Warszawska
Odsłonięcie tablicy na 100-lecie zgromadzenia sióstr nazaretanek
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie utworzenia warszawskiej prowincji zgromadzenia nastąpi w sobotę 22 marca w kościele św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Na uroczystość zapraszają Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie oraz Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu i Urząd Dzielnicy Mokotów.
Ks. Kryża: duszpasterstwo języka białoruskiego wpisuje się w różnorodność Kościoła w Polsce
Mam nadzieję, że będziemy współtworzyć Kościoła otwarty, powszechny, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i modlić się w swoim języku – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr. Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie został mianowany Krajowym Koordynatorem Duszpasterstwa Białorusinów w Polsce podczas 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
„Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” – premiera książki ks. Przemysława Śliwińskiego
Papież powołuje każdego kardynała po to, aby ten w sposób nieskrępowany zrobił to, co do niego należy: wybrał tego, który będzie najlepszy jako przyszła Głowa Kościoła – mówił ks. Przemysław Śliwiński podczas prezentacji jego książki „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”, która odbyła się w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wydana nakładem Wydawnictwa Stacja7 publikacja zaciekawi każdego, kto chce zrozumieć, jak działa mechanizm konklawe i dlaczego wybory nowego papieża budzą powszechne emocje na całym świecie.
Ks. Śliwiński o tajemnicach Konklawe: bardzo rzadko papieżem zostaje medialny faworyt
– Bardzo rzadko papieżem zostaje wybrany medialny faworyt, zdarzyło się to w zaledwie 4 procentach przypadków – mówi w rozmowie z KAI ks. dr Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, autor książki „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”, wydanej właśnie nakładem Wydawnictwa Stacja7. Dziś o godz. 16-tej odbędzie się prezentacja książki w siedzibie arcybiskupów warszawskich.
Akademia Katolicka w Warszawie i Angelicum w Rzymie podpisały porozumienie o współpracy
Porozumienie o współpracy akademickiej podpisały Akademia Katolicka w Warszawie i Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie.
Siostry Nazaretanki świętują 150 lat Zgromadzenia i 100 lat Prowincji Warszawskiej
Siostry Nazaretanki zapraszają na uroczyste obchody jubileuszowe, które odbędą się 22 marca w klasztorze przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie. Wydarzenie upamiętni 150-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz otworzy obchody jubileuszowe z okazji 100-lecia Prowincji Najświętszego Imienia Jezus.
Warszawa – projekcja filmu o historii tajnego Kościoła na Słowacji
Instytut Słowacki w Warszawie zaprasza na projekcję filmu „Wolni” w reżyserii Slavomíra Zrebnego z 2022 roku. Jest to film dokumentalny przedstawiający historię przyjaźni Silvestera Krčmérego i Vladimíra Jukla, nazywanych „generałami tajnego Kościoła” na Słowacji, którzy odegrali istotną rolę w walce z totalitaryzmem w Czechosłowacji. Film porusza również wątek ich relacji ze świętym Janem Pawłem II na wszystkich etapach jego posługi duszpasterskiej.
“KONKLAWE. Tajemnice wyborów papieskich”. Premierowa prezentacja książki ks. Przemysława Śliwińskiego
W rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka Wydawnictwo Stacja7 oraz Katolicka Agencja Informacyjna jako patron medialny zapraszają na premierę książki ks. Przemysława Śliwińskiego “Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”.
Abp Galbas: Nie można być prawdziwym chrześcijaninem bez modlitwy
Do gorliwej modlitwy za cierpiącego papieża Franciszka, który daje Kościołowi wiele nadziei zachęcił abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. – Nie można być prawdziwym chrześcijaninem bez modlitwy – powiedział hierarcha podczas liturgii, w której wzięli udział polscy biskupi zgromadzeni na trwającym w stolicy 400. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli też przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Msza św. z udziałem Episkopatu zainaugurowała obchody 500. rocznicy sprowadzenia cudownego Krzyża Baryczków do Warszawy
Msza Święta z udziałem Konferencji Episkopatu Polski zainaugurowała dziś wieczorem całoroczne obchody 500. rocznicy sprowadzenia cudownego Krzyża Baryczków do Warszawy. – Każdy etap historii tego Krzyża to osobna katecheza. Od początku otaczany był wielkim kultem. Przed wizerunkiem Ukrzyżowanego zawsze ktoś czuwa – mówił w homilii ordynariusz warszawsko – praski bp Romuald Kamiński. Liturgii w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący KEP. Po Eucharystii biskupi przeszli do Kaplicy Baryczków, gdzie przed Cudownym Krucyfiksem odmówili modlitwę zawierzenia.