Warszawska
Bryczką na odpust w Lesie Bielańskim
Msza św., uroczysta procesja, kiermasz rękodzieła i degustacja tradycyjnych potraw złożą się na odpust w Lesie Bielańskim w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Józefa i św. Ambrożego w Warszawie. Korzenie obchodzenia Święta Bielan sięgają 1673 roku. Na bielański odpust warto przybyć pieszo, ale będzie okazja przybyć nań także bryczką.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współpracować z Polskim Radiem
List intencyjny o współpracy pomiędzy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego a Archiwum Polskiego Radia S.A. zostanie podpisany w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Placówka ma otrzymać dostęp do dźwiękowych materiałów państwowej rozgłośni, dotyczących papieża-Polaka i Prymasa Tysiąclecia.
Papczynski.pl – nowa strona o św. Stanisławie i sanktuarium w Górze Kalwarii
Powstała nowa strona internetowa o św. Stanisławie Papczyńskim oraz jego pierwszym sanktuarium, które w niedzielę zostanie uroczyście ogłoszone w Górze Kalwarii. Pod adresem papczynski.pl internauci dowiedzą się nie tylko kim był założyciel księży marianów, ale też dlaczego patronuje m.in. rodzicom oczekującym potomstwa oraz dzieciom mającym problemy w nauce.
Kard. Nycz ukoronuje obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Warce
W niedzielę 20 maja kard. Kazimierz Nycz dokona koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Korony ufundowali mieszkańcy miasta. “Ich nałożenie wraz z odnowionymi i ozdobionymi szlachetnymi kamieniami sukienkami to wyraz żywego kultu maryjnego” – podkreśla ks. proboszcz Grzegorz Krysztofik.
Festiwal Schumana zakończony
Chrześcijaństwo jest religijnym i kulturowym fundamentem Europy, a idee Roberta Schumana powinny być wcielane w życie przez dzisiejsze narody wspólnoty europejskiej – mówili uczestnicy II Europejskiego Festiwalu Schumana, który odbył się w niedzielę na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. „Jeśli nie oprzemy się ponownie na chrześcijańskiej kulturze, to nie ma wątpliwości, że zastąpi ją inna, obca Europie kultura, którą szanujemy, ale która sprzeciwia się temu, co stanowi dla nas najwyższą wartość” – podkreślono w sformułowanej na zakończenie wydarzenia odezwie do obywateli Europy.
Abp Hoser: prośmy Maryję o odnowienie naszego życia społecznego
Prośmy Maryję o odnowienia nasze życia społecznego. Jej moc nie zmalała. Ona jest z nami i wciąż może nas ratować – zaapelował abp Henryk Hoser w przypadającą 12 maja uroczystość Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy.
Warszawa: dzisiaj II Europejski Festiwal Schumana
„Modlitwa bez Granic w intencji przemiany Europy” oraz szereg dyskusji, m.in. na temat roli młodzieży na Starym Kontynencie i współczesnego znaczenia służby publicznej, złożą się II Europejski Festiwal Schumana. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę 13 maja w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod hasłem „Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana”. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Warszawa: Adam Strug zaprasza na spotkania śpiewacze
To muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Kto jej doświadczył, będzie do niej wracał – powiedział KAI śpiewak i instrumentalista Adam Strug, który zaprasza na organizowane w Warszawie spotkania śpiewacze. W maju wykonywane będą tradycyjne pieśni maryjne w wariantach melodycznych z południowo-wschodniego Mazowsza.
Kard. Nycz spotkał się z protestującymi. „Kościół nas wspiera”
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz spotkał się w sobotę rano z rodzinami osób niepełnosprawnych, protestującymi już czwarty tydzień w Sejmie. Kardynał zapewnił protestujących o duchowym wsparciu i pomodlił się z nimi. – Kościół pokazuje nam, że nas wspiera, obdarza nas Bożą miłością i że będzie robił wszystko, by było nam tutaj lżej – powiedziała dziennikarzom po spotkaniu jedna z protestujących Marzena Stanewicz, mama niepełnosprawnego Adriana.
Nabożeństwa majowe na Krakowskim Przedmieściu
Maturzyści, studenci, emeryci, a nawet bezdomni zebrali się w czwartek na Krakowskim Przedmieściu, żeby zaśpiewać litanię loretańską i pieśni ku czci Maryi przy pomniku Matki Boskiej Pasawskiej. Zapominana powoli tradycja nabożeństw majowych przy kapliczkach i kultywowana głównie na wsiach, wraca do łask w stolicy. W 2014 r. środowisko magazynu „Dywiz” zaczęło organizować majowe nabożeństwa przy […]


