Drukuj Powrót do artykułu

Epifaniusz: atak na Ławrę Kijowsko-Peczerską zbrodnią przeciwko chrześcijaństwu

15 czerwca 2026 | 16:26 | RISU, tom | Kijów Ⓒ Ⓟ

Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), potępił w ostrym oświadczeniu rosyjski atak na Ławrę Kijowsko-Peczerską. Nazwał go „kolejną rosyjską zbrodnią przeciwko ludzkości, historii i chrześcijaństwu”. „Dach jednego z najświętszych miejsc w świecie chrześcijańskim – Soboru Zaśnięcia Matki Bożej – płonie” – napisał metropolita w mediach społecznościowych PKU. „Prosimy o modlitwę o ochronę tego sanktuarium przed zniszczeniem” – zaapelował. Ławra Kijowsko-Peczerska została trafiona podczas zmasowanych ataków rosyjskich na Kijów w nocy 15 czerwca.

Na terenie klasztoru wybuchł pożar spowodowany bezpośrednim uderzeniem. Ucierpiał nie tylko Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, jedna z głównych świątyń klasztoru, ale atak spowodował również znaczne uszkodzenia budynków mieszkalnych i innych obiektów w kompleksie. Na przykład, zapalił się również budynek należący do Narodowego Kompleksu Kulturalno-Artystyczno-Muzealnego „Arsenał Sztuki”.

Kolebka wschodniosłowiańskiego chrześcijaństwa i symbol Kijowa

Podobnie jak metropolita, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również mówił o jednej z najpoważniejszych „zbrodni Rosji przeciwko kulturze chrześcijańskiej”. Ławra Kijowsko-Peczerska była wcześniej w dużej mierze oszczędzona przed atakami i nie została jeszcze bezpośrednio ostrzelana przez Rosję w takim stopniu, jak tym razem. Założona w 1051 roku, Ławra Kijowsko-Peczerska jest od 1990 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest uważana za kolebkę wschodniosłowiańskiego prawosławia i symbol miasta.

Rosjanie „celowo zaatakowali serce jednego z najwspanialszych sanktuariów chrześcijańskich”, donosi ukraiński portal „risu.ua”. Poinformował również, że dzięki odważnej interwencji duchowieństwa i pracowników klasztoru, a także służb ratunkowych, z Soboru udało się uratować najważniejsze przedmioty liturgiczne, ikony i inne cenne przedmioty.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.