Drukuj Powrót do artykułu

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2024 – Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach

31 maja 2024 | 08:00 | parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach, amk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Andrzej Bisok

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski. Wspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.

Wśród finalistów znalazła się parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach, gdzie proboszczem jest ks. Jarosław Ogrodniczak.

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna

W parafii posługuje grupa 12 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, którzy w każdą niedzielę udają się do chorych i starszych parafian. Szafarze wraz z duszpasterzem regularnie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych.

Działa tu również 15-osobowy parafialny zespół Caritas, który zajmuje się organizacją paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących parafian, osób z niepełnosprawnością, w tym uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (z każdymi kolejnymi świętami paczek jest więcej, w 2024 r. z okazji świąt Wielkanocy ok. 80 parafian otrzymało paczki świąteczne), doraźną pomocą/ prowadzeniem zbiórek dla parafian w potrzebie, współpracą z Caritas Archidiecezji Katowickiej w aspektach pomocowych dla parafian, bezpłatnym wypożyczaniem sprzętu ortopedycznego dla potrzebujących parafian oraz uczestniczy w programie „Codzienne Zakupy” (akcją skierowaną do najbiedniejszych parafian w 2024 r. zostało objętych 12 osób).

Wspólnoty parafialne

Mamy z małymi dziećmi tworzą grupę „Mamy Witosa”. Ich spotkania odbywają się od kwietnia 2024 roku i mają na celu wspólną modlitwę, wymianę doświadczeń oraz edukację z zakresu świadomego i chrześcijańskiego macierzyństwa. Mężczyźni, a dokładniej ojcowie dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej przemierzają „Drogę Odważnych” – to spotkania polegające na wspólnym rozważaniu poszczególnych odcinków serialu „The Chosen” i dyskusji na zadane tematy związane z treścią odcinka.

Ponadto w parafii funkcjonują: Żywy różaniec, Nadzwyczajni Szafarze, ministranci, Dzieci Maryi, Krąg Biblijny, Domowy Kościół, świeccy lektorzy, oaza młodzieżowa, klub seniora, Odnowa w Duchu Świętym, Rada Parafialna, wspólnota po Seminarium Odnowy Wiary, zespół uwielbieniowy, odbywa się też kurs ikonopisarstwa.

Inicjatywy ewangelizacyjne

W 2023 roku w parafii miało miejsce rodzinne przygotowanie do I Komunii Świętej, oparte na metodzie zwanej „Barankami”. Głównym założeniem takich przygotowań był udział w nich całych rodzin, a nie tylko samych dzieci. Poruszane tematy, które podążały śladem roku liturgicznego, zachęcały rodziny do wspólnej modlitwy, rozmów i budowania wzajemnej więzi. Najważniejszym zaś punktem każdego spotkania była niedzielna Msza Święta. Istotnym punktem przygotowań był weekendowy wyjazd integracyjny.
Same zajęcia bardzo różniły się od szkolnej katechezy, zamiast wykładu naturalna aktywność i ciekawość dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wykorzystana została do tego, by podczas wykonywanych wspólnie zadań i zabaw dzieci mogły chłonąć wszystkimi zmysłami przekazywane nauki. W przygotowaniach tych wzięło udział 9 rodzin, zaś do Komunii przystąpiło 12 dzieci.

Seminarium Odnowy Wiary miało na celu pogłębienie wiary parafian oraz wzbudzenie zainteresowania mniej zaangażowanych parafian do aktywnego uczestnictwa w cotygodniowych spotkaniach. Spotkania miały charakter otwartych konferencji, które były prowadzone przez znanych prelegentów między innymi arcybiskupa Adriana Galbasa, księdza Jarosława Ogrodniczaka, siostrę Bognę Młynarz, księdza Adriana Chojnickiego, pastora Kazimierza Barczuka czy redaktora Gościa Niedzielnego Marcina Jakimowicza. Po konferencji miała miejsce modlitwa ze wsparciem zespołu muzycznego, następnie dla chętnych spotkania w grupach dzielenia. Punktem kulminacyjnym był wyjazd weekendowy z nauczaniem i modlitwą wstawienniczą, który odbył się z klasztorze w Hermężach. W wyniku przeprowadzonego seminarium w parafii zastał zawiązany uwielbieniowy zespół muzyczny, który prowadzi co dwa tygodnie modlitwę uwielbieniową w kościele po wieczornej Mszy Świętej.

Ponadto w parafii odbywają się rekolekcje Oddanie 33, wierni włączają się w duchową adopcję dziecka poczętego, wieczory fatimskie, bale (bal wszystkich świętych dla dzieci, który objął dzieci rodziców nieuczęszczających do kościoła, bal karnawałowy i na zakończenie białego tygodnia po I Komunii Świętej). Dzieci i rodzice wspólnie grają i śpiewają w każdą niedzielę po mszy o 11.30, na tej mszy liturgia słowa jest z homilią osobno dla dzieci w dolnym kościele.

Ponadto szerokim echem odbiły się wielkanocne życzenia księży opublikowane na Facebooku w formie piosenki (https://fb.watch/snr1Jyw5Jh/). Reportaż na ten temat nakręciła Telewizja TVS.

Życie liturgiczne

Służba liturgiczna składa się z 30 ministrantów (grupa cały czas się rozwija, jest kilku animatorów, którzy wraz z księdzem organizują zbiórki w każdą sobotę do południa, w czasie których jest formacja, przygotowywanie asysty na Msze Święte niedzielne i uroczystości), 12 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej oraz 15 chórzystów i lektorów.

Uprawianie sportu

W parafii organizowane są wycieczki rowerowe dla ministrantów – zawiązywanie wspólnoty w ramach spędzania ze sobą czasu poza bezpośrednią formacją duchową w przypadku chłopców świetnie sprawdza się poprzez aktywności na zewnątrz. Wycieczkom przewodzi ksiądz proboszcz. Animatorzy oraz wikarzy również dbają o to, by w dobrą pogodę poza formacją duchową nie zabrakło gry w piłkę nożną czy podchody.

Na terenie parafii we współpracy ze Szkołą Podstawową na 33 i jej dyrektorką, a także Urzędem Miasta od kilku lat działa klub Family Fight Club prowadzony przez instruktora sztuk walki o specjalizacji boks. Zajęcia prowadzone są w duchu chrześcijańskim (podczas zajęć prowadzona jest modlitwa) oraz poszanowania drugiego człowieka. Ponadto z programem sportowym oraz świadectwem działania Boga ww. klub jeździ po festynach parafialnych oraz szkołach promując zdrowy tryb życia, ewangelizując oraz świadcząc o Bogu.

Odbyły się zajęcia z samoobrony dla seniorów, które przeprowadził instruktor sztuk walki oraz były funkcjonariusz policji. Zajęcia będą co jakiś czas powtarzane.

W kwietniu 2024 po raz pierwszy stworzono strefę kibica w Domu Katechetycznym (w trakcie meczu Ligi Mistrzów FC Barcelona – Paris Saint-Germain). Spotkanie zgromadziło głównie chłopców i mężczyzn, łącznie prawie 50 osób. Spotkanie było pierwszym tego typu nie tylko w parafii, ale i na całym osiedlu Witosa i zgromadziło nie tylko osoby należące do wspólnoty, ale również osoby zadeklarowane jako niewierzące. Była to jedyna szansa młodszych chłopców ze szkoły, żeby w kulturalnym gronie móc obejrzeć razem mecz w bezpiecznym miejscu.

Parafianie mierzą się też w turnieju tenisa stołowego i piłkarzyków.

W najbliższym czasie zorganizowana będzie strefa kibica w ramach Finału Ligi Mistrzów oraz podczas meczy reprezentacji Polski podczas Euro 2024, a na wakacje 2024 zaplanowano Wakacje z Bogiem (z programem profilaktyki uzależnień oraz zajęciami sportowymi z trenerem) oraz żagle z tatą.

Wspólne wyjazdy

Od 2021 roku w każdą pierwszą sobotę miesiąca organizowane są wyjazdy na Jasną Górę w celu Zawierzenia NMP swoich intencji. Ponadto odbyły się pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych i innych miejsc sakralnych takich jak: Tyniec, Czerna, Staniątka, Gidle, Przeprośna Górka, Kalwaria Zebrzydowska, wyjazdy do teatru w Cieszynie na „Jasełka”, „Mękę Pańską”, „Gość Oczekiwany”, wyjazd na rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” na Jasnej Górze, pielgrzymka dzieci komunijnych do Łagiewnik i Częstochowy, pielgrzymka ministrantów do Katedry Chrystusa Króla, pielgrzymka do bł. rodziny Ulmów, wyjazd ministrantów i dzieci Maryi na weekend do Brennej, ferie w Zakopanem, pielgrzymka do Włoch, pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej, weekend w Rychwałdzie oraz piesza pielgrzymka kobiet do Matki Bożej Piekarskiej.

Na wakacje 2024 zaplanowano Wakacje z Bogiem oraz żagle z tatą.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Na parafianki czeka program „Aktywna mama” – zajęcia aktywizujące dla mam w ciąży oraz z małymi dziećmi, mające na celu promocję zdrowia, zadbanie o swoje ciało w szczególnym czasie ciąży oraz po porodzie. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu i umożliwiają wzięcie ze sobą dzieci, które mają w tym czasie przestrzeń do biegania i wolnej zabawy w bezpiecznym miejscu przy mamie.

Prowadzona jest  też gimnastyka dla seniorów – cotygodniowe spotkania, mające na celu utrzymać w dobrej formie seniorów, jak również zachęcić ich do wyjścia ze swojej strefy komfortu i zapewnić im socjalizację.

Jedne i drugie zajęcia prowadzone są przez profesjonalną instruktorkę, która kontroluje poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz dostosowuje je indywidualnie do potrzeb i możliwości osób uczęszczających na treningi.

Ponadto odbyło się spotkanie „Mądra Miłość”, podczas którego psychoterapeutka Magdalena Adler mówiła rodzicom o budowaniu poczucia wartości u dzieci.

Cyfrowa parafia

W roku 2023 zaszły ogromne zmiany w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta, które trwają do dnia dzisiejszego.

W lipcu 2023 r. zostały założone konta na platformie Facebook, Instagram, X, przez które na bieżąco można dowiedzieć się o sprawach parafialnych i wydarzeniach ubogacających duchowo, sportowo i towarzysko. Pokazywane jest tam życie parafii począwszy od zdjęć z pielgrzymek, przez spotkania różnych wspólnot, aż po relacje z wydarzeń tematycznych.

W kościele działa również wideorejestracja Mszy Świętych i Nabożeństw udostępniona na serwisie YouTube gdzie znajduje się profil parafii. Na profilu parafii istnieje możliwość podglądu 24h na dobę tego co dzieje się przy ołtarzu, nagrań z ogłoszeń parafialnych, homilii niedzielnych czy spotkań np. „Seminarium Odnowy Wiary”.

W ubiegłym roku wymienione zostało nagłośnienie, podniosło ono znacznie jakość odsłuchu na żywo i online. Dzięki separacji nagłośnienia między kościołami (górnym i dolnym) powstała możliwość prowadzenia równolegle kazania dla dzieci i dorosłych podczas jednej Mszy Świętej.

Wprowadzone zostało automatyczne przekierowanie połączeń na telefony komórkowe Księży zgodnie z harmonogramem dyżurów. Umożliwia to szybką reakcję księży w ramach pomocy duszpasterskiej, szczególnie tej kryzysowej.

Strona parafialna jest prowadzona w stylu bloga, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat parafii od ogłoszeń parafialnych po odnośniki do Facebooka czy platformy X (dawniej Twittera).

Intencje mszalne można zamówić tradycyjnie (osobiście w kancelarii) lub mailowo. Na stronie internetowej parafii można zobaczyć, w które dni (do końca roku) są jeszcze wolne intencje.

Przyjmowanie ofiar w kancelarii parafialnej jest możliwa kartą płatniczą. Można także ofiary składać na konto z dopiskiem w tytule na jaki cel (np. za Mszę Świętą z dnia 01.01.2024 godz. 10:00)

Złożenie życzeń świątecznych przez duszpasterzy parafii w formie filmiku, który miał ponad 22000 wyświetleń (https://fb.watch/snr1Jyw5Jh/)

***

Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Wydarzenia jest Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Sponsorem Wydarzenia jest firma BYŚ.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Idziemy, Niedziela

Więcej informacji o tegorocznej edycji Konkursu „Aktywna Parafia” można znaleźć na stronie internetowej: ekai.pl/aktywnaparafia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.