Diecezje
Drohiczyn : obchody 50-lecia kapłaństwa bp. Dydycza
W katedrze w Drohiczynie rozpoczęła się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa bp. Antoniego Dydycza. Celebrze z udziałem 40 biskupów przewodniczy jubilat. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział w kazaniu, że Kościół jest przyzwyczajony i przygotowany na trudności bo pamięta przestrogę swojego założyciela: „Mnie prześladowali i was prześladować będą”. Dodał, że i dziś metody walki Kościoła są takie same: modlitwa za prześladowców, przebaczenie i troska o dusze, ale także głoszenie słów prawdy. Nowa ewangelizacja – podkreślił.
Bielsko-Biała: 211 tys. zł na hospicjum z akcji „Pola Nadziei 2013”
211 tys. zł zgromadziły w tym roku szkoły z Podbeskidzia, które w ramach programu „Pola Nadziei 2013” zbierały pieniądze na budowę pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II. Przedstawiciele Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego podkreślają, że w programie wzięło udział 91 szkół – o sześć więcej niż w ubiegłym roku.
Poznań: akcja misyjna „Dycha dla Chińczyka”
Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie rozpoczęła akcję pod hasłem „Dycha dla Chińczyka”. Jej celem jest zebranie funduszy na sfinansowanie przyjazdu do Polski dziewięciu katolików z Chin. Od końca lipca będą oni pielgrzymowali po naszym kraju oraz wezmą udział w rekolekcjach oazowych.
Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
Tysiące członków Akcji Katolickiej spotka się w najbliższą sobotę, 15 czerwca, na dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasnej Górze. Prezes Zarządu Krajowego Instytutu AK Halina Szydełko powiedziała: Pragniemy powierzyć naszą pracę i misję w Kościele Matce Bożej. Będzie to pielgrzymka wyjątkowa, bo wynagradzająca za profanację cudownego wizerunku Królowej Polski.
Gdańsk: 26. rocznica pobytu Jana Pawła II na Wybrzeżu
W kościele pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie 12 czerwca odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 26. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Wybrzeżu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński.
Warszawa: pogrzeb wdowy po płk. Ryszardzie Kuklińskim
W katedrze polowej odbyły się 13 czerwca uroczystości pogrzebowe Joanny Kuklińskiej, małżonki płk. Ryszarda Kuklińskiego, oficera Wojska Polskiego i armii amerykańskiej, zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego i tajnego współpracownika CIA. Mszy św. przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan ordynariatu polowego. Joannę Kuklińską pożegnali rodzina, przyjaciele i poczty sztandarowe. Po Mszy św. urnę z prochami zmarłej złożono w grobie męża na Powązkach Wojskowych.
Oświęcim-Brzezinka: 23 czerwca polska premiera symfonii Kiko Argüello
Biskupi z Polski i z Europy, liczni przedstawiciele środowisk żydowskich, katechiści Drogi Neokatechumenalnej z całego świata, oraz inni zaproszeni goście wezmą udział w polskiej premierze symfonii „Cierpienie niewinnych”, która odbędzie się 23 czerwca na parkingu przed Bramą Śmierci byłego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. W specjalnej Celebracji Symfoniczno-Katechetycznej udział weźmie kilka tysięcy osób, w tym występujący w roli wykonawcy kompozytor symfonii Kiko Argüello – inicjator Drogi Neokatechumenalnej.
Życzenia Prymasa Polski dla bp. Antoniego Dydycza OFM Cap na 50-lecie kapłaństwa
„Swoim franciszkańskim duchem i pełną oddania posługą niesioną każdemu, zwłaszcza człowiekowi potrzebującemu pomocy, ubogaciłeś i ubogacasz – Drogi Jubilacie – Kościół drohiczyński” – napisał prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście z życzeniami do bp. Antoniego Dydycza, który świętuje dziś złoty jubileusz kapłaństwa.
Radomskie kościoły odrestaurowane za unijne euro
Radomskie parafie wykazały się dużą aktywnością w ubieganiu się o dotacje unijne na rewitalizacje i renowacje zabytkowych kościołów. Bardzo często był to dla nich ostatni moment na uratowanie cennych zabytków architektury sakralnej. Spośród trzynastu dofinansowanych przedsięwzięć, aż pięć dotyczyło regionu radomskiego. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 25 mln zł, z czego 17 mln zł to środki z Unii Europejskiej.
Nagroda Pro Publico Bono dla ośrodka rehabilitacyjnego rzeszowskiej Caritas w Myczkowcach
W ramach sympozjum pt. „Mistrzowie pracy organicznej”, które odbyło się 10 czerwca w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego rozstrzygnięto tegoroczny konkurs o Nagrodę Pro Publico Bono „Samorządność dla Solidarności” im. Mirosława Dzielskiego – dla organizacji obywatelskich. Tegorocznym laureatem za dzieło społeczne został Ośrodek Wypoczynkowo–Rehabilitacyjny w Myczkowcach, należący do Caritas Diecezji Rzeszowskiej.


