Diecezje
Kraków: ustanowiono Nagrodę im. Jerzego Turowicza
Ustanowiono Nagrodę im. Jerzego Turowicza, wybitnego publicysty, twórcy i redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Wyróżnienie będzie przyznawane za wybitne i oryginalne dzieła literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne i filmowe, reprezentujące wartości, które były bliskie Turowiczowi.
Stop aborcji – 4. rajd dla życia – wakacyjne plany KSM
Rajd dla życia, wakacje z Bogiem, święto młodych w Domu Chleba oraz Europejskie spotkanie Młodych w Legnickim Polu – to główne tematy konferencji prasowej, jaka odbyła się w Legnicy, w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji legnickiej. Omawiane były najważniejsze wakacyjne inicjatywy.
Płock: zakończyły się rekolekcje dla organistów
62 organistów z diecezji płockiej wzięło udział w dorocznych w rekolekcjach, które miały miejsce w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Tematyka rekolekcji dotyczyła Roku Wiary, konferencje głosił ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.
Licheń: 58. rocznica święceń kapłańskich ks. Eugeniusza Makulskiego MIC
58 lat mija dziś od dnia święceń kapłańskich ks. Eugeniusza Makulskiego, wieloletniego kustosza Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym oraz pomysłodawcy budowy licheńskiej bazyliki.
Opole: jubileusze 50-lecia kapłaństwa
„Przy jubileuszach 50-lecia kapłaństwa, uświadamiamy sobie, że przemijamy. To wam drodzy jubilaci mówi dziś Bóg. Po imieniu was zawołał niegdyś przy chrzcie, także i dziś woła po imieniu: „Nie obawiaj się, bo Ja jestem twoim Obrońcą, nagroda twoja będzie sowita” – mówił dziś w katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja do księży obchodzących jubileusz 50-lecia kapłaństwa.
Szamotuły: rozstrzygnięto VIII edycję konkursu „Znaki Wiary”
W Szamotułach, w Muzeum-Zamek Górków wręczono dziś nagrody i wyróżnienia uczniom szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczących w VIII Wielkopolskim Konkursie Plastycznym „Znaki Wiary” odbywającym się pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.
Gniezno: modlitwa w 3. rocznicę ingresu abp. Józefa Kowalczyka
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk dziękował dziś za trzeci rok posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie. Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim u grobu św. Wojciecha modlili się gnieźnieńscy biskupi, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz księża dziekani.
Gimnazjum pijarów najlepsze w Krakowie
Trzy gimnazja prowadzone przez zakony są w czołówce krakowskich szkół. Najwyższe średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego w Krakowie odnotowała szkoła pijarów.
Bp Kasyna do księży: wasza wiara ma być silna i odpowiedzialna
W środę 26 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna wręczył neoprezbiterom pierwsze dekrety do posługi duszpasterskiej. Przy tej okazji powiedział, że potrzeba, aby wiara współczesnego księdza „była silna i odpowiedzialna”.
Łagiewniki: do 10 lipca zapisy na spotkanie „Rio w Krakowie”
Trwają przygotowania do spotkania organizowanego pod hasłem „Rio w Krakowie”. Młodzież zgromadzona w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie mogła duchowo połączyć się z papieżem Franciszkiem i młodzieżą uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Zapisy trwają do 10 lipca. Wydarzenie jest organizowane głównie z myślą o tych, którzy ze względu na wysokie koszty nie mogą wyjechać do Brazylii.


