Diecezje
Ks. Kordula o wyróżnieniu dla Caritas: doceniono naszą wrażliwość na potrzeby lokalnej społeczności
Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z Caritas Diecezji Tarnowskiej zostały uhonorowane Srebrnym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Wyróżnienia wręczono w czasie gali Święta Małopolski 13 czerwca w Operze Krakowskiej. – Traktujemy to wyróżnienie jako docenienie naszej wrażliwości na potrzeby lokalnej społeczności – zwłaszcza w czasie awaryjnych sytuacji, jak powódź w 2010 r., kiedy trzeba się wykazać sprawnością logistyczną i organizacyjną, a także zachować zimną krew w ekstremalnych warunkach – mówi KAI ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Gniezno: Prymas Polski poświęcił sztandar dla Zarządu Głównego ZŻWP
Z udziałem najwyższych przedstawicieli administracji rządowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej odbyły się dziś w Gnieźnie uroczystości wręczenia sztandaru dla Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Mszy św. przewodniczył i sztandar poświęcił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Diecezja płocka: Akcja Katolicka prowadzi kampanię „W niedzielę nie kupuję”
„W niedzielę nie kupuję”, to tytuł ogólnopolskiej kampanii, którą w diecezji płockiej inicjuje Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Do proboszczów parafii trafiły informacje o inicjatywie, której celem jest zakaz handlu w niedzielę. Do materiałów dołączono prośbę o rozpowszechnienie kampanii w parafiach, szkołach czy miejscach pracy.
Wrocław: w niedzielę ingres abp. Józefa Kupnego
W najbliższą niedzielę 16 czerwca o godz. 15. odbędzie się ingres abp. Józefa Kupnego do archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Nowy metropolita obejmie rządy w archidiecezji wrocławskiej.
Radom: stu rowerzystów uczestniczy w pielgrzymce do Częstochowy
Stu rowerzystów uczestniczy w pielgrzymce z podradomskiego Zakrzewa do Częstochowy. To jedna z największych parafialnych pielgrzymek rowerowych do duchowej stolicy Polski.
Abp Depo: nowy biskup rzeszowski jest świadkiem radosnej wiary
Bp Jan Wątroba jest świadkiem radosnej wiary – powiedział KAI abp Wacław Depo, metropolita częstochowski po tym jak w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ogłoszono nominację dla bp. Jana Wątroby. Został on mianowany przez papieża nowym biskupem rzeszowskim.
Oświęcim: uroczystości Narodowego Dnia Pamięci
W 73. rocznicę deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz 14 czerwca br. na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci. 14 czerwca 1940 roku hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku, którzy próbowali się przedrzeć na Węgry do powstającej tam Armii Polskiej.
Piąta rocznica powstania szlaków papieskich w diecezji ełckiej
14 czerwca mija piąta rocznica powstania szlaków papieskich w diecezji ełckiej. Pierwszy z nich – Tajemnice Światła, z Ełku do Wigier, został pobłogosławiony podczas Diecezjalnego Święta Młodzieży na placu Jana Pawła II w Ełku przez pomysłodawcę – biskupa Jerzego Mazura SVD.
Bp Rakoczy w Auschwitz: mówienie o polskich obozach śmierci jest hańbą
Mówienie i pisanie o polskich obozach śmierci jest prawdziwą hańbą i skandalem – podkreślał bp Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył 14 czerwca Mszy św. na terenie byłego obozu KL Auschwitz z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Polskich Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W rocznicowych uroczystościach udział bierze m.in. kilku byłych więźniów KL Auschwitz. Jest wśród nich 93-letni Kazimierz Piechowski (nr. obozowy 918), który dotarł do obozu w drugim transporcie. Był on m.in. uczestnikiem apelu, podczas którego padły słowa o. Maksymiliana Kolbe, gdy postanowił ofiarować swe życie za innego więźnia.
Maturzyści liceum prezentek pieszą pielgrzymką do Krakowa uczcili beatyfikację m. Zofii Czeskiej
Sześcioro maturzystów z Rzeszowa ponad tydzień wędrowało Drogą św. Jakuba do Krakowa. W ten sposób podziękowali za beatyfikację matki Zofii Czeskiej, założycielki zgromadzenia sióstr prezentek.


