Radomska
Sanktuarium w Starej Błotnicy odzyskuje dawny blask
Służby konserwatorskie doceniły wysiłek sanktuaryjnej parafii Narodzenia NMP w Starej Błotnicy, gdzie od wieków wierni czczą obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Radomskiej. Od 2024 roku odnowiono w miejscowym kościele polichromie wybitnego malarza Kazimierza Alchimowicza oraz ołtarz główny i boczne, jak również ponad 250-letnią posadzkę.
Upamiętniono wydarzenia Radomskiego Czerwca 1976
Od upamiętnienia uczestników wydarzeń Czerwca 1976 rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które odbyło się 19 maja w Radomiu. W trakcie posiedzenia przyjęto stanowisko upamiętniające wydarzenia sprzed 50 lat. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz – niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu.
Bp Solarczyk dziękuje opiekunom osób z niepełnosprawnościami
– Stajemy przy was, aby podziękować za wasz trud z codziennej opiece nad osobami, które potrzebują wsparcia – mówił biskup Marek Solarczyk, który 18 maja celebrował Mszę świętą w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Tego dnia odbył się tam Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie zostało zorganizowane również przy udziale Caritas Diecezji Radomskiej.
Koncert w Białobrzegach poświęcony pamięci Grzegorza Przemyka zgromadził artystów i mieszkańców z całej Polski
Koncert „Historia muzyką pisana. Pamięci Grzegorza Przemyka” odbył się 17 maja w kościele Świętej Trójcy w Białobrzegach. Wydarzenie zgromadziło artystów, mieszkańców oraz gości z całej Polski i było hołdem dla Grzegorza Przemyka – ucznia białobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego w latach 1980–1981. Koncert połączono z modlitwą i refleksją nad pamięcią historyczną oraz znaczeniem wolności i prawdy.
Nagroda sługi Bożej Wandy Malczewskiej dla ks. Dariusza Kowalczyka
Ks. Dariusz Kowalczyk, kapłan diecezji radomskiej i prezes zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, otrzymał nagrodę im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Została ona wręczona w Kościele Farnym w Radomiu.
Radom: głoszą Ewangelię w sercu miasta
Od dwóch lat ewangelizują głosząc Jezusa Chrystusa. Mowa o grupie „Światła z Miasta”, która regularnie od 24 miesięcy, w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 19.00, spotyka się z przypadkowymi osobami przed kościołem garnizonowym, aby zaprosić je na adorację Najświętszego Sakramentu.
Biskup z Grodna dziękuje Kościołowi w Polsce
Biskup Aleksander Kaszkiewicz z Grodna podziękował Kościołowi w Polsce za kapłanów, którzy po upadku Związku Radzieckiego, odważyli się udać z posługą duszpasterską na Wschód. Pierwszy biskup diecezji grodzieńskiej i były przewodniczący Konferencji Episkopatu w Białorusi przebywa obecnie w Polsce.
Radom – 5 alumnów przyjęło święcenia diakonatu
Świętem nadziei nazwał bp Marek Solarczyk uroczystość święceń diakonatu, które odbyły się 16 maja w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Przystąpiło do nich 5 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Bp Solarczyk do młodych: warto być z Chrystusem i kroczyć z Nim
Biskup Marek Solarczyk modlił się z młodzieżą z diecezji radomskiej, która wybiera się na Światowe Dni Młodzieży do Seulu. 16 maja w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu była celebrowana Msza święta, która zainaugurowała przygotowania do wyjazdu do Korei Południowej.
Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Kleryków
Księga Wyjścia był tematem Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Kleryków, który odbył się w dniach 13-15 maja w Ośrodku Edukacyjno – Charytatywnym Emaus w Turno koło Białobrzegów w diecezji radomskiej. Zmagania wygrał Jakub Stafii, alumn Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.


