Diecezje
Kielce: reprezentacja księży najlepsza w turnieju SacroExpo Cup 2013
W rozegranym wczoraj 18 czerwca turnieju SacroExpo Cup 2013 w piłkę nożną, zwycięstwo przypadło reprezentacji księży. Impreza towarzyszyła trwającym od 17 do 19 czerwca targom SacroExpo z udziałem blisko 300 wystawców z 15 krajów.
Rektor KUL odpowiada bp. Meringowi
„Zgodnie z katolickim charakterem uczelni, podejmujemy badania naukowe nad współczesnymi zjawiskami kulturowymi, a wśród nich także badania nad ideologią „gender”. (…) Obowiązkiem uniwersytetu, zwłaszcza uniwersytetu katolickiego, jest analizowanie ważnych wątków dyskursu publicznego w sposób zorganizowany i usystematyzowany" – napisał rektor KUL.
Abp Hoser: obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia była zapowiedzią nowych czasów
Obecność bł. Jana Pawła II na Stadionie Dziesięciolecia 17 czerwca 1983 roku była zupełnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów – podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 30. rocznicy pamiętnej Mszy św. w kaplicy na Stadionie Narodowym odbyła się uroczysta liturgia, w czasie której dziękowano Bogu za pontyfikat papieża z Polski, prosząc jednocześnie za Ojczyznę.
Kielce: blisko 300 wystawców na SacroExpo
Blisko 300 wystawców z 15 krajów ze stoiskami z branży „kościelnej”, medal Per Artem ad Deum dla prof. Stanisława Rodzińskiego, imprezy kulturalne, warsztaty dziennikarskie, mecz księża kontra wystawy oraz tysiące odwiedzających imprezę – w Kielcach od 17 do 19 czerwca trwa Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo.
Oświadczenie Instytutu Filologii Polskiej KUL (dokumentacja)
"Uważamy (…), że należycie wykształcony, dojrzały humanista powinien być zdolny do podjęcia odpowiedzialnej dyskusji także ze zwolennikami poglądów, które nie znajdują jego aprobaty" – napisali pracownicy Instytutu Filologii Polskiej KUL w oświadczeniu opublikowanym na stronach uniwersytetu. Odpowiadają w ten sposób na list bp. Wiesława Meringa, skierowany do rektora KUL w sprawie oferowanych studentom tej uczelni wykładów z ideologii gender. Do sprawy w osobnym oświadczeniu odniósł się także rektor KUL, ks. dr hab. Antoni Dębiński.
Kraków: naukowcy i dziennikarze o własności intelektualnej wobec wolnego rynku
„Własność intelektualna wobec wolnego rynku i pluralizmu mediów” – to temat konferencji naukowej, którą zorganizowała Sekcja Wykładowców Katolickiej Nauki Społecznej działająca przy Konferencji Episkopatu Polski. Wydarzenie odbyło się w domu księży sercanów „Domus Mater” w Krakowie.
W Radomiu poświęcono i odsłonięto pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich
W Radomiu poświęcono i odsłonięto pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Przy monumencie znajdują się również tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Mszy świętej w kościele bernardynów przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczeciński, w koncelebrze z biskupem Henrykiem Tomasikiem, zaś homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. W uroczystości uczestniczył były premier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Rozpoczyna się rzymski etap procesu beatyfikacyjnego Kunegundy Siwiec
Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Kunegundy Siwiec – poinformował KAI wicepostulator w procesie, o. Szczepan T. Praśkiewicz. Tym samym rozpoczął się rzymski etap dochodzenia do wyniesienia na ołtarze Sługi Bożej ze Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.
Caritas Polska: w wolontariuszach 60+ drzemie potencjał
Możliwości są ogromne – tak o wolontariacie osób po sześćdziesiątym roku życia mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Jego zdaniem, społeczeństwo coraz bardziej musi zwracać uwagę na ludzi starszych oraz dostrzegać drzemiący w nich potencjał. Dziś w Warszawie podsumowano projekt „Caritas Polska i wolontariat 60+”.
Miejsce Piastowe: śluby wieczyste michalitek
Dwie michalitki złożyły dzisiaj śluby wieczyste, tym samym oddając się na całe życie służbie Panu Bogu w zgromadzeniu zakonnym. Uroczystość odbyła się w Miejscu Piastowym, w dniu urodzin współzałożycielki zgromadzenia, Sługi Bożej m. Anny Kaworek. Mszy św. przewodniczył generał michalitów ks. Kazimierz Radzik, a śluby przyjmowała matka generalna michalitek Natanaela Bednarczyk.


