Diecezje
Bp Libera: w czasie sądu ludzka krzywda wyjdzie na jaw
„W dniu Sądu Ostatecznego cała ludzka krzywda, cały brud i zakłamanie `wyjdą na światło dzienne` i trzeba będzie stanąć w świetle prawdy” – mówił bp Piotr Libera 13 czerwca w Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie w diecezji płockiej, z okazji przypadającego w tym dniu odpustu. Poświęcił także tradycyjne lilie i chlebki św. Antoniego.
Dyskusja w KIK: Jan XXIII – papież wiosny Kościoła
Wiosna w Kościele zaczęła się od papieża Roncallego – podkreślali uczestnicy dyskusji 13 czerwca w stołecznym Klubie Inteligencji Katolickiej. Wzięli w niej udział publicysta „Gazety Wyborczej” Jan Turnau oraz Andrzej Wielowieyski, autor wielu publikacji o papieżu Janie XXIII. Spotkanie zorganizowano w związku z 50. rocznicą śmierci tego papieża.
Katowice: Wręczenie stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka
Doroczna uroczystość wręczenia stypendiów im. bł. ks. Emila Szramka odbyła się 13 czerwca w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W tym roku stypendia otrzymało 73 młodych z 33 parafii archidiecezji katowickiej. Na uroczystość przybyli ze swymi rodzinami i proboszczami.
Łódzkim szlakiem Jana Pawła II
Po raz 11. łodzianie pokonali Łódzki Szlak Błogosławionego Jana Pawła II. "Trzeba bronić tego, co święte w człowieku – jego czystości serca, miłości do drugiego człowieka, instytucji małżeństwa i rodziny" – powiedział metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski pod katedralnym pomnikiem papieża-Polaka.
Kraków: muzycy kościelni nagrodzeni Złotymi Medalami Jana Pawła II
Złote Medale Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej przyznał kard. Stanisław Dziwisz czterem muzykom kościelnym. Wszyscy zasłużeni są związani z Archidiecezjalną Szkołą Muzyczną i Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej w Krakowie.
Drohiczyn : obchody 50-lecia kapłaństwa bp. Dydycza
W katedrze w Drohiczynie rozpoczęła się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa bp. Antoniego Dydycza. Celebrze z udziałem 40 biskupów przewodniczy jubilat. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział w kazaniu, że Kościół jest przyzwyczajony i przygotowany na trudności bo pamięta przestrogę swojego założyciela: „Mnie prześladowali i was prześladować będą”. Dodał, że i dziś metody walki Kościoła są takie same: modlitwa za prześladowców, przebaczenie i troska o dusze, ale także głoszenie słów prawdy. Nowa ewangelizacja – podkreślił.
Bielsko-Biała: 211 tys. zł na hospicjum z akcji „Pola Nadziei 2013”
211 tys. zł zgromadziły w tym roku szkoły z Podbeskidzia, które w ramach programu „Pola Nadziei 2013” zbierały pieniądze na budowę pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II. Przedstawiciele Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego podkreślają, że w programie wzięło udział 91 szkół – o sześć więcej niż w ubiegłym roku.
Poznań: akcja misyjna „Dycha dla Chińczyka”
Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie rozpoczęła akcję pod hasłem „Dycha dla Chińczyka”. Jej celem jest zebranie funduszy na sfinansowanie przyjazdu do Polski dziewięciu katolików z Chin. Od końca lipca będą oni pielgrzymowali po naszym kraju oraz wezmą udział w rekolekcjach oazowych.
Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
Tysiące członków Akcji Katolickiej spotka się w najbliższą sobotę, 15 czerwca, na dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasnej Górze. Prezes Zarządu Krajowego Instytutu AK Halina Szydełko powiedziała: Pragniemy powierzyć naszą pracę i misję w Kościele Matce Bożej. Będzie to pielgrzymka wyjątkowa, bo wynagradzająca za profanację cudownego wizerunku Królowej Polski.
Gdańsk: 26. rocznica pobytu Jana Pawła II na Wybrzeżu
W kościele pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie 12 czerwca odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 26. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Wybrzeżu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.


