Sandomierska
Setki wiernych przeszły w procesji Bożego Ciała
„Eucharystia jest nieskończonym darem, który Bóg nieustannie nam ofiarowuje” – mówił ks. prał. Bogusław Pitucha podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sandomierzu. Liturgii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem.
Jubileusz 350-lecia obecności Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu
Wspólnota Ojców Dominikanów oraz mieszkańcy Tarnobrzega obchodzą w tym roku wyjątkowy jubileusz – 350-lecie obecności Zakonu Kaznodziejskiego w Tarnobrzegu. To szczególny czas dziękczynienia za wielowiekową historię klasztoru, jego duchowe dziedzictwo oraz wkład dominikanów w życie religijne, społeczne i kulturalne miasta oraz regionu. W ostatni weekend czerwca Dominikanie z Tarnobrzega zapraszają na centralne uroczystości związane z jubileuszem. W piątek, 26 czerwca, w kościele sanktuaryjnym zostanie wykonane słynne oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla przez prestiżowy zespół Capella Cracoviensis. Główna uroczystość jubileuszowa zaplanowana jest na niedzielę, 28 czerwca. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce.
Sandomierz – zakończenie nabożeństw majowych w ogrodach „Quo vadis”
Maj to w polskiej tradycji szczególny czas modlitwy ku czci Matki Bożej. Tak było również w Sandomierzu, gdzie na zakończenie nabożeństw majowych wierni zgromadzili się w ogrodach Diecezjalnego Centrum Formacyjnego „Quo vadis”.
Klimontów – 400-lecie parafii pw. św. Józefa
Klimontów: Parafia pw. św. Józefa świętowała jubileusz 400-lecia swojego istnienia. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 31 maja, a centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, którą koncelebrowali kapłani na czele z ks. kan. Henrykiem Hendzlem, proboszczem parafii.
„Z Maryją u źródeł miłosierdzia” – II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet pod hasłem „Z Maryją u źródeł miłosierdzia”. Wydarzenie zgromadziło kobiety z różnych parafii diecezji sandomierskiej, które przybyły, aby wspólnie modlić się, umacniać wiarę i budować kobiecą wspólnotę.
Sandomierz – święto ludzi czyniących dobro
W Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbyła się w sobotę uroczysta gala wręczenia Diecezjalnej Nagrody „Arbor bona”. Laureatką nagrody w kategorii ewangelizacji została dr Urszula Stępień, nagrodę w kategorii świadectwo życia chrześcijańskiego otrzymała Danuta Wiśniewska, zaś za działalność charytatywno-społeczna uhonorowano Cezarego Jakubika.
II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet w Ożarowie
W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet pod hasłem „Z Maryją u źródeł miłosierdzia”. Wydarzenie zgromadziło kobiety z różnych parafii diecezji sandomierskiej, które przybyły, aby wspólnie modlić się, umacniać wiarę i budować kobiecą wspólnotę.
Sandomierz: Msza w intencji bp. Franciszka Jopa
W wigilię Zesłania Ducha Świętego w bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowano uroczystą Mszę św. w intencji bp. Franciszka Jopa – hierarchy związanego z Kościołem sandomierskim, krakowskim i opolskim, w 50. rocznicę jego śmierci oraz 80. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec, świadek posługi bp. Jopa w Opolu.
Sympozjum o bp. Franciszku Jopie „Pasterz trudnych czasów”
W Sandomierzu odbyła się konferencja naukowa poświęcona pochodzącemu z diecezji sandomierskiej biskupowi Franciszkowi Jopowi, którego życie wpisało się wspaniałym zgłoskami w historię Kościoła w Polsce. Konferencję zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy sakry biskupiej oraz 50. rocznicy śmierci hierarchy. Spotkanie odbyło się w Diecezjalnym Centrum „Quo Vadis” w Sandomierzu.
Bp Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek rehabilitacyjny
Uroczystym poświęceniem i przecięciem wstęgi zainaugurowano działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowa placówka, prowadzona przez Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II oraz Akcję Katolicką Diecezji Sandomierskiej, ma służyć osobom potrzebującym rehabilitacji, wsparcia i integracji społecznej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.


