Edukacja z sercem, inwestycje z wizją – podsumowanie roku Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”
29 maja 2025 | 15:39 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ

700 uczniów w 6 placówkach, nowe boisko, druga grupa żłobkowa, cztery projekty unijne za 1,4 mln zł, kilkanaście remontów i 11 stypendiów – tak wygląda ogólny bilans działalności Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w 2024 r. Podsumowania minionego roku dokonano podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia, zorganizowanego w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Spotkanie było okazją do świętowania konkretnych sukcesów edukacyjnych, inwestycyjnych i wspólnotowych w ramach tego wyjątkowego dzieła.
Rok 2024 przyniósł dynamiczny rozwój we wszystkich obszarach działalności Stowarzyszenia. W sześciu prowadzonych przez nie placówkach – przedszkolach, szkołach podstawowych i liceum w Cieszynie oraz Czechowicach-Dziedzicach – kształciło się blisko 700 dzieci i młodzieży, w tym uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Najważniejsze osiągnięcia minionego roku to m.in.: otwarcie drugiej grupy żłobkowej w Cieszynie, budowa pełnowymiarowego boiska sportowego przy szkole podstawowej w Cieszynie, kompleksowy remont sanitariatów i sal terapeutycznych w Katolickim Liceum, modernizacja infrastruktury teleinformatycznej we wszystkich placówkach, realizacja czterech projektów edukacyjnych o łącznej wartości prawie 1,4 mln zł, udzielenie 11 stypendiów naukowych, wieloetapowe remonty i modernizacje w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach.
„Jestem bardzo zadowolona i głęboko wdzięczna Bogu za to, że udało się zrealizować wszystkie zaplanowane na rok 2024 przedsięwzięcia” – powiedziała w rozmowie Maria Liwczak, wiceprezes Stowarzyszenia. „Szczególnie cieszy mnie zakończenie zadania, które miało ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszych placówek – zapewnienie dostępu do szybkiego i stabilnego internetu we wszystkich ośrodkach nadzorowanych przez Stowarzyszenie. To inwestycja, która realnie podnosi jakość nauczania i bezpieczeństwa” – zaznaczyła.
Dodała, że nie zabrakło również konkretnych działań wspierających rodziny i kadrę: przyznano ulgi w opłatach, nagrody motywacyjne oraz dodatki dla pracowników. Do Stowarzyszenia dołączyło łącznie dziewięciu nowych członków.
Podczas Zgromadzenia przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe, podsumowano pracę Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także podziękowano wszystkim, którzy wspierają rozwój edukacyjnego i duchowego dziedzictwa regionu.
Stowarzyszenie „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” jest spadkobiercą „Dziedzictwa Błogosławionego Jana Sarkandra Dla Ludu Polskiego Na Śląsku” zarejestrowanego w 1873 r. Celem organizacji jest szerzenie wiary, oświaty, kultury na gruncie katolickim oraz działalność charytatywna i gospodarcza.
Towarzystwo oświatowo-wydawnicze „Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku” zawiązano 20 sierpnia 1873 roku. Pierwszym jego prezesem był ks. Ignacy Świeży, wybitny działacz i społecznik, autor wielu artykułów i książek.
Celem towarzystwa było szerzenie katolickiej oświaty poprzez wydawanie czasopism, broszur i książek religijnych, historycznych, powieści oraz poezji. Były to także odczyty, przemowy i wykłady religijne oraz naukowe, zakładanie bibliotek i czytelni. Wkrótce doprowadzono do powstania drukarni i introligatorni, a także księgarni z filiami.
W 1904 r. prezesem „Dziedzictwa” został ks. Józef Londzin, rozpoczynając jeden z najlepszych okresów działalności organizacji.
W czasie II wojny światowej prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra” ks. prałat Rudolf Tomanek zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau, wiceprezes – Karol Palarczyk został zamordowany przez Niemców w obozie Sachsenhausen. Także inni działacze trafiają do niemieckich obozów koncentracyjnych.
Po wojnie władze komunistyczne zdecydowały o likwidacji „Dziedzictwa”. Do jego reaktywacji doszło dopiero w 1993 r. Powstało wtedy czasopismo „Dziedzictwo”, a Stowarzyszeniu udało się również odzyskać część utraconego majątku.
Stowarzyszenie zdecydowało się reaktywować „Gwiazdkę Cieszyńską” – już nie w formie papierowej, lecz jako portal internetowy. 16 grudnia 2014 r. funkcję prezesa objął biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Obecnie do głównych zadań „Dziedzictwa” zalicza się prowadzenie założonych przez nie katolickich placówek oświatowych w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach. Należą do nich przedszkole, liceum i szkoła podstawowa w Cieszynie, szkoła podstawowa i przedszkole w Czechowicach-Dziedzicach. Placówką należącą do Zespołu Katolickich Placówek Oświatowych w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach jest także żłobek „Niebiańska kraina” w Cieszynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.