenników Polski, z udziałem tancerzy z Turcji, Nepalu, Ukrainy, Bułgarii, Senegalu, Tunezji i Polski.
Bp Kiernikowski spotkał się z komentatorami wpisów na swoim blogu
Kraków, Poznań, Gniezno i Nowe Miasto Lubawskie – to tylko niektóre miejscowości, z których 29 czerwca do Siedlec, na spotkanie z biskupem siedleckim Zbigniewem Kiernikowskim, przybyli internauci, od 5 lat komunikujący się z nim za pomocą bloga „e – Rozmowy o Dobrej Nowinie”. W sumie obecnych było 20 osób z terenu całego kraju.
Diecezja Pelplińska zainaugurowała spotkania „Rio w Polsce”
„Przystań warsztaty dla duszy", odbyły się 29 czerwca w Pelplinie. Młodzież z wielu parafii diecezji pelplińskiej oraz Pomorza zgromadziła się pod hasłem "Rio w Polce" w duchowej łączności z lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna na rozpoczęcie warsztatów podpowiadał młodym, że współczesny chrześcijanin, wobec świata, „musi coś sobą reprezentować”. Podczas Mszy św. biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel zachęcał młodzież: „od waszego dynamizmu, od waszej odwagi głoszenia Słowa Bożego zależy przyszłość Kościoła”.
Abp Gądecki: autentyczna medycyna służy życiu ludzkiemu
– Autentyczna medycyna służy życiu ludzkiemu, rodzącemu się, choremu, umierającemu – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył 30 czerwca uroczystej Mszy w. w poznańskiej katedrze z okazji 60. rocznicy powstania Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu. W Mszy św. uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitala oraz wolontariusze.
Płock: bp Libera spotkał się ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
Biskup płocki Piotr Libera spotkał się 29 czerwca z grupą 40 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z diecezji płockiej. Młodzi diecezjanie m.in. zaprezentowali program, którego tematem była wiara oraz zapoznali się z zabytkową Biblią Płocką. W czasie wakacji wezmą udział w obozie dla stypendystów w Olsztynie.
Abp Migliore: nieufność wobec Kościoła, często krysje w sobie pragnienie prawdy i autentyczności
Mszą św. w warszawskiej archikatedrze zakończyło się 41. spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów krajowych, które od 27 do 30 czerwca odbywało się po raz pierwszy w Warszawie. Nuncjusz apostolski w Polsce, który przewodniczył tej Mszy, powiedział że nieufność wobec Kościoła, często kryje w sobie pragnienie prawdy i autentyczności. – Od nas biskupów i kapłanów Jezus oczekuje, abyśmy byli osobami wiarygodnymi – mówił abp Celestino Migliore w homilii.
Legnica: od 29 czerwca diecezja legnicka ma własny herb
W uroczystość patronów diecezji legnickiej – świętych Apostołów Piotra i Pawła, bp Stefan Cichy podpisał dekret ustanawiający herb diecezji. Decyzję o tym ogłoszono podczas Mszy św. odpustowej w legnickiej katedrze. Odtąd nowy herb, zacznie się pojawiać przede wszystkim na publikacjach, pismach, pieczęciach czy wydawnictwach diecezjalnych.


