Sandomierska

04 czerwca 2026 | 15:02

Setki wiernych przeszły w procesji Bożego Ciała

„Eucharystia jest nieskończonym darem, który Bóg nieustannie nam ofiarowuje” – mówił ks. prał. Bogusław Pitucha podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sandomierzu. Liturgii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem.

03 czerwca 2026 | 11:33

Jubileusz 350-lecia obecności Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu

Wspólnota Ojców Dominikanów oraz mieszkańcy Tarnobrzega obchodzą w tym roku wyjątkowy jubileusz – 350-lecie obecności Zakonu Kaznodziejskiego w Tarnobrzegu. To szczególny czas dziękczynienia za wielowiekową historię klasztoru, jego duchowe dziedzictwo oraz wkład dominikanów w życie religijne, społeczne i kulturalne miasta oraz regionu. W ostatni weekend czerwca Dominikanie z Tarnobrzega zapraszają na centralne uroczystości związane z jubileuszem. W piątek, 26 czerwca, w kościele sanktuaryjnym zostanie wykonane słynne oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla przez prestiżowy zespół Capella Cracoviensis. Główna uroczystość jubileuszowa zaplanowana jest na niedzielę, 28 czerwca. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

31 maja 2026 | 21:23

Sandomierz – zakończenie nabożeństw majowych w ogrodach „Quo vadis”

Maj to w polskiej tradycji szczególny czas modlitwy ku czci Matki Bożej. Tak było również w Sandomierzu, gdzie na zakończenie nabożeństw majowych wierni zgromadzili się w ogrodach Diecezjalnego Centrum Formacyjnego „Quo vadis”. 

31 maja 2026 | 17:12

Klimontów – 400-lecie parafii pw. św. Józefa

Klimontów: Parafia pw. św. Józefa świętowała jubileusz 400-lecia swojego istnienia. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 31 maja, a centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, którą koncelebrowali kapłani na czele z ks. kan. Henrykiem Hendzlem, proboszczem parafii.

31 maja 2026 | 15:58

„Z Maryją u źródeł miłosierdzia” – II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet

W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet pod hasłem „Z Maryją u źródeł miłosierdzia”. Wydarzenie zgromadziło kobiety z różnych parafii diecezji sandomierskiej, które przybyły, aby wspólnie modlić się, umacniać wiarę i budować kobiecą wspólnotę.

30 maja 2026 | 23:43

Sandomierz – święto ludzi czyniących dobro

W Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbyła się w sobotę uroczysta gala wręczenia Diecezjalnej Nagrody „Arbor bona”. Laureatką nagrody w kategorii ewangelizacji została dr Urszula Stępień, nagrodę w kategorii świadectwo życia chrześcijańskiego otrzymała Danuta Wiśniewska, zaś za  działalność charytatywno-społeczna uhonorowano Cezarego Jakubika.
 

30 maja 2026 | 20:22

II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet w Ożarowie

W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet pod hasłem „Z Maryją u źródeł miłosierdzia”. Wydarzenie zgromadziło kobiety z różnych parafii diecezji sandomierskiej, które przybyły, aby wspólnie modlić się, umacniać wiarę i budować kobiecą wspólnotę.

23 maja 2026 | 20:28

Sandomierz: Msza w intencji bp. Franciszka Jopa

W wigilię Zesłania Ducha Świętego w bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowano uroczystą Mszę św. w intencji bp. Franciszka Jopa – hierarchy związanego z Kościołem sandomierskim, krakowskim i opolskim, w 50. rocznicę jego śmierci oraz 80. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec, świadek posługi bp. Jopa w Opolu.

23 maja 2026 | 17:48

Sympozjum o bp. Franciszku Jopie „Pasterz trudnych czasów”

W Sandomierzu odbyła się konferencja naukowa poświęcona pochodzącemu z diecezji sandomierskiej biskupowi Franciszkowi Jopowi, którego życie wpisało się wspaniałym zgłoskami w historię Kościoła w Polsce. Konferencję zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy sakry biskupiej oraz 50. rocznicy śmierci hierarchy. Spotkanie odbyło się w Diecezjalnym Centrum „Quo Vadis” w Sandomierzu.

18 maja 2026 | 07:36

Bp Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek rehabilitacyjny

Uroczystym poświęceniem i przecięciem wstęgi zainaugurowano działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowa placówka, prowadzona przez Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II oraz Akcję Katolicką Diecezji Sandomierskiej, ma służyć osobom potrzebującym rehabilitacji, wsparcia i integracji społecznej. W wydarzeniu uczestniczył m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.