Diecezje
Tarnów: pięciu młodych księży chce pojechać na misje
Aż pięciu kapłanów diecezji tarnowskiej wyświęconych w 2009 roku chce pojechać na misje. Przygotowania do wyjazdu do Afryki i Ameryki Południowej rozpoczną po wakacjach w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
Warszawa: Panichida w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej (OPIS) JEST
Uroczysta panichida – nabożeństwo za zmarłych – w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej została odprawiona 27 czerwca w warszawskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. W trakcie modlitwy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego skierował prośbę o przebaczenie do Polaków, którzy stracili bliskich na Wołyniu w 1943 r.
Prezydent Komorowski: obowiązkiem Polaków i Ukraińców jest mówienie prawdy o przeszłości (krótka 5) jEST
Obowiązkiem Polaków jest mówienie o bolesnych wydarzeniach słowami prawdy. Nie po to, aby oskarżać, lecz aby poprzez prawdę i rachunek sumienia dążyć do oczyszczenia i pojednania – podkreślił dziś Bronisław Komorowski. Prezydent uczestniczył w nabożeństwie żałobnym (panichidzie), odprawionym w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej w kościele ojców bazylianów pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie.
Warszawa: abp Michalik o pokorze i poczuciu winy w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej (dokument.)
Chcemy w duchu pokory i w poczuciu winy przynieść przed Boży tron bolesny fragment historii naszych narodów – powiedział dziś abp Józef Michalik. W stołecznej cerkwi greckokatolickiej. Przewodniczący Episkopatu uczestniczył w panichidzie – nabożeństwie żałobnym w 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. W modlitwach uczestniczą też przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego, prezydent RP oraz reprezentanci władz Ukrainy.
Abp Szewczuk w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej: prosimy o przebaczenie (dokument.)
Prośbę o przebaczenie skierował dziś do Polaków, którzy stracili bliskich w zbrodni wołyńskiej, abp Światosław Szewczuk. W stołecznej cerkwi ojców bazylianów zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przewodniczy panichidzie – nabożeństwu żałobnemu w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.
Warszawa: abp Michalik o pokorze i poczuciu winy w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej (krótka 4) JEST
Chcemy w duchu pokory i w poczuciu winy przynieść przed Boży tron bolesny fragment historii naszych narodów – powiedział dziś abp Józef Michalik. W stołecznej cerkwi greckokatolickiej. Przewodniczący Episkopatu uczestniczył w panichidzie – nabożeństwie żałobnym w 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. W modlitwach uczestniczą też przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego, prezydent RP oraz reprezentanci władz Ukrainy.
Abp Szewczuk w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej: prosimy o przebaczenie (krótka 3) JEST
Prośbę o przebaczenie skierował dziś do Polaków, którzy stracili bliskich w zbrodni wołyńskiej, abp Światosław Szewczuk. W stołecznej cerkwi ojców bazylianów zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przewodniczy panichidzie – nabożeństwu żałobnemu w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.
Warszawa: polsko-ukraińskie modlitwy w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej (krótka 2) JEST
W warszawskiej cerkwi greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny trwa uroczysta panichida – nabożeństwo za zmarłych w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Zebrani w stołecznej cerkwi przedstawiciele Kościołów oraz władz państwowych Polski i Ukrainy modlili się o spokój dusz "dzieci, kobiet i starców zamordowanych na Wołyniu i na innych ziemiach – Polaków, a także Ukraińców i przedstawicieli innych narodów – oraz tych, którzy zginęli w walkach zbrojnych, aby zostały im odpuszczone wszelkie winy".
W Pelplinie „Przystań – warsztaty dla duszy”, diecezjalna stacja Rio 2013
Pod patronatem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny odbędzie się 29 czerwca w Pelplinie „Przystań – warsztaty dla duszy”, które odbędą się w duchowej łączności z lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży w Rio de Janerio. Pomysłodawca spotkania, biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel, stwierdził, że młodzi, którzy żyją bardzo dynamicznie „potrzebują takich momentów, aby się zatrzymać i zadać istotne pytania dotyczące ich życia”.
Kielce: 120 osób pojedzie na ŚDM do Rio de Janeiro
Trwają ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, które odbędą się od 23 do 28 lipca. Z diecezji kieleckiej wybiera się blisko 120–osobowa grupa, której będzie towarzyszył bp Marian Florczyk. Z Kielc grupa wyruszy 9 lipca.


