Drukuj Powrót do artykułu

Dziś Orszak Trzech Króli – zgodnie z rygorami sanitarnymi

06 stycznia 2021 | 03:21 | ar, md, rk, apis, km, dziar, eg | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. redakcja

Jak co roku w 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się Orszak Trzech Króli. W niektórych miastach Mędrcy będą odwiedzać poszczególne parafie, w innych odbędą się korowody samochodowe, a w jeszcze innych zaplanowano Mini Orszaki, których może być więcej niż jeden w danej miejscowości. Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli podkreślił, że wszystkie potrzebne materiały zostały przesłane do 10,5 tys. parafii, które wcześniej zgłosiły taką chęć. – Mamy nadzieję, że z tych miejsc w przyszłym roku zrodzą się nowe Orszaki i będzie ich jeszcze więcej – zaznaczył Piotr Giertych. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie www.orszak.org.

Warszawa

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w formie Mini Orszaku. Ze względu na obostrzenia weźmie w nim udział 5 osób. Tradycyjnie rozpocznie go modlitwa Anioł Pański na Placu Zamkowym, poprowadzona przez kard. Kazimierza Nycza. Następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w szopce.

Przygotowano również tzw. Spacer Orszakowy – to rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras Orszaku może być więcej jeśli organizator sobie życzy.

Zwykle warszawski Orszak Trzech Króli organizowany był z udziałem kilkuset aktorów i wielotysięcznej publiczności.

Kraków

W Krakowie Trzej Królowie samotnie przejdą tradycyjnymi trasami orszaku czerwonego, niebieskiego i zielonego, aby oddać pokłon Dziecięciu na Rynku Głównym. Z wędrującymi królami będzie można się łączyć poprzez transmisję w internecie. Wszystkie wydarzenia będzie można śledzić na profilu Orszaku na Facebooku. Relacja zrealizowana zostanie przy pomocy pięciu kamer, a Orszak poprowadzą ze studia w Sukiennicach już tradycyjnie Lidia Jazgar i Łukasz Lech. Symboliczne przejście trzech króli ulicami Krakowa nie wiąże się z tworzeniem zgromadzenia publicznego.

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas zbiórek organizowanych w 50 krakowskich parafiach będzie można wspomóc m.in. działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Łódź

Tegoroczną edycję łódzkiego Orszaku Trzech Króli zainicjował abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki zachęcił by w tym roku przybrała ona formę charytatywną. Akcję wsparli już artyści m.in. Marcin Zieliński, Zakopower, Darek Malejonek, Michał Wiśniewski czy Olga Bończyk.

Nawołując do wsparcia akcji abp Ryś w stroju góralskim zagrał na gitarze i zaśpiewał „A wczora z wieczora”. Następnie nominował do śpiewania Jana Cieślara, biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Golec Orkiestrę i dzieci z kanału Mocni w Duchu Dzieciom. – Stańcie nie tylko do śpiewu, ale przede wszystkim do miłości oraz miłosierdzia. Tak naprawdę wszyscy są nominowani. Zapraszam do Orszaku Trzech Króli. Jednak idziemy! – zaapelował.

Projekt #OrszakwŁodzi Challenge polega na nagraniu dowolnej kolędy i opublikowaniu jej w mediach społecznościowych z hashtagiem #OrszakwŁodzi i tym opisem. Do podjęcia wyzwania należy nominować kolejne 3 osoby, a także wesprzeć potrzebujących. Celem akcji jest zbiórka darów dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa.

– Jeśli nie potrafisz śpiewać wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcie w stroju kolędnika (np. w koronie, skrzydełkach anioła, aureoli, kapeluszu pastuszka) i wstawisz je na swój profil z hashtagiem #OrszakwŁodzi, tym opisem i nominacjami. Do udziału w wyzwaniu zachęcamy wszystkich, niech każdy poczuje się nominowany – czytamy na stronie wydarzenia.

We wszystkich parafiach w Łodzi trwa również 'Zbiórka darów dla Nowonarodzonego’. Kwesta zakończy się 6 stycznia. W Bazylice Archikatedralnej w Łodzi o godz. 11:00 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Po Mszy św. Trzej Królowie ruszą do Hospicjum i Domu Samotnej Matki, a za nimi ciężarówki z zebranymi darami.

Ofiarę można przekazać również bez wychodzenia z domu za pomocą strony Caritas Archidiecezji Łódzkiej: http://dobromat24.pl/produkt/dar-dla-nowonarodzonego/

Płock

Z uwagi na pandemię w tym roku komitet organizacyjny Orszaku Trzech Króli w Płocku, nie odchodząc od tradycji tego dnia, zaproponował części płocczan nową formę przeżycia tego wydarzenia. Spotkają się oni na wspólnym kolędowaniu w parafii św. Stanisława Kostki 6 stycznia o godz. 11.20. Kolędowanie poprowadzi zespół Bosco Band. O godz. 12.00 Eucharystii z udziałem parafian, zgodnie z liczebnymi ograniczeniami, przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera.

Parafie w diecezji płockiej, które najczęściej były organizatorami lub współorganizatorami Orszaków Trzech Króli mogą wybrać jedno z zaproponowanych spotkań orszakowych, które zastąpią tradycyjny Orszak Trzech Króli. Mają do wyboru: Mini Orszak – czyli wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki; Spacer Orszakowy – rodzinną grę, polegającą na przejściu trasy dotychczasowego Orszaku ulicami miejscowości, aby przeżyć wydarzenie w inny sposób; Orszak Kolęd – Święty Wieczór – spotkanie kolędowe w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego; Orszakowy Challenge Kolędowy – nagranie filmiku z rodzinnego kolędowania, odpowiedź na wyzwanie oraz wystosowanie go do innych osób.

Szczyrk

Inaczej niż w latach ubiegłych będzie wyglądał Orszak Trzech Króli 2021 w Szczyrku. 6 stycznia przy kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła przed Mszą św. o godz. 11.45 uformuje się Orszak z udziałem: Trzech Króli, górali z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek” wraz z kapelą góralską, tradycyjnych przebierańców, kolędników z gwiazdą kolędniczą oraz pastuszków z szopką. Udział w Orszaku zapowiedzieli także znani muzycy i multiinstrumentaliści – laureat nagrody im. Oskara Kolberga Antoni Gluza z synem Rafałem.

Organizatorzy zapowiadają, że Orszak wejdzie do kościoła, gdzie królowie złożą dary w szopce, a cała Msza św. sprawowana będzie w oprawie góralskiej. Po transmitowanej online liturgii zaplanowano kolędowanie.

Dodatkowo, już 5 stycznia o godz. 18:00 na kanale YouTube Miasto Szczyrk odbędzie się transmisja wspólnego kolędowania z udziałem m.in. RZPiT „Ondraszek” oraz Chóru im. ks. A. Kabisa, działających przy Szczyrkowskim Centrum Kultury.

Sandomierz

W Święto Objawienia Pańskiego przedstawiciele diecezji sandomierskiej przebrani za królów oddadzą pokłon Dziecięciu podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 12 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza w katedrze. Tamtejsza Kuria Diecezjalna zachęca, aby podczas Eucharystii oddać cześć Dzieciątku Jezus poprzez śpiew kolęd oraz symbolikę bożonarodzeniową.

„Także w domach, zgromadźmy się przy świątecznym stole i przy choince, oddając pokłon Dziecięciu, które nam się objawiło, poprzez przeczytanie fragmentu Ewangelii (Mt 2,1 – 12) i śpiew kolęd. Na tę okazję można przygotować dla każdego z domowników papierowe korony” – zaleca w komunikacie w ks. Roman Janiec.

Kielce

W tym roku nie będzie okazałych Orszaków, które były organizowane w wielu parafiach diecezji kieleckiej. Do bazyliki kieleckiej jednak taki orszak – choć skromniejszy – przybędzie, na Mszę św. celebrowaną przez bp. Mariana Florczyka 6 stycznia o godz. 13:00. Kuria zachęca jednak do udziału w ograniczonym scenariuszowo wydarzeniu. „Niech Trzej Królowie przybędą na Mszę św. sprawowaną w dniu 6 stycznia i niech w kościołach rozbrzmiewają kolędy i pastorałki” – napisano w komunikacie.

Koszalin

Główne uroczystości diecezjalne będą miały miejsce w koszalińskiej katedrze o godz. 10. Będzie im przewodniczył bp Edward Dajczak. Liturgię będą transmitowały Dobre Media. Tego dnia o godz. 12.00 w katedrze odbędzie się inscenizacja „Opowieść o mędrcach ze Wschodu” i rodzinne kolędowanie. Zarówno rodzice jak i dzieci będą mieli możliwość wylosowania tzw. służby przy żłóbku.

Kołobrzeg

W kołobrzeskiej bazylice podczas Eucharystii o godz. 11.30 odbędzie się pokłon Trzech Króli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice na tę uroczystość zaproszone są głównie dzieci wraz z rodzicami.

Połczyn-Zdrój

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Połczynie Zdroju zaprasza na orszak zmotoryzowany. Ten trzeci w historii miasta Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12.45 (po zakończeniu Mszy św. o godz. 12). Samochody i motocykle wyruszą spod kościoła parafialnego i wyjadą na ulice Połczyna. Na początku będą jechać na motocyklach trzej królowie.

Darłowo

Franciszkanie z parafii pw. MB Częstochowskiej w Darłowie zapraszają do uczczenia tej uroczystości poprzez wspólne śpiewanie kolęd. W świątyni o godz. 16.00 odbędzie się „Wieczór kolędowy”.

Sławsko

W Sławsku w parafii pw. Św. Piotra i Pawła zamiast orszaku wyruszy Spacer Orszakowy Świętej Rodziny. Rozpocznie ona wędrowanie po miejscowości o godz. 14.00 (po Mszy św. o godz. 12.30). Mieszkańcy są zaproszeni do witania Rodziny, wychodząc przed swoje domy.

***

„Panu dzięki oddawajmy” – to motto tegorocznego Oraku Trzech Króli. Nawiązuje ono do 10 rocznicy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wydarzeniu korowody wiernych mogą przechodzić ulicami miast w samo Święto Trzech Króli.

Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą

Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.