Warszawska
Przy trasie S 8 w Radzyminie stanie trzymetrowa figura Matki Bożej Łaskawej
W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków w 1920 roku i obronę stolicy przed bolszewikami, w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie stanie licząca ok. trzech metrów figura Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy. Umiejscowiona zostanie na kamiennym pięciometrowym postumencie, tuż przy trasie S 8, będzie widoczna dla wszystkich wjeżdżających do stolicy. Uroczystości odbędą się 16 sierpnia 2020 roku w ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą” – poinformował w rozmowie z KAI bp Romuald Kamiński.
W archidiecezji warszawskiej od 8 grudnia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia
Od niedzieli 8 grudnia archidiecezja warszawska będzie miała nowe sanktuarium maryjne. Kard. Kazimierz Nycz na prośbę generała Zakonu Paulinów ustanowił diecezjalne sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w kościele rektorskim Świętego Ducha w Warszawie. To właśnie przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza
Już ok. 1,5 tys. internautów zgłosiło chęć podjęcia postu w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza, znanego rekolekcjonisty związanego z warszawskim kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Duchowny od lat zmaga się z chorobą Parkinsona. Na facebook’u powstało wydarzenie zachęcające do podjęcia postu i modlitwy w intencji kapłana. Jak podkreślają organizatorzy, można to zrobić 2 grudnia lub w inny dzień Adwentu. Forma postu również jest dowolna.
„Kościół jest dobry”: adwentowa akcja portalu Aleteia.pl
– Niedawno jedna z naszych autorek otrzymała taką wiadomość: „Czytam Twoje i nie tylko Twoje artykuły na Aletei i mam wrażenie, że wchodzę w zupełnie inny świat, świat Bożych wartości, świat piękna, miłości, nadziei, szacunku do człowieka”. Te słowa dobrze oddają charyzmat Aletei – mówi Konrad Sawicki, zastępca redaktora naczelnego. – Naszymi materiałami i historiami chcemy przyciągać ludzi wierzących, zagubionych i poszukujących, by na naszych stronach odnaleźli promienie dobra, piękna, prawdy i nadziei, które pomogą im stawać się lepszymi ludźmi i lepszymi chrześcijanami.
Konstancin-Jeziorna: sympozjum o duchowości św. Wincentego Pallottiego
Jak duchowość karmelitańska inspirowała św. Wincentego Pallottiego? O tym dyskutowali uczestnicy XXII Sympozjum Instytutu Pallottiego pt. „Transformatio in D. N. Jesum Christum” w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie. Ważniejsze niż zasady, a nawet śluby zakonne, było dla założyciela pallotynów poddanie się przemieniającej sile Bożej miłości.
Komunikat TChr ws. oskarżeń o nadużycia seksualne
W związku z wpłynięciem do Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zgłoszenia w sprawie molestowania seksualnego nieletniej przez szczecińskiego chrystusowca, ks. Stanisława G., zgromadzenie wdrożyło odpowiednie procedury. W przekazanym KAI komunikacie zakonnicy informują, że duchowny został zawieszony w pełnieniu posługi duszpasterskiej, sprawę zgłoszono do prokuratury i poinformowano o niej Stolicę Apostolską. Chrystusowcy deklarują dołożenie wszelkich starań, by chronić skrzywdzoną osobę.
O. Adam Szustak: warto być w Kościele, to najpiękniejsza rzecz na świecie
„Warto być w Kościele, to najpiękniejsza rzecz na świecie – zapewniał o. Adam Szustak OP. Znany dominikanin wygłosił 29 listopada wykład w ramach cyklu „Duchowość dla Warszawy”, zatytułowany „Czy warto być w takim Kościele?”. Spotkanie odbyło się w stołecznej bazylice Św. Krzyża, a poprowadziła je s. dr Judyta Pudełko.
Warszawscy klerycy wystawią spektakl o Poznańskiej Piątce
Klerycy III roku warszawskiego seminarium przygotowali sztukę teatralną pt. „Piątka. Opowieść o męczennikach z Poznania, którzy pozostali wierni aż do śmierci”. Jej premiera – dla społeczności seminaryjnej – planowana jest na 8 grudnia, natomiast spektakle otwarte dla publiczności rozpoczną się tydzień później, w sobotę 14 grudnia. „Chcemy pokazać, że w prostocie życia jest miejsce na zbawienie” – mówią klerycy, którzy wcielą się w postaci wychowanków salezjańskiego oratorium.
Rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego
Wykładem dr hab. Pawła Skibińskiego rozpoczęły się dziś w archikatedrze warszawskiej duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Od dziś, każdy 28 dzień miesiąca będzie szczególnym dniem duchowych przygotowań do jego beatyfikacji. W archikatedrze warszawskiej została odprawiona Msza pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. Wierni wysłuchali krótkiej prelekcji o prymasie Wyszyńskim oraz modlili się w kaplicy, gdzie spoczywa.
O. Szewek: potrzebna w Kościele wiedza o zarządzaniu kryzysowym
Wiedza z zakresu zarządzania kryzysowego jest potrzebna zwłaszcza w obszarze ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych – powiedział w rozmowie z KAI o. Jan Szewek, organizator i pomysłodawca warsztatów dla pracowników instytucji kościelnych. Tegoroczne szkolenia z zakresu komunikacji medialnej i PR-u odbyły się w Konstancinie – Jeziornie, w dniach 25-27 listopada. Wzięły w nich udział 82. osoby z całej Polski. Tematyka dotyczyła m.in. zarządzania kryzysowego, ochrony dzieci i młodzieży, najnowszych aplikacji internetowych i promocji kobiecości w sieci.


