Diecezje
Nagroda Pro Publico Bono dla ośrodka rehabilitacyjnego rzeszowskiej Caritas w Myczkowcach
W ramach sympozjum pt. „Mistrzowie pracy organicznej”, które odbyło się 10 czerwca w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego rozstrzygnięto tegoroczny konkurs o Nagrodę Pro Publico Bono „Samorządność dla Solidarności” im. Mirosława Dzielskiego – dla organizacji obywatelskich. Tegorocznym laureatem za dzieło społeczne został Ośrodek Wypoczynkowo–Rehabilitacyjny w Myczkowcach, należący do Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Abp Hoser: dominacja ekonomii nad życiem osobowym to największe zagrożenie dla rodziny
Dominacja ekonomii nad życiem osobowym oraz błędy antropologiczne to jedne z największych zagrożeń dla życia rodziny – powiedział abp Henryk Hoser. Uroczystą Mszą św. w sali kurialnej zakończył się kolejny rok pracy Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Kraków: 23 czerwca poświęcenie kościoła bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!”
Kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!” zostanie 23 czerwca otwarty dla wiernych. Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski będzie połączona z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.
Bp Nitkiewicz w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II: w kapłaństwie wszystko jest istotne
W kapłaństwie wszystko jest istotne, każdy dzień jest najważniejszy, każdy człowiek jest naszym wiernym, któremu należy okazać pasterską miłość – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do księży w 14. rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Sandomierzu.
Drohiczyn: dziś uroczystości z okazji 50-lecia święceń kapłańskich bp Dydycza
Dziś odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia święceń kapłańskich biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap. Na obchody, które rozpoczną się o godz. 16 w katedrze drohiczyńskiej, przyjedzie ok. 40 biskupów z całej Polski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, bracia mniejsi kapucyni – z zakonu, do którego należał Jubilat. Organizatorzy spodziewają się ok. 2 tys. uczestników. Przesłanie z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa papieża Franciszka odczyta nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Kazanie wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp przemyski Józef Michalik.
Lwówek: modlitwa w Roku Wiary o kanonizację bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego
O kanonizację bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego, proboszcza w Lwówku w latach 1927-1940, modlono się wczoraj wieczorem w kościele parafialnym w tym wielkopolskim miasteczku. Ks. Laskowski został zamęczony w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla duchownych w Mauthausen-Gusen, a beatyfikował go w 1999 r. Jan Paweł II w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
Oświęcim: nowa wystawa żydowska „Szoa” w Muzeum Auschwitz-Birkenau
W bloku 27 byłego obozu Auschwitz I powstała nowa wystawa „Szoa” poświęcona zagładzie Żydów. Przygotował ją Instytut Yad Vashem w Jerozolimie we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zastąpiła ona dotychczasową pt. „Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945” otwartą ponad 30 lat temu. Prace nad powstaniem nowej wystawy trwały około czterech lat.
Nowy rektor WSD
Ks. prof. Krzysztof Warchałowski od 1 lipca obejmie funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpi on na tym stanowisku ks. dr. Piotra Klimka.
Gdańsk: spotkanie z s. Tadeuszą, misjonarką pracującą w Kamerunie
W parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku 11 czerwca odbyło się spotkanie z siostrą Tadeuszą Frąckiewicz, misjonarką pracującą na co dzień w Kamerunie w miejscowości Garoua Bulay. Spotkanie poprowadził Tadeusz Makulski, szef gdańskiego Stowarzyszenia Ruchu Maitri.
Bp Kopiec na jubileuszu bp Czai: owoce kapłaństwa to nierzadko efekt gorzkich porażek
„25 lat żyjemy, trwamy, przynosimy owoce naszego życia. Wypracowaliśmy to naszą radością, samotnością, nierzadko gorzką porażką…” – mówił bp Jan Kopiec w 25. rocznicę święceń kapłańskich bp. Andrzeja Czai, który wraz z jego kolegami rocznikowymi dziękował Bogu w katedrze opolskiej za sakrament kapłaństwa.


