Drukuj Powrót do artykułu

Duszpasterz trzeźwości: Uzależnienie od alkoholu wzrasta przez reklamy piwa i słabą kondycję psychiczną społeczeństwa

24 lipca 2025 | 12:42 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Bermix Studio / Unsplash

– Uzależnienia od alkoholu i używek narastają, a wpływa na to m.in. wszechobecna reklama piwa, powszechna dostępność i bliskość sklepów z alkoholem, ale i ogólnie słaba kondycja psychiczna w społeczeństwie. Wiele osób sięga po alkohol, by złagodzić kryzysy – mówi KAI ks. dr Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. W sierpniu, który w Kościele w Polsce jest miesiącem trzeźwości, duszpasterstwo zachęca do podejmowania inicjatyw promujących życie wolne od nałogów oraz do udziału w wydarzeniach wspierających postawy abstynenckie.

Kapłan podkreśla konieczność korzystania z pomocy specjalistów w leczeniu choroby alkoholowej, która dotyka nie tylko osoby uzależnione, ale również ich najbliższych. Wskazuje m.in. na możliwość uzyskania pomocy w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Uzależnień w Kielcach.

Ważnym wydarzeniem wpisującym się w troskę o trzeźwość jest diecezjalne spotkanie trzeźwościowe, które tradycyjnie odbędzie się w Bęczkowie w pierwszą niedzielę września. Spotkanie zgromadzi grupy AA z całej diecezji. W programie przewidziana jest Msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, a także konferencja, świadectwa, integracja i wspólny poczęstunek.

Miejsce spotkania – Bęczków w Górach Świętokrzyskich – nie jest przypadkowe. Od kilku lat powstaje tam terenowa Droga Krzyżowa z kościoła na Górę Radostową pod hasłem „Ku wolności mojej i Twojej”. Budowa poszczególnych stacji możliwa jest dzięki ofiarności darczyńców, w tym również tych, którzy pragną w ten sposób wyrazić wdzięczność za uwolnienie z nałogu lub za ocalenie bliskich. Już teraz przy ośmiu istniejących stacjach organizowane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a cytaty na kapliczkach nawiązują do programu „Dwunastu kroków”. Cała droga ma zostać ukończona w przyszłym roku.

W parafiach diecezji dostępne są w sierpniu Księgi Trzeźwości – przeważnie wyłożone w kościołach. Wierni licznie dokonują wpisów i deklaracji abstynenckich, co potwierdza sensowność tej inicjatywy. Duszpasterstwo trzeźwości prowadzi również działania ewangelizacyjne podczas sierpniowej Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Na sierpień – miesiąc trzeźwości – apel wystosował biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. – Trzeźwość każdego Polaka to zadanie priorytetowe, od wyniku którego zależy przyszłość naszych rodzin, przyszłość Kościoła i naszej Ojczyzny. W tym wielkim i pięknym dziele każdy z nas ma ważną rolę do odegrania – napisał w przesłaniu.

– Wszystkich wierzących Polaków i ludzi dobrej woli proszę o dobrowolną abstynencję w sierpniu. Będzie to świadectwo odpowiedzialności za siebie, za bliźnich i za Polskę. Świadectwo tak bardzo potrzebne, przynoszące wielorakie błogosławione owoce – powstania z nałogu, przemiany życia, systematycznej pracy nad swoim charakterem, prawdziwej wolności, której fundamentem jest trzeźwość – zaznacza bp Bronakowski.

Hierarcha przytacza także dane statystyczne dotyczące spożycia alkoholu w Polsce, które – jak podkreśla – są nadal alarmujące. Polacy spożywają średnio około 11 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie, a każdego dnia z powodu alkoholu umiera w Polsce średnio 110 osób. Biskup zwraca również uwagę na zjawisko wczesnej inicjacji alkoholowej – młodzi Polacy zaczynają sięgać po alkohol między 12. a 16. rokiem życia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.