Rzeszowska
Konsekracja wdów w katedrze rzeszowskiej
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie odbyła się uroczysta Msza św., podczas której dwie kobiety: Aurelia Kurczyńska i Janina Toton, zostały włączone do stanu wdów konsekrowanych. Liturgii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Modlitwa różańcowa osób w bezdomności
Osoby doświadczające bezdomności można spotkać na ulicach, dworcach. Okazuje się, że i oni mogą wspierają bliźnich swoją modlitwą. 9 kwietnia 2026 r. w kaplicy rzeszowskiego schroniska dla bezdomnych rozpoczęła działalność róża różańcowa, złożona z 20 osób bezdomnych – mieszkańców schroniska oraz jego pracowników.
Rzeszów: Wigilia Paschalna w katedrze i chrzest katechumenów
„Światło Zmartwychwstania rozprasza ciemność” – przypomniał biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas Wigilii Paschalnej w katedrze rzeszowskiej. Duchowny podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem życia nad śmiercią oraz źródłem nowego życia dla wierzących. W czasie liturgii udzielił także sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dwóm katechumenom.
Liturgia Męki Pańskiej w katedrze rzeszowskiej
„Te tajemnicze słowa o Słudze Jahwe, wzięte dosłownie, wydają się być okrutne i nieludzkie. Jak mogło spodobać się Panu zmiażdżyć cierpieniem swojego umiłowanego Syna? […] Bogu nie podoba się żadne cierpienie, nie podoba się śmierć. On nie stworzył ani śmierci, ani cierpienia. Są to owoce ludzkiego grzechu. Natomiast Panu spodobało się oddanie i miłość Jego jednorodzonego Syna, który nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał” – mówił bp Jan Wątroba w katedrze rzeszowskiej podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.
Bp Wątroba: Eucharystia powinna nas prowadzić do odkrycia kapłańskiej misji każdego z nas
– Eucharystia powinna nas prowadzić do odkrycia kapłańskiej misji Ludu Bożego, kapłańskiej misji każdego z nas – powiedział Biskup Rzeszowski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2026 r. Podczas uroczystej liturgii Wielkiego Czwartku w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wierni zostali zaproszeni do refleksji nad tajemnicą Eucharystii, kapłaństwa oraz powołania całego Ludu Bożego do udziału w misji Chrystusa.
Bp Wątroba: Świętość to samo serce kapłaństwa. Msza Krzyżma w katedrze rzeszowskiej
„Daj nam, Panie, kapłanów świętych (…) ludzi modlitwy i ciszy. Świętość to samo serce kapłaństwa” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2026 r. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. Poświęcono również krzyżmo, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez cały rok.
Błogosławieństwo i posłanie szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej
W sobotę 28 marca 2026 r. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu bp Edward Białogłowski pobłogosławił dwudziestu czterech mężczyzn, pochodzących z piętnastu parafii diecezji, do pełnienia funkcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
Jubileuszowe mistrzostwa LSO Diecezji Rzeszowskiej rozstrzygnięte
XXX Jubileuszowe Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Rzeszowskiej w piłce nożnej o Puchar Biskupa Jana Wątroby przeszły do historii. Tegoroczne rozgrywki, które odbywały się w marcu 2026 roku, zgromadziły setki ministrantów i lektorów z całej diecezji, potwierdzając, że inicjatywa łącząca sport i formację młodych ludzi niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem.
Wprowadzenie nowych kanoników kapituły katedralnej w Rzeszowie
We wtorek 24 marca, w Katedrze Rzeszowskiej o godz. 19.00 podczas I Nieszporów Uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbył się obrzęd wprowadzenia nowych kanoników Kapituły Katedralnej w Rzeszowie. Liturgii Nieszporów przewodniczył ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz Katedry i prepozyt Kapituły Katedralnej.
Rzeszów – odpust w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa
Jak zabraknie Boga, to mamy to, co człowiek ma w sobie najgorsze – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa. 19 marca 2026 r. na rzeszowskim Staromieściu rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Józefa. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.


