Radomska

20 września 2017 | 15:10

Bp Tomasik wspomina ks. Prawicę – „legendę afrykańskich misji”

Wiara kształtowała jego życie, wrażliwość, czyny i słowa – tak biskup radomski Henryk Tomasik, określił zmarłego w niedzielę księdza Marcelego Prawicę, jednego z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek o godzinie 11.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Ciało ks. Prawicy spocznie w grobowcu kapłanów koneckich.

19 września 2017 | 15:46

Radom: 22 alumnów rozpoczęło naukę w seminarium duchownym

22 alumnów rozpoczęło przygotowania do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym. Mszy świętej w Oratorium św. Jana Pawła II przewodniczył rektor uczelni ks. Jarosław Wojtkun.

18 września 2017 | 12:54

Zmarł zasłużony misjonarz – ks. Marceli Prawica

W Końskich zmarł wczoraj jeden z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy, ks. prałat Marceli Prawica. Miał 79 lat. – Większość swojego życia poświęcił dla ludzi na misjach w Zambii – mówi przyjaciel zmarłego ks. prof. Marek Jagodziński. Był jednym z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki. Przez wielu był określany jako „legenda afrykańskich misji”. Do Polski wrócił w styczniu 2017 roku.

17 września 2017 | 22:13

Radom: diecezjalny dzień modlitw o beatyfikację Matki Kazimiery Gruszczyńskiej

O dar beatyfikacji Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej modlił się wieczorem, 17 września bp Henryk Tomasik. Uroczystość odbyła w kościele parafialnym św. Krzyża w Kozienicach, rodzinnej miejscowości założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które powstało w XIX w. żeby służyć chorym. Tego dnia obchodzona była 90. rocznica śmierci zakonnicy.

17 września 2017 | 15:54

Diecezja radomska: patriotyczne uroczystości w Stefanowie spacyfikowanym przez Niemców

Z każdej ofiary rodzi się dobro – powiedział ks. Stanisław Sikorski, kapelan Solidarności, który przewodniczył polowej Mszy świętej, w miejscu nieistniejącej już wsi Stefanów w powiecie przysuskim. W okresie drugiej wojny światowej wieś spalili Niemcy, a kilka lat po jej zakończeniu, komuniści wysiedlili mieszkańców, zaś zabudowania zrównali z ziemią.

17 września 2017 | 10:24

Abp Depo ostro krytykuje brukselską wystawę o historii Europy

Jako skandaliczną określił abp Wacław Depo wystawę w brukselskim Domu Historii Europejskiej, podczas obchodów 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Metropolita częstochowski ocenił, że wystawa wyklucza pamięć o chrześcijaństwie, kulturze, obyczajach a gloryfikuje marksizm. Skrytykował także grane dziś w Polsce „skandaliczne przedstawienia teatralne”.

17 września 2017 | 09:41

Forum Młodych i Apel Młodych, czyli święto w diecezji radomskiej

Ponad 4 tys. osób uczestniczyło w Apelu Młodych, który odbył się wieczorem, 16 września na Placu Corazziego, w centrum Radomia. W programie był m.in. koncert Siewców Lednicy i „Nieziemskie Granie” oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Jakub Bartczak, znany raper. Przed południem odbyło się natomiast Forum Młodych. W diecezji radomskiej działa 15 stowarzyszeń i organizacji katolickich, które zrzeszają prawie 4 tys. osób.

15 września 2017 | 11:17

Bp Tomasik do mediów: od sensacji ważniejsze jest kształtowanie serc

O tym, że od sensacji ważniejsze jest kształtowanie ludzkich serc mówił na antenie Radia Plus Radom biskup radomski Henryk Tomasik. Hierarcha nawiązał do słów papieża Franciszka z okazji zbliżającego się 51. Dnia Środków Społecznego Przekazu. Podziękował także za dotychczasową pracę diecezjalnych mediów.

13 września 2017 | 15:15

Bp Turzyński: szkoła nie może zrezygnować z funkcji wychowawczej

Szkoła nie może zrezygnować z funkcji wychowawczej – powiedział biskup Piotr Turzyński z okazji trwającego w Kościele w Polsce VII Tygodnia Wychowania. Krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców dodał, że mimo pośpiechu życia, trzeba zawsze poświęcać czas dzieciom.

12 września 2017 | 15:11

Mała Faustynka z Okna Życia ma już prawnych rodziców

Dziewczynka pozostawiona pół roku temu w radomskim oknie życia, ma już prawnych opiekunów. Zakończyły się wszystkie wymagane procedury w tej sprawie, dzięki czemu dziewczynka ma rodzinę i dom.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.