Poznańska
Trwają przygotowania do Wigilii Caritas Archidiecezji Poznańskiej dla samotnych i ubogich
Trwają przygotowania do Wigilii organizowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej w hali nr 6 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). W tym roku do udziału w tradycyjnym świątecznym spotkaniu 24 grudnia, w którym będzie uczestniczył abp Stanisław Gądecki, zostanie zaproszonych 1100 osób.
Abp Gądecki udzielił misji kanonicznej świeckim katechistom
53 nowych katechistów otrzymało od abp. Stanisława Gądeckiego misję kanoniczną do katechizowania osób dorosłych, a 340 osobom przedłużono misję otrzymaną w poprzednich latach. „Uczestniczymy dziś w radosnym i pełnym optymizmu wydarzeniu” – mówił w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Poznań: 25-lecie Wydziału Teologicznego UAM
Uroczysty koncert i prezentacja dorobku naukowo-badawczego pracowników Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza złożyły się na obchody 25. rocznicy powstania fakultetu na poznańskiej uczelni. Wydarzenie miało miejsce w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim.
Abp Gądecki na Adwent: kapłani i świeccy powinni razem rozwijać parafię
Zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej rozwija takie funkcjonowanie parafii, które pozwala jej stać się przystanią, miejscem modlitwy, spotkania i wsłuchiwanie się w siebie nawzajem. Polskie syntezy synodalne pokazały, że potrzebujemy poprawienia relacji między duchownymi i świeckimi i na odwrót. Jest to nasze wspólne zadanie – zauważył w liście pasterskim na Adwent abp Stanisław Gądecki. List zostanie odczytany w parafiach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Adwentu.
„Paczka dla niemowlaczka” – Fundacja Redemptoris Missio prześle wsparcie dla afrykańskich mam i dzieci
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” właśnie kończy pierwszą edycję akcji pomocowej „Paczka dla niemowlaczka”. To inicjatywa, której celem jest zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej w Afryce. – Efekty zbiórki zaskoczyły nas samych. Samego mleka w proszku mamy ponad 13 ton! – informują organizatorzy. Już w przyszłym tygodniu paczki z darami oraz sprzęt szpitalny trafią do Republiki Środkowoafrykańskiej.
Bp Balcerek: Chrystus Król zwycięża nasze lęki
Wojny, grzech, lęki współczesnego świata zwycięża Chrystus – mówił w katedrze poznańskiej biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek. W świątyni w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 26 listopada zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Sąd uchylił wyrok uniewinniający demonstrantów zakłócających Mszę
Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił wyrok Sądu Rejonowego uniewinniający ponad 30 oskarżonych od zarzutu złośliwego zakłócenia Mszy świętej, czyli przestępstwa z art. 195 Kodeksu karnego. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Do sytuacji doszło w październiku 2020 r. podczas protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzającego niezgodność z Konstytucją aborcyjnej przesłanki eugenicznej. Oskarżeni wtargnęli do poznańskiej katedry w czasie nabożeństwa, po czym rozrzucili ulotki, prezentowali proaborcyjne transparenty, wykrzykiwali hasła i klaskali. Uniemożliwili tym samym kontynuowanie liturgii.
Poznań: zjazd federacyjny i jubileusz 150-u lat obecności sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji na ziemiach polskich
Ksienie i delegatki ze wspólnot Federacji św. Klary biorą udział 18-25 listopada w spotkaniu federacyjnym w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. 18 listopada br. przypadła 150. rocznica przybycia sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji do Lwowa. Z tej okazji do zebranych w Poznaniu przybył metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, który celebrował uroczystą Mszę św.
Sprawozdanie abp. Stanisława Gądeckiego z rzymskiej sesji Synodu Biskupów o synodalności
– W przekazywanych Sekretariatowi Synodu licznych oświadczeniach, dawaliśmy wyraz naszemu pragnieniu zachowania jedności w wierze, przekonani, że praktyki duszpasterskie na świecie – powodowane różnicą cywilizacji, historii, kultur, języków i obyczajów mogą się różnić, natomiast nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne, i nie może w jednym kraju brzmieć tak a w innym inaczej – stwierdza abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w przesłanym KAI sprawozdaniu z trwającej w Rzymie od 4 do 29 października pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zatytułowanej „Kościół synodalny w misji”.
Abp Gądecki: istnienie władzy jest niezbędne dla jedności każdego państwa
„Modlitwa za pierwszych władców jest rodzajem naszej wdzięczności wobec tych, którzy wznosili zręby polskiej państwowości i kładli fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Tego rodzaju modlitwa jest koniecznym przypomnieniem historycznej prawdy o miejscu, w którym się dla nas wszystko zaczęło” – powiedział abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w poznańskiej katedrze. Świątynia jest bowiem najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich.