Ekumenizm
Przedstawiciele Kościołów pobłogosławili nową prezydent Węgier
Nowa prezydent Węgier, Katalin Novak, obejmując urząd potwierdziła swoje przywiązanie do „porządku wartości opartych na chrześcijaństwie”. Podczas ceremonii zaprzysiężenia na placu Kossutha przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie powiedziała 14 maja, że zgodnie ze swymi osobistymi przekonaniami chce ona wspierać naród węgierski w przekazywaniu życia, w ochronie rodziny i życia ludzkiego od poczęcia, a także we wzajemnym szacunku i wsparciu dla słabszych.
Papież do anglikanów: Zostawmy w tyle, to co nas dzieli
Zostawmy w tyle, to co nas dzieli i wspólnie wpatrujmy się w Jezusa i w cel, który On nam wskazuje: widzialną jedność – zachęcał Papież członków Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej, która od ponad 50 lat prowadzi teologiczny dialog między dwoma Kościołami. Franciszek podkreślił, że metodą ekumenizmu jest droga, jego duszą zaś dar.
Jak wojna na Ukrainie wpłynie na relacje katolicko-prawosławne?
Nad przyszłością relacji katolicko-prawosławnych w kontekście toczonej obecnie przez Rosję wojny na Ukrainie zastanawia się na łamach Catholic News Agency włoski watykanista Andrea Gagliarducci. Oto jego komentarz w tłumaczeniu na język polski:
W Niemczech trwa ekumeniczny „Tydzień dla życia”
Opieka nad osobami cierpiącymi na demencję i ich bliskimi jest głównym tematem tegorocznego ekumenicznego „Tygodnia dla życia” w Niemczech. Obchody otworzyły 30 kwietnia w Lipsku dwa główne Kościoły tego kraju – katolicki i ewangelicki. Ta ogólnokrajowa kampania potrwa do 7 maja pod hasłem „Pośród życia z demencją”. W ramach wielu wydarzeń Kościoły chcą zwrócić uwagę na sytuację osób z demencją i ich bliskich oraz promować humanitarne podejście do tej choroby.
Ekumenizm z uchodźcami – istota Misterium Paschalnego jest ta sama
Istota Misterium Paschalnego dla chrześcijan, łacińskich katolików, grekokatolików czy prawosławnych, jest dokładnie taka sama. Wszyscy przeżywamy doniosłość Wielkiego Piątku, ciszę Wielkiej Soboty i zwycięstwo Niedzieli Zmartwychwstania – zwraca uwagę pallotyn, teolog i ekumenista z KUL ks. dr hab. Sławomir Pawłowski. Jak podkreśla, obecność w Polsce tysięcy uchodźców z Ukrainy jest szansą na lepsze wzajemne poznanie się i budowanie trwałych więzi.
Kwietniowa Ekumeniczna Szkoła Biblijna w Łodzi
W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończył się kolejny zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej. Podczas kwietniowego spotkania słuchacze wysłuchali trzech wykładów i wzięli udział w pracach w grupach.
Szczecin – ekumeniczne nabożeństwo o pokój
Katolicy, prawosławni i ewangelicy z Polski i Niemiec będą się modlić w środę w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła w intencji pokoju w Ukrainie. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga a kazanie wygłosi biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina.
Polska Rada Ekumeniczna solidarna z Ukrainą
Polska Rada Ekumeniczna ponownie zabrała głos w sprawie wojny w Ukrainie. Podkreśliła, że wojna nigdy nie była dobrym sposobem rozwiązywania problemów oraz wezwała ludzi dobrej woli i bratnie Kościoły w Rosji do podjęcia działań na rzecz pokoju. Potwierdziła swoją solidarność ze społeczeństwem ukraińskim i wyraziła uznanie dla społeczeństwa polskiego za niesienie pomocy uchodźcom, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie.
Kościoły w Polsce stanowczo odrzucają wypowiedzi patriarchy Cyryla
Żadne powody nie usprawiedliwiają wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo ukraińskie oraz stanowczo odrzucamy wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie – stwierdza po dzisiejszym spotkaniu Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Rozmawiano również o posługach religijnych wobec ukraińskich uchodźców różnych wyznań, a także o zaangażowaniu innych Kościołów w prace synodu o synodalności.
Kard. Krajewski: dzięki modlitwie możemy zatrzymać wojnę
W południe w rzymskokatolickiej katerze we Lwowie odbyła się modlitwa ekumeniczna w intencji pokoju. Przewodniczył jej wysłannik papieski na Ukrainę kard. Konrad Krajewski, z udziałem przedstawicieli najważniejszych Kościołów i wspólnot religijnych w tym kraju.