Diecezje
Bp Tomasik przeciwko próbie eliminowania religii z procesu wychowania młodzieży w Polsce
Bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, protestuje przeciwko próbie eliminowania religii z procesu wychowania młodzieży w Polsce. Chodzi o to, że religia zniknęła z listy przedmiotów finansowanych przez państwo. W konsekwencji o religii w szkołach zdecydują samorządy, które nie mogą znaleźć na nią pieniędzy.
Akcja Katolicka apeluje o przyznanie miejsca TV Trwam na multipleksie cyfrowym
O podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie przyznania Telewizji Trwam transpondera na multipleksie cyfrowym do emisji naziemnej zwrócił się Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Stanowisko w tej sprawie zostało podjęte podczas dorocznego posiedzenia stowarzyszenia w sanktuarium Matki Bożej Wychowczyni w Czarnej w powiecie koneckim.
Kalwaria Zebrzydowska: odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium
Scena wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy rozpocznie w niedzielę 1 kwietnia pasyjne obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaryjskie uroczystości co roku gromadzą tłumy wiernych. W Wielki Piątek w procesji przejdzie po kalwaryjskich Dróżkach około 100 tysięcy pątników – szacują bernardyni, opiekujący się sanktuarium.
Kraków: generał franciszkanów odwiedził sercanki
Przebywający w Polsce minister generalny (przełożony) Zakonu Franciszkanów Konwentualnych (OFMConv) o. Marco Tasca odwiedził 11 marca w Krakowie siostry sercanki, które ponad sto lat temu zostały przyłączone do tego Zakonu. Podczas spotkania gość z Rzymu powiedział, że franciszkanów i Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego łączy piękno franciszkańskiego charyzmatu. „W dzisiejszych czasach jest wielka potrzeba być mężczyznami i kobietami pokoju i dobra” – przekonywał o. Tasca.
O. R. Kszuk: bez Boga humanizm zamienia się w bestialstwo, a człowiek w zwierzę
Doświadczenie ludzkie mówi, że bez Boga humanizm zamienia się w bestialstwo, a człowiek w zwierzę, powiedział o. Romuald Kszuk z Józefowa k. Warszawy, który rozpoczął 11 marca głoszenie czterodniowych rekolekcji wielkopostnych w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Abp H. Hoser: życie jest powierzone małżeństwu kobiety i mężczyzny
Biskup warszawsko-praski Henryk Hoser otworzył w parafii katedralnej drugi w tej diecezji Parafialny Ośrodek Formacji Rodziny. Jego głównym zadaniem jest pomoc narzeczonych i małżonkom z różnym stażem w rozwijaniu ich wzajemnej więzi w oparciu o katolicką naukę społeczną o małżeństwie, prokreacji i rodzinie.
Bp W. Mering przypomina o znaczeniu Dekalogu w życiu chrześcijanina
O znaczeniu Dekalogu w życiu człowieka wierzącego przypomniał biskup włocławski Wiesław Mering podczas Mszy św. sprawowanej 11 marca we włocławskiej katedrze. Hierarcha poświęcił także sztandar Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, która świętowała dziś dziesięciolecie istnienia. Eucharystię transmitowała TV Polonia.
Bp J. Guzdek przestrzega przed instrumentalnym wykorzystywaniem autorytetu Kościoła
Przed instrumentalnym wykorzystywaniem autorytetu Kościoła przestrzegał podczas Mszy św. w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek. Podkreślił, że kapłan ma być wychowawcą prawych sumień, a jeśli staje po jakiejś stronie sceny politycznej, "narażony będzie na niebezpieczeństwo rozmycia granicy między dobrem a złem, w imię kompromisów i wierności nie Bogu, ale partii". Biskup polowy sprawował 11 marca Mszę św. w intencji śp. gen. broni Andrzeja Błasika, który 10 kwietnia 2010 zginął w katastrofie smoleńskiej.
Bp K. Nitkiewicz do ministrantów: pełniąc podczas liturgii różne funkcje, służycie Chrystusowi
Spełniając podczas liturgii różne funkcje, służycie samemu Chrystusowi – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz 11 marca w Gorzycach do ponad 550 ministrantów. Uczestniczyli oni w obrzędzie przyjęcia posługi ceremoniarza i lektora Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sandomierskiej.
Warszawa: wystawa książek ks. W. Niewęgłowskiego – duszpasterza środowisk twórczych
Pięćdziesiąt książek składających się na 35-lecie pracy pisarskiej ks. Wiesława A. Niewęgłowskiego, wieloletniego krajowego duszpasterza środowisk twórczych, można oglądać w kościele pw. św. Andrzeja i św. Alberta na Placu Teatralnym w Warszawie.


