Drukuj Powrót do artykułu

Duchowa oferta dla kibiców na Euro 2012

30 maja 2012 | 15:01 | als, rl, bt, rk, tk / br Ⓒ Ⓟ

Już 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską. O tym, by fanom futbolu z całego kontynentu zapewnić także odpowiednią opiekę duchową zaczęto myśleć już 18 kwietnia 2007 roku, gdy UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawa do zorganizowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców zapewnił, że Kościół jest gotowy na Euro 2012. Przygotowano szereg wydarzeń duszpasterskich, które odbywać się będą w trakcie rozgrywek, i to nie tylko Mszy św. czy nabożeństw. Wydano specjalne modlitewniki i informatory dla kibiców, a w przygotowaniu są gazetki ewangelizacyjne.

W przygotowaniach do rozgrywek szczególne zadania spoczęły na tych miastach, w których odbywać się będą rozgrywki, a więc: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. „Z radością i dumą patrzymy na inicjatywy duszpasterskie w tych miastach” – przyznał ks. Pleń.

Dla kibiców, sportowców i sympatyków piłki nożnej przygotowano nie tylko Msze św. czy nabożeństwa ekumeniczne, ale także specjalne strefy wyłącznej modlitwy, miasteczka ewangelizacyjne oraz inicjatywy wydawnicze.

Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro 2012, ale również Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. Dostępne będą także „Perełki dla kibica” z myślami Jana Pawła II.

Oprócz tego w każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM wyda 64-stronicową gazetkę, w której znajdą się wszystkie niezbędne informacje, zarówno te dotyczące organizacji mistrzostw, jak i kościołów czy stref, w których kibice będą mogli się modlić.

Sztandarowym punktem program duszpasterskiego, związanego z Euro 2012 są katechezy, które zostały przygotowane dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich – poinformował ks. Pleń. Mówią one o kibicowaniu, właściwym przeżywaniu tego sportowego święta, oraz szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Katechezy nie ukazały się drukiem, ale dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl. „Mogą one być wykorzystane przez każdego, kto chce te mistrzostwa traktować jako 'swoje Euro’” – powiedział ks. Pleń.

By dotrzeć do kibiców obcokrajowców duszpasterstwo sportowców swoją stronę internetową przygotowało także w języku angielskim. Znajdują się tam m.in. informacje jak dojechać do tych parafii, w których odbywały się będą nabożeństwa związane z Euro 2012 i w jakich językach sprawowana będzie liturgia.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

Msze św. w języku francuskim sprawowane będą w każdą niedzielę o godz. 10.45 w dolnym kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowiecka 61.

Dla rosyjskojęzycznych kibiców Msza św. sprawowana będzie od 2 do 23 czerwca w soboty o godz. 19.30 w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, ul. Żytnia 1.

Dla Włochów Msze św. w ich języku sprawowane będą w parafia Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5 w każdą niedzielę czerwca o godz. 17.00 w dolnym kościele
(sakrament pokuty: w niedzielę 16.00 – 17.00 i w środę od 16.00 – 18.00) oraz w parafii Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37 w dni meczów o godz. 12.00.

W języku hiszpańskim Msze św. w parafii Świętej Trójcy, ul. Solec 61 w każdą niedzielę o godz. 12.00 (przed Mszą Świętą możliwość skorzystania z sakramentu pokuty).

Dla angielskojęzycznych kibiców Msze św. w kościele pw. Opieki Św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi – Sióstr Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34.

w soboty o godz. 9.00 i niedziele o godz. 13.00 (możliwość skorzystania z sakramentu pokuty)
Dyżury spowiedników (bez Mszy św.): kościół pw. Świętego Ducha (ojcowie Paulini), ul. Długa 3 w języku: francuskim, angielskim, włoskim – codziennie w godz. 9.00 – 12.00; 14.00 – 17.30 oraz w niedzielę podczas każdej Mszy Świętej. W parafii św. Barbary, ul. Nowogrodzka 51 w języku: włoskim i angielskim codziennie o godz. 6.30 – 8.30; 14.45 – 16.00; 17.45 – 19.00.

Na Stadionie Narodowym poświęcona już została kaplica wielowyznaniowa. Kaplica ma służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Jej wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyznawcy różnych religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie. Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy bocznej, ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ściana za ołtarzem oraz ołtarz dodatkowo oświetlono podkreślając kierunek modlitwy. Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik – menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców Islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

W Poznaniu przygotowana zostanie strefa wyłącznej modlitwy w czasie Euro 2012, która umiejscowiona będzie w parafii pw. Świętej Rodziny na Osiedlu Kopernika oraz w kościele franciszkanów na Górze Przemysła. Modlitwa będzie tam trwać 24 godziny na dobę. Mszę św. na rozpoczęcie Euro odprawi 6 czerwca o godz. 18.00 w katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zaproszeni są na nią wszyscy kibice. Oprócz tego Msze św. związane z rozgrywkami sprawowane będą m.in. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela: 10 czerwca po chorwacku, a 17 czerwca po włosku. Na Mszę św. w języku niemieckim można będzie przyjść 10 i 17 czerwca do parafii pw. św. Marcina.

We Wrocławiu głównym kościołem Euro 2012 będzie parafia garnizonowa św. Elżbiety. Tam zaplanowano (10 i 17 czerwca) Msze św. po polsku i angielsku, oraz modlitwy po czesku, rosyjsku, grecku i po polsku. Prócz tego w tym miejscu przystąpić będzie można do sakramentu pojednania i pokuty, spowiadając się po polsku lub angielsku. Spowiedź odbywać się będzie w Godzinie Miłosierdzia 8, 15, 22 i 29 czerwca.

Specjalna stronę internetową poświęconą mistrzostwom, Msze św. w różnych językach oraz m.in. akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury – to związane z Euro 2012 inicjatywy archidiecezji gdańskiej. Kibice będą mogli w ojczystym języku nie tylko modlić się o pomyślne występy swoich drużyn, ale też wyspowiadać się i porozmawiać o sprawach duchowych. Przygotowano Msze św. oraz możliwość spowiedzi w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim.

Ze specjalnej podstrony można dowiedzieć się m.in. jaka modlitwa może towarzyszyć rozgrywanym meczom oraz gdzie i kiedy będą odbywać się Msze św. w różnych językach. Na stronie znajduje się ponad 20 odnośników związanych z mistrzostwami, w tym m.in. modlitewnik sportowca.

– Nasza duchowa oferta to przede wszystkim troska o niedzielą Mszę świętą. Będą to nabożeństwa w różnych językach, by ułatwić gościom korzystanie z Mszy – mówi ks. Andrzej Pradela, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej. – Mamy świadomość, że nikt nie przyjeżdża tu na dni skupienia tylko na wielkie świętowanie. Jednocześnie z racji tego, że tak wielu tu przyjedzie, nie możemy zapomnieć o tej sferze duchowej – zaznacza gdański kapłan.

Przybysze będą mogli nie tylko uczestniczyć w sprawowanych w ich języku Mszach św., ale też wyspowiadać się i porozmawiać z duszpasterzem. „Wiemy z doświadczenia, że czasem ktoś przyjeżdża w zupełnie innym celu i nastawieniu, a różne sytuacje zmieniają człowieka – nawet pod względem religijnym i duchowym. Stawiamy na takie towarzyszenie duchowe wszystkim, którzy przyjadą na Euro do Gdańska” – zapewnia dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej.

Gdańsk zaprasza m.in. do bazyliki Mariackiej, bazyliki św. Brygidy, parafii pw. św. Katarzyny czy parafii pw. św. Anny i Joachima. W Trójmieście będzie można uczestniczyć we Mszach św. m.in. po włosku, chorwacku, hiszpańsku, niemiecku i angielsku. W parafii pw. św. Michała w Sopocie, choć Eucharystia sprawowana będzie w języku polskim (10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.30) to jednak dla obcokrajowców przygotowane zostaną specjalne napisy, by ułatwić im uczestnictwo w modlitwie.

Kibice oraz drużyny piłkarskie, które będą chciały pomodlić się przed, w trakcie bądź po mistrzostwach mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy. Znajduje się ona na poziomie „0” stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku. Poświęcił ją abp Sławoj Leszek Głódź. W kaplicy jest ołtarz z białego marmuru, a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował metropolita gdański. Ołtarz w kaplicy zaprojektował i wykonał Leon Czerwiński, znany kaszubski kamieniarz. Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice.

Zagraniczni kibice będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyć w Mszach św. w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim. Przygotowano harmonogram gdzie, kiedy i o której godzinie będzie można się pomodlić w poszczególnych językach. Zostanie on dołączony do informatorów przygotowywanych przez miasto dla przyjezdnych kibiców. W Trójmieście wyznaczono 10 kościołów, w których będą się odbywały Msze i modlitwy.

Dodatkowo prowadzone będą, w porozumieniu z miastem, akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. Coroczne wydarzenie „Katolicy na Ulicy”, które odbędzie się 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku, również w dużej mierze poświęcone będzie ewangelizacji mieszkańców i przyjezdnych.

Kraków, choć nie należy do grona miast gospodarzy, to także zaprasza na nabożeństwa – do Bazyliki Mariackiej. Na życzenie będzie tam można sprawować Eucharystię po angielsku lub włosku. W Krakowie swoją bazę będą tam miały trzy reprezentacje: Włoch, Holandii i Anglii. Dlatego można się spodziewać również kibiców tych drużyn.

Ks. Pleń wyraził opinię, że w pewnym sensie Euro 2012 powinno odbyć się w niemal każdej miejscowości, każdej parafii. „Zachęcamy, żeby organizować Euro diecezjalne, parafialne, bo nie chodzi nam tylko o kopanie piłką, ale o to, byśmy potrafili otwierać się na drugiego człowieka” – stwierdził duszpasterz.

Poinformował, że przy okazji duchowych przygotowań do piłkarskiego święta współpracowano z innymi Kościołami i wyznaniami. Zaplanowano m.in. centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012, które odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze dwa dni przed startem rozgrywek, 6 czerwca o godz. 16.00. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele instytucji przygotowujących Euro 2012, kibice i młodzież. Nabożeństwa takie odbędą się także w miastach-gospodarzach rozgrywek.

Specjalne ekumeniczne nabożeństwo z okazji rozpoczęcia mistrzostw w piłce nożnej odprawi nawet ks. Jan Byrt, luterański duchowny ze Szczyrku, który zapowiada, że 10 czerwca będzie prosić Boga o „błogosławioną rywalizację”.

Ks. Byrt wystąpił także z oryginalnym pomysłem – od wielu znanych osobowości ze Śląska i całej Polski zbiera piłki futbolowe. Zamierza je rozdać podczas nabożeństwa. Jego uczestnicy otrzymają także przygotowane na czas mistrzostw opaski na rękę ze Słowem Bożym w kolorach flag Polski i Ukrainy. „Chcielibyśmy, by uczestnicy nabożeństwa nosili Słowo Boże na ręku przez całe Euro 2012” – zaznacza duchowny.

W strefach kibica obecni będą również duszpasterze, a wspomagać ich będą wolontariusze, którzy kolportować będą informacje nt. możliwości uczestniczenia we Mszy św., czy innym nabożeństwie związanym z Euro 2012.

Finał Euro 2012 ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Kijowie. Duszpasterstwo sportowców nawiązało współpracę z Kościołem prawosławnym na Ukrainie, by również tam odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie rozgrywek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Duchowa oferta dla kibiców na Euro 2012

21 maja 2012 | 09:53 | als, rl, bt, rk, tk /rk Ⓒ Ⓟ

Już za niespełna trzy tygodnie, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.

O tym, by fanom futbolu z całego kontynentu zapewnić także odpowiednią opiekę duchową zaczęto myśleć już 18 kwietnia 2007 roku, gdy UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawa do zorganizowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców zapewnił, że Kościół jest gotowy na Euro 2012. Przygotowano szereg wydarzeń duszpasterskich, które odbywać się będą w trakcie rozgrywek, i to nie tylko Mszy św. czy nabożeństw. Wydano specjalne modlitewniki i informatory dla kibiców, a w przygotowaniu są gazetki ewangelizacyjne.

W przygotowaniach do rozgrywek szczególne zadania spoczęły na tych miastach, w których odbywać się będą rozgrywki, a więc: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. „Z radością i dumą patrzymy na inicjatywy duszpasterskie w tych miastach” – przyznał ks. Pleń.

Dla kibiców, sportowców i sympatyków piłki nożnej przygotowano nie tylko Msze św. czy nabożeństwa ekumeniczne, ale także specjalne strefy wyłącznej modlitwy, miasteczka ewangelizacyjne oraz inicjatywy wydawnicze.

Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro 2012, ale również Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. Dostępne będą także „Perełki dla kibica” z myślami Jana Pawła II.

Oprócz tego w każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM wyda 64-stronicową gazetkę, w której znajdą się wszystkie niezbędne informacje, zarówno te dotyczące organizacji mistrzostw, jak i kościołów czy stref, w których kibice będą mogli się modlić.

Sztandarowym punktem program duszpasterskiego, związanego z Euro 2012 są katechezy, które zostały przygotowane dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich – poinformował ks. Pleń. Mówią one o kibicowaniu, właściwym przeżywaniu tego sportowego święta, oraz szacunku dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Katechezy nie ukazały się drukiem, ale dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl. „Mogą one być wykorzystane przez każdego, kto chce te mistrzostwa traktować jako 'swoje Euro’” – powiedział ks. Pleń.

By dotrzeć do kibiców obcokrajowców duszpasterstwo sportowców swoją stronę internetową przygotowało także w języku angielskim. Znajdują się tam m.in. informacje jak dojechać do tych parafii, w których odbywały się będą nabożeństwa związane z Euro 2012 i w jakich językach sprawowana będzie liturgia.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

Na Stadionie Narodowym poświęcona już została kaplica wielowyznaniowa. Kaplica ma służyć zawodnikom, trenerom i kibicom różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Jej wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyznawcy różnych religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie. Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy bocznej, ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ściana za ołtarzem oraz ołtarz dodatkowo oświetlono podkreślając kierunek modlitwy. Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik – menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców Islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

W Poznaniu przygotowana zostanie strefa wyłącznej modlitwy w czasie Euro 2012, która umiejscowiona będzie w parafii pw. Świętej Rodziny na Osiedlu Kopernika oraz w kościele franciszkanów na Górze Przemysła. Modlitwa będzie tam trwać 24 godziny na dobę. Mszę św. na rozpoczęcie Euro odprawi 6 czerwca o godz. 18.00 w katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zaproszeni są na nią wszyscy kibice. Oprócz tego Msze św. związane z rozgrywkami sprawowane będą m.in. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela: 10 czerwca po chorwacku, a 17 czerwca po włosku. Na Mszę św. w języku niemieckim można będzie przyjść 10 i 17 czerwca do parafii pw. św. Marcina.

We Wrocławiu głównym kościołem Euro 2012 będzie parafia garnizonowa św. Elżbiety. Tam zaplanowano (10 i 17 czerwca) Msze św. po polsku i angielsku, oraz modlitwy po czesku, rosyjsku, grecku i po polsku. Prócz tego w tym miejscu przystąpić będzie można do sakramentu pojednania i pokuty, spowiadając się po polsku lub angielsku. Spowiedź odbywać się będzie w Godzinie Miłosierdzia 8, 15, 22 i 29 czerwca.

Specjalna stronę internetową poświęconą mistrzostwom, Msze św. w różnych językach oraz m.in. akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury – to związane z Euro 2012 inicjatywy archidiecezji gdańskiej. Kibice będą mogli w ojczystym języku nie tylko modlić się o pomyślne występy swoich drużyn, ale też wyspowiadać się i porozmawiać o sprawach duchowych. Przygotowano Msze św. oraz możliwość spowiedzi w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim.

Ze specjalnej podstrony można dowiedzieć się m.in. jaka modlitwa może towarzyszyć rozgrywanym meczom oraz gdzie i kiedy będą odbywać się Msze św. w różnych językach. Na stronie znajduje się ponad 20 odnośników związanych z mistrzostwami, w tym m.in. modlitewnik sportowca.

– Nasza duchowa oferta to przede wszystkim troska o niedzielą Mszę świętą. Będą to nabożeństwa w różnych językach, by ułatwić gościom korzystanie z Mszy – mówi ks. Andrzej Pradela, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej. – Mamy świadomość, że nikt nie przyjeżdża tu na dni skupienia tylko na wielkie świętowanie. Jednocześnie z racji tego, że tak wielu tu przyjedzie, nie możemy zapomnieć o tej sferze duchowej – zaznacza gdański kapłan.

Przybysze będą mogli nie tylko uczestniczyć w sprawowanych w ich języku Mszach św., ale też wyspowiadać się i porozmawiać z duszpasterzem. „Wiemy z doświadczenia, że czasem ktoś przyjeżdża w zupełnie innym celu i nastawieniu, a różne sytuacje zmieniają człowieka – nawet pod względem religijnym i duchowym. Stawiamy na takie towarzyszenie duchowe wszystkim, którzy przyjadą na Euro do Gdańska” – zapewnia dyrektor Wydziału Duszpasterskiego gdańskiej Kurii Metropolitalnej.

Gdańsk zaprasza m.in. do bazyliki Mariackiej, bazyliki św. Brygidy, parafii pw. św. Katarzyny czy parafii pw. św. Anny i Joachima. W Trójmieście będzie można uczestniczyć we Mszach św. m.in. po włosku, chorwacku, hiszpańsku, niemiecku i angielsku. W parafii pw. św. Michała w Sopocie, choć Eucharystia sprawowana będzie w języku polskim (10, 17 i 24 czerwca o godz. 13.30) to jednak dla obcokrajowców przygotowane zostaną specjalne napisy, by ułatwić im uczestnictwo w modlitwie.

Kibice oraz drużyny piłkarskie, które będą chciały pomodlić się przed, w trakcie bądź po mistrzostwach mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy. Znajduje się ona na poziomie „0” stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku. Poświęcił ją abp Sławoj Leszek Głódź. W kaplicy jest ołtarz z białego marmuru, a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował metropolita gdański. Ołtarz w kaplicy zaprojektował i wykonał Leon Czerwiński, znany kaszubski kamieniarz. Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice.

Zagraniczni kibice będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyć w Mszach św. w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim. Przygotowano harmonogram gdzie, kiedy i o której godzinie będzie można się pomodlić w poszczególnych językach. Zostanie on dołączony do informatorów przygotowywanych przez miasto dla przyjezdnych kibiców. W Trójmieście wyznaczono 10 kościołów, w których będą się odbywały Msze i modlitwy.

Dodatkowo prowadzone będą, w porozumieniu z miastem, akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. Coroczne wydarzenie „Katolicy na Ulicy”, które odbędzie się 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku, również w dużej mierze poświęcone będzie ewangelizacji mieszkańców i przyjezdnych.

Kraków, choć nie należy do grona miast gospodarzy, to także zaprasza na nabożeństwa – do Bazyliki Mariackiej. Na życzenie będzie tam można sprawować Eucharystię po angielsku lub włosku. W Krakowie swoją bazę będą tam miały trzy reprezentacje: Włoch, Holandii i Anglii. Dlatego można się spodziewać również kibiców tych drużyn.

Ks. Pleń wyraził opinię, że w pewnym sensie Euro 2012 powinno odbyć się w niemal każdej miejscowości, każdej parafii. „Zachęcamy, żeby organizować Euro diecezjalne, parafialne, bo nie chodzi nam tylko o kopanie piłką, ale o to, byśmy potrafili otwierać się na drugiego człowieka” – stwierdził duszpasterz.

Poinformował, że przy okazji duchowych przygotowań do piłkarskiego święta współpracowano z innymi Kościołami i wyznaniami. Zaplanowano m.in. centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012, które odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze dwa dni przed startem rozgrywek, 6 czerwca o godz. 16.00. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele instytucji przygotowujących Euro 2012, kibice i młodzież. Nabożeństwa takie odbędą się także w miastach-gospodarzach rozgrywek.

Specjalne ekumeniczne nabożeństwo z okazji rozpoczęcia mistrzostw w piłce nożnej odprawi nawet ks. Jan Byrt, luterański duchowny ze Szczyrku, który zapowiada, że 10 czerwca będzie prosić Boga o „błogosławioną rywalizację”.

Ks. Byrt wystąpił także z oryginalnym pomysłem – od wielu znanych osobowości ze Śląska i całej Polski zbiera piłki futbolowe. Zamierza je rozdać podczas nabożeństwa. Jego uczestnicy otrzymają także przygotowane na czas mistrzostw opaski na rękę ze Słowem Bożym w kolorach flag Polski i Ukrainy. „Chcielibyśmy, by uczestnicy nabożeństwa nosili Słowo Boże na ręku przez całe Euro 2012” – zaznacza duchowny.

W strefach kibica obecni będą również duszpasterze, a wspomagać ich będą wolontariusze, którzy kolportować będą informacje nt. możliwości uczestniczenia we Mszy św., czy innym nabożeństwie związanym z Euro 2012.

Finał Euro 2012 ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Kijowie. Duszpasterstwo sportowców nawiązało współpracę z Kościołem prawosławnym na Ukrainie, by również tam odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie rozgrywek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.