Poznańska
Poznań – br. Marek Durski ze wspólnoty ekumenicznej Taizé wyróżniony nagrodą Stukot’56
Br. Marek Durski, który jako pierwszy Polak wstąpił do wspólnoty w Taizé, a obecnie opiekuje się uchodźcami i migrantami przyjętymi przez wspólnotę, otrzymał 25 czerwca nagrodę Stukot’56, przyznawaną w celu promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku, w pierwszym zrywie wolności przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Uroczysta gala odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim: prawdziwy szacunek i troska są drogą do pojednania
„Pojednanie zakłada żal z powodu tych błędów i zaniedbań, który powinien prowadzić do ich naprawy. Zakłada też przebaczenie. Powinniśmy zabiegać o przebaczenie u Boga i u bliźnich. Sami musimy również przebaczyć – zarówno bliźniemu, jak i sobie. Pojednanie przynosi pokój, bez którego niemożliwe jest i trwanie, i rozwój, zarówno w życiu osobistym, jak społecznym i politycznym” – zauważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. pojednania wynikającego z szacunku i troski.
Bp Balcerek: w siostrach zakonnych okupant widział znak polskiego katolicyzmu
„W siostrach zakonnych okupant widział nie tylko kobiety w habitach. Widział znak wiary, znak polskiego katolicyzmu, znak służby, której nie dało się łatwo podporządkować. Siostry były bezbronne militarnie. Nie miały broni. Nie tworzyły armii. A jednak były dla systemu przemocy niewygodne, bo przypominały, że człowieka nie da się całkowicie sprowadzić do numeru, pracy, rozkazu i użyteczności” – mówił bp Grzegorz Balcerek w Bojanowie Poznańskim, podczas uroczystości poświęcenia odnowionych ośmiu grobów wojennych sióstr zakonnych, które przeszły przez niemiecki obóz pracy i internowania Nonnenlager Schmuckert.
XXIII Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców
Mężczyźni i młodzieńcy m.in. z Puszczykowa, Lubonia i Poznania, przedstawiciele korporacji, cechów i stowarzyszeń męskich pielgrzymowali dziś do Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w podpoznańskich Tulcach. Mszy św. dla pątników XXIII Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców, której towarzyszyło hasło: „Współczesny mężczyzna: uczeń-misjonarz”, przewodniczył abp Zbigniew Zieliński.
Abp Zieliński do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.: dawajcie przykład życia chrześcijańskiego w wierze
„Zostajecie wyznaczeni i posłani do ważnego zadania w Kościele, do udzielania innym Komunii św., dlatego starajcie się dawać przykład życia chrześcijańskiego w wierze i dobrych obyczajach, gorliwiej korzystając z eucharystycznej tajemnicy jedności i miłości” – mówił do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański przewodniczył dziś w poznańskiej katedrze Mszy św. połączonej z promowaniem mężczyzn i sióstr zakonnych do tej posługi.
Poznań: modlitwa w intencji Bolesława Chrobrego i królowej Rychezy
W poznańskiej katedrze, w 1001. rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego, modlono się w intencji pierwszego króla Polski i pierwszej królowej Polski Rychezy. „Podczas dzisiejszej Mszy św. wznosimy nasze modlitwy do Boga w intencji króla Bolesława I Chrobrego oraz królowej Rychezy, którzy w czasach piastowskich wznosili zręby polskiej państwowości i umacniali fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św.
Relikwie historyczne Bolesława Chrobrego i Rychezy w Katedrze Poznańskiej
W Złotej Kaplicy poznańskiej katedry 17 czerwca, w 1001. rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego, zostały wyeksponowane relikwie historyczne pierwszego króla Polski i pierwszej królowej oraz jego synowej – Rychezy. Modlitwę za pierwszych Piastów poprowadził abp Zbigniew Zieliński. Wydarzeniu towarzyszy konferencja naukowa, a wieczorem abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystej Msza św. w bazylice archikatedralnej.
Poznań – jubileusz 20-lecia Zespołu Szkół Salezjańskich
Abp Zbigniew Zieliński przewodniczył 12 czerwca uroczystej Mszy św. w Kościele pw. Nawiedzenia NMP z okazji 20 lat istnienia Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu. „Prawdziwą miłość mierzy się nie tylko umiejętnością powstawania z naszych upadków, ale także umiejętnością powstawania, gdy się te upadki powtórzą. Często młodym ludziom brakuje dostatecznej motywacji, kiedy kolejny raz coś skończy się niepowodzeniem. Na tym polega też sens edukacji, kształtowania naszych charakterów. To nie siłą mięśni męstwo się mierzy, ale odwagą i wytrwałością charakteru” – mówił metropolita poznański.
Poznań: wieża katedry udostępniona dla turystów
Mieszkańcy Poznania i turyści mogą podziwiać panoramę stolicy Wielkopolski oraz najbliższych okolic miasta z północnej wieży Katedry pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Atrakcja będzie dostępna dla zwiedzających do końca września.
Abp Zieliński do lektorów i psałterzystów: liturgia to szczególna przestrzeń spotkania człowieka z Bogiem
„Jako ludzie wiary nabieramy siły podczas spotkania z Bogiem, które dokonuje się w liturgii. Liturgia to szczególna przestrzeń spotkania człowieka z Bogiem, zatem szczególne musi być nasze zaangażowanie w jej przebieg. Tutaj wyjątkową rolę odgrywają lektorzy, psałterzyści, ceremoniarze” – mówił abp Zbigniew Zieliński w niedzielę 7 czerwca do uczestników Szkoły lektora i psałterzysty.


