Przesłanie abp. Światosława Szewczuka | 21 maja 2022
Rok: 2022
Autor: abp Swiatosław Szewczuk
Chrystus zmartwychwstał!
Moi drodzy bracia i siostry w Chrystusie,
Dziś jest sobota, 21 maja 2022 r., a na Ukrainie trwa już 87. dzień rosyjskiej agresji. Wojna nie ustaje, a ciężkie działania wojenne trwają na całej linii frontu, od Charkowa po Morze Azowskie i Morze Czarne. Działania wojenne trwają w obwodach ługańskim i donieckim. Wróg jest bardzo aktywny w bombardowaniach, wystrzeliwuje rakiety w te miejsca na Ukrainie, gdzie życie toczy się w miarę spokojnie. Są to obwody: dniepropietrowski, połtawski, mikołajowski i odeski, znajdujące się pod nieustannym ostrzałem.
Ale Ukraina stawia opór. Ukraina walczy. Zwłaszcza Ukraina pokonuje zło i wszystkich, którzy je niosą, wszystkich, którzy chcą to zło szerzyć na Ukrainie i w świecie.
Nadal trwa napływ uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Istnieje różnica w procesach migracji wewnętrznej ludności Ukrainy, ponieważ dziś z najbardziej niebezpiecznych miejsc przenoszą się osoby najbiedniejsze, które w rzeczywistości nie miały jak się przemieszczać i dokąd iść. Większość z nich znajduje się obecnie w centralnej części Ukrainy, w okolicach Kijowa i na południu kraju. Dziś walka toczy się nie tylko na froncie, ale także w gospodarce Ukrainy. Walka o to, by Ukraina mogła nakarmić swój naród swoim chlebem, by ziemie Ukrainy mogły zapewnić niezbędną ilość żywności nie tylko dla Ukraińców, ale i dla całego świata.
Ukraina nie tylko walczy, ale pracuje, pełni swoją służbę, powstaje i modli się. W ręce Boga powierza swoje życie, życie wszystkich potrzebujących, życie naszych żołnierzy, życie świata.
Dzisiaj chciałbym wspólnie z wami zastanowić się nad drugą częścią Katechizmu: nad nauczaniem naszego Kościoła, aby godnie przejść przez trudności wojny. Dziś chciałbym rozpocząć z wami rozważania na temat tak zwanych grzechów cudzych.
Grzech jest zawsze nieszczęściem. Grzech jest raną. Grzech jest początkiem śmierci człowieka w życiu doczesnym, a także zagrożeniem dla jego szczęścia wiecznego. Grzech jest zawsze głęboką raną. Grzechem nazywamy to, co świadomie i dobrowolnie sprawia, że człowiek staje się uczestnikiem zła i śmierci. Grzech jest świadomym pogwałceniem Bożego przykazania, Bożej przestrogi.
Widzimy wokół te miasta i wsie, przez które przeszedł wróg i z których go wypędziliśmy. Czasami przy drogach możemy przeczytać napis „UWAGA, MINY!”. Oznacza to, że znaki te ostrzegają nas o zagrożeniu naszego życia. Podobnie, gdy Kościół ostrzega przed niebezpieczeństwem grzechu, troszczy się o nasze życie duchowe i zdrowie, o nasze wieczne szczęście.
Wiemy, że we współczesnym świecie istnieje tylko osobista odpowiedzialność za nasze czyny, nie ma natomiast odpowiedzialności zbiorowej za jakiekolwiek działania. W dzisiejszym świecie współczesna kultura silnie akcentuje indywidualność jednej osoby w stosunku do drugiej. Kultura, która jest niekiedy skrajnie indywidualistyczna.
Mówienie o grzechach cudzych jest dość trudne, ponieważ grzech jest czymś bardzo osobistym. Istnieją jednak działania lub zaniechania danej osoby, kiedy staje się ona współwinna przestępstwa popełnionego przez inną osobę. A te zagrożenia są dziś mało znane i czyhają na nas. W rzeczywistości zagrażają one nie tylko pokojowi na ziemi, ale także naszemu wiecznemu szczęściu w niebie.
I tak, pierwszy na liście grzechów cudzych jest grzech, który mówi: „Nakłaniać do popełnienia grzechu”. Nakłaniać do grzechu, podżegać do grzechu. Widać, że zwłaszcza w czasie wojny wróg wydaje bardzo wiele zbrodniczych rozkazów. Rozkazuje innym zabijać, gwałcić, sam stając się mordercą i gwałcicielem. Kto wysyła armię, by zabijała ludzi w innym kraju, staje się przestępcą, staje się mordercą, staje się osobiście odpowiedzialny za zło, które nakazał wyrządzić innym.
Niech Pan Bóg chroni nas wszystkich przed złem. Niech Pan Bóg chroni nas od grzechu, abyśmy nigdy nie stali się przyczyną ran i cierpienia innych, ale chrześcijanami powołanymi zawsze i tylko do dzielenia się dobrem z bliźnimi.
Boże, błogosław Ukrainę. Boże, pobłogosław dzieci wojny ukraińskiej. Boże, ratuj tych wszystkich, którzy wpadli w szpony niesprawiedliwego napastnika i którym grozi śmierć. Panie, daj nam odwagę, abyśmy nie wykonywali zbrodniczych rozkazów wobec wojska lub cywilów, wobec jakiejkolwiek osoby. Boże, nawróć wszystkich grzeszników na życie sprawiedliwe i życie pokuty, i zmiłuj się nad nami wszystkimi.
Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!