Diecezje
Młodzi z odwagą życia
„Nieś odwagę życia jak matka Małgorzata” – śpiewają młodzi ludzie z zespołu Concentus z oświęcimskiej parafii, którzy swoim utworem i zrealizowanym do niego teledyskiem zachęcają do udziału w zaplanowanym na 16 czerwca Święcie Życia w Oświęcimiu.
Kraków: rusza akcja przeciwdziałania żebractwu wśród dzieci
Pod hasłem „Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę”, rusza w Krakowie akcja edukacyjno–informacyjna, której celem jest przeciwdziałanie żebractwu, także przez dzieci. Miasto chce w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców na to, że dając pieniądze tak naprawdę nie pomagają. Zdaniem specjalistów, którzy zajmują się problemem żebractwa są to pieniądze, które krzywdzą.
Katowice: wręczenie stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka
Doroczna uroczystość wręczenia stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka odbyła się 13 czerwca w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W tym roku stypendia otrzymało 73 młodych z 33 parafii archidiecezji katowickiej. Na uroczystość przybyli ze swymi rodzinami i proboszczami.
Warszawa: ceremonia powitania ciała poległego żołnierza
Uroczystość powitania trumny z ciałem starszego chorążego Jana Kiepury odbyła się dziś na terenie wojskowej części Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. St. chor. Kiepura zginął w poniedziałek w wyniku wybuchu miny-pułapki. Modlitwę w jego intencji odmówił na płycie lotniska ks. płk Marek Karczewski, dziekan Wojsk Lądowych. St. chor. Kiepura Jest 40 żołnierzem, który zginął w Afganistanie, służył w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.
Oświęcim: otwarto nową żydowską wystawę narodową na terenie Muzeum
„Przyjdźcie do bloku 27 i zobaczcie imię po imieniu” – zachęcał premier Izrael Beniamin Netanyahu, który wspólnie z polskim ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim otworzył 13 czerwca w Oświęcimiu nową wystawę narodową „Szoa”. Ekspozycja mieści się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zastąpiła ona dotychczasową, otwartą ponad 30 lat temu.
Bp Libera: w czasie sądu ludzka krzywda wyjdzie na jaw
„W dniu Sądu Ostatecznego cała ludzka krzywda, cały brud i zakłamanie `wyjdą na światło dzienne` i trzeba będzie stanąć w świetle prawdy” – mówił bp Piotr Libera 13 czerwca w Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie w diecezji płockiej, z okazji przypadającego w tym dniu odpustu. Poświęcił także tradycyjne lilie i chlebki św. Antoniego.
Dyskusja w KIK: Jan XXIII – papież wiosny Kościoła
Wiosna w Kościele zaczęła się od papieża Roncallego – podkreślali uczestnicy dyskusji 13 czerwca w stołecznym Klubie Inteligencji Katolickiej. Wzięli w niej udział publicysta „Gazety Wyborczej” Jan Turnau oraz Andrzej Wielowieyski, autor wielu publikacji o papieżu Janie XXIII. Spotkanie zorganizowano w związku z 50. rocznicą śmierci tego papieża.
Katowice: Wręczenie stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka
Doroczna uroczystość wręczenia stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka odbyła się 13 czerwca w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W tym roku stypendia otrzymało 73 młodych z 33 parafii archidiecezji katowickiej. Na uroczystość przybyli ze swymi rodzinami i proboszczami.
Łódzkim szlakiem Jana Pawła II
Po raz 11. łodzianie pokonali Łódzki Szlak Błogosławionego Jana Pawła II. "Trzeba bronić tego, co święte w człowieku – jego czystości serca, miłości do drugiego człowieka, instytucji małżeństwa i rodziny" – powiedział metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski pod katedralnym pomnikiem papieża-Polaka.
Kraków: muzycy kościelni nagrodzeni Złotymi Medalami Jana Pawła II
Złote Medale Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej przyznał kard. Stanisław Dziwisz czterem muzykom kościelnym. Wszyscy zasłużeni są związani z Archidiecezjalną Szkołą Muzyczną i Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej w Krakowie.


