Warszawska
Bp Guzdek: Polsce potrzebne są dialog, bliskość i zaufanie
Polsce potrzebne są dialog, bliskość i zaufanie – mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas Mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. – Oby w naszej Ojczyźnie już bezpowrotnie zaprzestano rzucać kamieniami w tych, którzy mają inne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni wolności – apelował duchowny.
Święci na Święto Niepodległości
Relikwie 34 świętych i błogosławionych, którzy mieli wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości wprowadził dziś do stołecznego kościoła Ofiarowania Pańskiego na Natolinie kard. Kazimierz Nycz. Najgłębszym fundamentem kultu świętych jest uwielbienie Boga działającego w tych ludziach i przez nich – podkreślił metropolita warszawski.
Polscy biskupi ostrzegają przed nacjonalizmem
– Miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy – czytamy w dokumencie społecznym Konferencji Episkopatu Polski pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”, który zwiera nadzwyczaj cenne i aktualne rozróżnienia pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem. Biskupi apelują o „patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków”. Przesłamie listu sprzed dwóch lat przypominamy z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
Warszawa: I Pielgrzymka Autokarowa „Śladami Cadyków”
I Pielgrzymka Autokarowa „Śladami Cadyków” odbędzie się 11 listopada pod patronatem biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Wyruszy ona sprzed kościoła pw. Matki Bożej Jerozolimskiej w Warszawie. Organizatorem pielgrzymki jest Archidiecezja Warszawska.
Relikwie 34 świętych „od niepodległości” od niedzieli w kościele na Natolinie
W najbliższą niedzielę 10 listopada podczas Mszy św. o godz. 12.30 kard. Kazimierz Nycz wprowadzi do kościoła Ofiarowania Pańskiego na Natolinie relikwie 34 świętych i błogosławionych, którzy mieli wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ich przesłanie dla Warszawy brzmi: każdy ma dążyć do świętości, miłować Boga, Kościół i Ojczyznę – podkreśla ks. prałat Edward Nowakowski.
Abp Jędraszewski: wielki kryzys nie musi oznaczać, że żyjemy w czasach ostatecznych
„Co jakiś czas mówi się, że żyjemy w czasach ostatecznych, a potem okazuje się, że był czas wielkiego kryzysu i żyjemy dalej. Kościół trwa, a bramy piekielne go nie przemogą” – powiedział abp Marek Jędraszewski w rozmowie z Dorotą Kanią i Ryszardem Gromadzkim w specjalnym wydaniu programu TV Republika „W Punkt”. Poruszono również kwestię sformułowania „tęczowa zaraza” i ideologii LGBT, kompromisu aborcyjnego czy problemu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.
Baza Centrum – konferencja ewangelizacyjna dla młodych
Konferencje ewangelizacyjne i motywacyjne, uwielbienie, koncerty, dyskoteki, gry, warsztaty – to oferta, jaką znajdą dla siebie uczestnicy Bazy Centrum. Do tej pory na trzydniową konferencję promującą wartości chrześcijańskie przyjechało już ponad 1000 młodych ludzi z całego kraju. Zaangażowanych w inicjatywę jest 150 wolontariuszy. Wszystko odbywa się od 7 do 10 listopada w klimatycznych halach po dawnej drukarni przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.
Oświadczenie parafii Najświętszego Zbawiciela ws. Mszy św. w intencji Ojczyzny
W związku z informacjami podawanymi przez organizatorów Marszu Niepodległości w sprawie Mszy w kościele Najświętszego Zbawiciela, proboszcz i duszpasterze wystosowali oświadczenie. Informują w nim, że zamawiając liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego organizatorzy Marszu Niepodległości nie podali pełnych informacji co do okoliczności Mszy, co było przyczyną rewizji wstępnej zgody na celebrację, a nie – jak podaje Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości – rzekomy sprzeciw kard. Nycza czy Kurii Metropolitalnej.
Msze za Ojczyznę w tradycyjnym rycie rzymskim
W stolicy w Święto Niepodległości, 11 listopada, oprócz wielu Mszy w intencji Ojczyzny na czele z centralną liturgią sprawowaną przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności o 9:00, jak co roku celebrowane będą również uroczyste liturgie w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
Ogólnopolska konferencja naukowa w 500. rocznicę szwajcarskiej Reformacji
Od 1519 roku Urlich Zwingli zaczął publicznie kontestować pewne elementy katolickiej doktryny i kultu. W 500. rocznicę jego wystąpień Chrześcijańska Akademia Teologiczna oraz Kościół Ewangelicko-Reformowany w Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowały ogólnopolską konferencję naukową poświęconą postaci i myśli tego reformatora. Wydarzenie pod patronatem pod patronatem ambasady Konfederacji Szwajcarskiej w Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się na ChAT.


